reklama

Předseda svazu: Hadamczik za prohru nemůže. Je to realita

Předseda českého svazu Tomáš Král si myslí, že si zaslouží Alois Hadamczik ještě šanci. Předseda českého svazu Tomáš Král si myslí, že si zaslouží Alois Hadamczik ještě šanci. autor: CPA Eduard Erben
Český tým nedosáhl na vysněnou olympijskou medaili ze Soči, šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král však z toho odmítá vinit trenéra Aloise Hadamczika.

Soči/Praha - Český tým nedosáhl na vysněnou olympijskou medaili ze Soči, šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král však z toho odmítá vinit trenéra Aloise Hadamczika.

Na druhou stranu připustil, že i možnost změny na střídačce národního týmu před vypršením Hadamczikova kontraktu existuje. Čtvrtfinálovou porážku od Američanů bere jako realitu a obrázek současného rozložení sil ve světovém hokeji.

"Já osobně určitě teď hodinu po zápase neřeknu, že trenér končí. A sám to řešit určitě ani nemohu, ale olympiádou se budeme samozřejmě zpětně zaobírat a turnaj se bude hodnotit," řekl dnes ČTK Král.

"Vždy, když se nedosáhne na nějaký cíl, tak se mluví i o otázce trenérů. Ale trenér ten dnešní zápas určitě neprohrál," prohlásil Král.

"Není psáno, že trenéra nezměníme"

Vedení svazu bude brát při hodnocení v potaz i názor samotného Hadamczika. "Ta pozice trenéra národního týmu je určitě obtížná, ale všeobecně řečeno - nikde není psáno, že by se trenér kdykoliv změnit nemohl," doplnil Král.

Hadamczik je u reprezentačního kormidla pod dlouhodobým tlakem veřejnosti. Ten ještě vzrostl po nominaci pro OH v souvislosti s některými opomenutými, ale i zařazenými jmény.

"Situace byla vyhrocená už před olympiádou, a co se dělo vůči hlavnímu trenérovi, to bylo z mého pohledu dost hrubé," myslí si Král.

Sám se domnívá, že tým představoval to nejlepší, co dnes má český hokej k dispozici. "Vždy mohou být názory na to či ono jméno v nominaci. Nepovedlo se, co jsme si všichni přáli, ale ten výkon byl dnes důstojný a kluci odvedli maximum," ocenil Král hokejisty přes porážku 2:5.

"Možná se to mohlo vyvíjet jinak, kdybychom nedostali tak nešťastné góly v první třetině," dodal.

"Prohráli jsme s vynikajícím týmem"

Připustil však zároveň, že postup Američanů je zcela zasloužený.

"Prohráli jsme dnes s týmem, který je vynikající, podle mě jde o favorita celého turnaje. Nedošlo k nějakému hokejovému zázraku. Myslím si, že týmy, které se do semifinále dostaly, byly lepší než ostatní. A patří tam proto naprosto zaslouženě," uvedl Král na adresu USA, Kanady, Švédska a Finska.

Na kontě Jaromíra Jágra a spol. budou v Soči převažovat porážky. Z pěti duelů vyhrál jen dva proti Lotyšům a Slovákům v osmifinále. Lepší byli kromě Američanů i Švédové a Švýcaři.

"Taková je realita. Třeba u Švýcarů jsem si myslel, že je porazíme, nicméně ty týmy jsou silné a hrají výborný hokej. Je to turnaj a záleží na momentální formě, skutečnost je však taková, že outsideři už tam žádní nejsou," podotkl Král.

Je tedy šesté místo pod pěti kruhy obrázkem současnosti českého hokeje a lze vůbec v dohledné době očekávat zlepšení? "Víme dlouhodobě, že to portfolio špičkových hráčů není takové, jako bylo před lety, kdy jsme vyhráli v Naganu a další trofeje. Těch hráčů celkově ubývá, to jsou naprosto objektivní argumenty podložené čísly," uvedl Král.

Král nevidí budoucnost černě

Přesto nevidí budoucnost až tak černě. "Pořád tu hráči jsou, kteří to mohou a budou muset převzít, i když je zřejmé, že tak silná generace se určitě jen tak nevytvoří. Někteří do těch tahounů do čtyř let a další olympiády dorostou, ale pořád je to srovnávané s tou mimořádnou generací.

"A není ani jisté, že tady někdy ještě vůbec takováhle generace bude, když vezmeme v potaz zájem o sport jako takový, s podmínkami, co tu jsou."

Král ovšem věří, že se český hokej vydal správnou cestou. "Je to určitě i o práci a snaze ty mladší hráče produkovat. A jsem přesvědčený o tom, že se v práci s mládeží udělal obrovský kus práce a určité výsledky se už začínají dostavovat, ale je to práce těžká a dlouhodobá," zdůraznil Král.

Před pěti lety byla ale z jeho pohledu situace kritická. "Od té doby se hodně změnilo. Podmínky pro kluky se zlepšují, velmi výrazně se zlepšila ekonomická situace svazu, což je důležitá stránka věci. A kdo sleduje výsledky mládeže, tak ví, že ty pokroky jsou už vidět. Musí to ale vycházet od základu především z klubů," uzavřel Král.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

reklama