reklama

Čechy čeká v draftu slabší rok. Skauti vyhlíží hlavně Stránského, Hájka a Hronka

Auston Matthews v dresu Curychu loni odehrál utkání na Spartě. Auston Matthews v dresu Curychu loni odehrál utkání na Spartě. autor: Milan Kammermayer
Jedničkou příštího draftu hokejové NHL nejspíš bude Auston Matthews, na tom se nic nemění. Po vydařeném MS juniorů si vylepšili pozice talentovaní Finové. Čechy čeká spíš skromnější rok.

Praha – Hokejové mistrovství světa juniorů někomu pomohlo, jinému ublížilo. To hlavní se však před červnovým draftem NHL nemění. Hlavní hvězdou bude Američan Auston Matthews. Česko nejspíš čeká skromnější rok.

Zatímco loni mělo mezi prvními patnácti útočníka Pavla Zachu a obránce Jakuba Zbořila, letos je možné, že v prvním kole nebude mít ani jednoho zástupce. Pokud ano, mohl by to být útočník Šimon Stránský, který je podle Centrálního skautingu NHL 25. nejnadějnějším hráčem mezi severoamerickými bruslaři.

Jen o místo za ním číhá zadák Libor Hájek, který rovněž nastupuje v juniorské WHL. Podle tří jiných žebříčků (Hockeyprospect, Future Considerations, McKeen's Hockey) by odchovanec brněnské Komety měl vyjít na pódium v prvním kole i při započítání hokejistů, kteří nastupují v Evropě.

Centrální skauting NHL je dělí zvlášť a z Čechů si mezi nimi nejvíc všímá hradeckého obránce Filipa Hronka, jemuž patří desátá příčka.

Na vrcholu ční Američan Auston Matthews, který válí za švýcarský Curych a měl by být celkovou jedničkou. Kdyby byl jen o dva dny starší, některý z klubů NHL by si ho vybral už loni.

Na Matthewse nemají Češi dobré vzpomínky, ve čtvrtfinále juniorského světového šampionátu jim nasázel hattrick. Zručný forvard, jenž podle skautů nemá slabinu, se loni představil i v Česku. V rámci Ligy mistrů odehrál klání na Spartě a připsal si jednu asistenci (více o Matthewsovi se dočtete zde).

Zazáří Finové a synové hráčů NHL

Mezinárodní klubové zápolení přiválo do pražské O2 areny i další hvězdu příštího draftu NHL. V dresu finského Kärpätu se ukázal vytáhlý Jesse Puljujärvi. Podle Centrálního skautingu NHL druhý nejnadějnější hráč mezi evropskými bruslaři (jiné žebříčky mu přisuzují pozici celkové dvojky) ozářil domácí mistrovství juniorů.

V sedmi zápasech nastřádal neuvěřitelných 17 bodů (5+12). Kdyby přidal ještě dva, vytvořil by rekord mezi 17letými hráči. Takhle v čele zůstává Jaromír Jágr. Finský supertalent, který kvůli hokeji skončil se školou, to však mrzet nemusí, neboť s reprezentací Suomi dokráčel ke zlatu.

Hned za Puljujärvim je v žebříčku Patrik Laine, jenž podtrhuje silný ročník Finska. To by v prvním kole mohlo mít až čtyři zástupce.

Šanci na velmi vysoké umístění v letním výběru talentů mají také synové tří bývalých hráčů NHL – Američan Matthew Tkachuk, Kanaďan Jakob Chychrun a Švéd Alexander Nylander, nejlépe hodnocená trojice mezi severoamerickými bruslaři.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama