Přepište dějiny! Česká osmnáctka vyhrála poprvé v historii Hlinkův memoriál, porazila USA 4:3

Střihli selfie a dali hobla trenérovi. Takhle osmnáctka sfoukla USA a poprvé vyhrála "Hlinku"
Česká osmnáctka na Hlinkově memoriálu porazila Švýcary, Finy i Švédy. Padla jen jednou v posledním utkání skupinové fáze, a to s USA. Právě Spojené státy pak vyzvala ve finále.
Utkání začalo podle očekávání opatrně, oba týmy si byly vědomy důležitosti úvodní branky.
Gólový účet zápasu otevřeli svěřenci kouče Václava Varadi. V 10. minutě se po pasu Jana Hladonika trefil nejlepší český střelec na turnaji Filip Zadina.
Vedení ale českým mladíkům vydrželo jen do 17. minuty, to přesilovku Američanů využil centr elitní formace soupeře Sasha Chmelevski.
Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
13. 8. 2016 21:20
Na osmý pokus to konečně vyšlo. Česká hokejová reprezentace do 18 let poprvé v historii vyhrála prestižní Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi, který je podle mnohých kvalitnější než mistrovství světa. To, co se nepovedlo předchozím silným generacím, tak dokázal až ročník, který v předchozích letech žádné výraznější úspěchy neměl.

Břeclav – Sedm finále, sedm proher. Až na osmý pokus získala česká hokejová reprezentace do 18 let zlato na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi. V posledním utkání turnaje porazili čeští mladíci USA 4:3 a přepsali historii turnaje, který se hraje již 26 let.

Utkání začalo podle očekávání opatrně, oba týmy si byly vědomy důležitosti úvodní branky. Jako první zahrozili Češi, když se v páté minutě řítili do šance dva na jednoho Chytil s Dvořákem. Druhý jmenovaný ale nedokázal přihrávku svého spoluhráče proměnit, ač na něj zívala poloodkrytá branka.

Gólový účet zápasu však nakonec přece jen otevřeli svěřenci kouče Václava Varadi. V 10. minutě se po pasu Jana Hladonika trefil nejlepší český střelec na turnaji Filip Zadina. Vedení ale českým mladíkům vydrželo jen do 17. minuty, to přesilovku Američanů využil centr elitní formace soupeře Sasha Chmelevski.

V posledních vteřinách úvodní dvacetiminutovky měli další šance domácí hráči, jenže nástup do druhé periody jim hrubě nevyšel. Uběhlo z ní pouze 68 sekund a USA strhlo skóre na svou stranu. Dělovku Walshe od modré ještě zvládl zblokovat obránce David Kvasnička, puk se ale od něj odrazil nešťastně přímo na hůl Micka Messnera, pro kterého už nebyl problém prostřelit dezorientovaného Škarka.

Škarek znovu čaroval

I v dalším průběhu třetiny byli aktivnější hráči v tmavě modrém. Jenže udeřilo na druhé straně. Američané totálně propadli a kvartet českých nájezdníků se řítil na jediného beka. Situaci sehráli parádně, na konci akce pak byl Filip Chytil - srovnáno na 2:2.

Nerozhodné skóre však platilo jen 27 vteřin. Svoje přečíslení, po ztrátě jinak skvěle hrajícího kapitána Martina Nečase, totiž proměnili i zámořští mladíci. V dalších minutách musel vytáhnout několik těžkých zákroků ze svého rezervoáru Jakub Škarek, který zlikvidoval šance Lodnii i Poehlinga.

Běžela 36. minuta a Češi znovu vyrovnali. Zpoza brány se kotouč dostal až k nikým nehlídanému Zadinovi, který tak dal svůj druhý gól v utkání a celkově už šestý v turnaji. V závěru třetiny pak v přesilovce mačkali bíločervení svého soupeře jako citrón, ale Primeau svůj tým podržel.

Varaďa: Zlato jsme si zasloužili

V poslední dvacetiminutovce šancí stále neubývalo, ale oba gólmani se překonávali. Celý zápas pak rozsekla sporná situace, kdy americký kapitán Ryan Poehling sekl hokejkou do oblasti rozkroku Jáchyma Kondelíka. Hlavní rozhodčí si ničeho nevšimli, po poradě s čárovými však udělali Američanovi trest na pět minut plus do konce utkání. A Češi nabídnutou šanci využili. Střelcem vítězné trefy byl Ondřej Machala.

"Je to neskutečné. Vždycky je to o štěstí a dobrém načasování. Měli jsme skvělé útočníky, obránce a fantastického Kubu Škarka v bráně. Zasloužili jsme si vyhrát," radoval se se zlatem na krku Varaďa.

Memoriál Ivana Hlinky hokejistů do 18 let:

Finále (Břeclav):

ČR - USA 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

Branky: 10. a 36. Zadina, 31. Chytil, 53. Machala - 18. Chmelevski, 22. Messner, 32. Miller.