reklama

Ve finále NHL vřou emoce. Žraloci zkusí přelstít historii, ale bez Hertla

Tomáš Hertl zatím dal ve finále Stanley Cupu jeden gól, jinak pálí do tyček. Tomáš Hertl zatím dal ve finále Stanley Cupu jeden gól, jinak pálí do tyček. autor: Reuters
Pokud hokejisté San Jose prohrají s Pittsburghem ve finále Stanley Cupu i v noci na zítřek, budou za stavu 0:3 krůček od trpkého konce. Možná klíčový duel série navíc odehrají bez pochroumaného Tomáše Hertla.

Praha – "Bude to dlouhá série," předpovídali experti před finále Stanley Cupu. Realita? Pokud hokejisté San Jose prohrají s Pittsburghem i v noci na zítřek, budou za stavu 0:3 krůček od trpkého konce. Možná klíčový duel série navíc odehrají bez pochroumaného Tomáše Hertla.

Už teď nemá kalifornské mužstvo nejrůžovější vyhlídky. Prohrávat 0:2 na zápasy a nakonec získat Stanley Cup? To se v historii povedlo jen pětkrát ze 49 případů.

Hráče Sharks může nabraná ztráta štvát i proto, že s Pittsburghem hrají vyrovnané partie. Venku sice ani jednou neměli střeleckou převahu, ale pokaždé padli o jediný gól. Nejdřív 2:3, poté 1:2 po prodloužení.

Crosby pod palbou

Rázem tak byli frustrovaní, pálil je především rozhodující gól z 63. minuty. Vsítil ho donedávna neznámý Conor Sheary poté, co kapitán Crosby vyhrál vhazování. Zase. V utkání to dohromady zvládl 17krát z 24 pokusů. Výjimečný počin? Podle centra Logana Couturea rozhodně ne. Miláček Kanady údajně získává důležité puky nečestně: "Podvádí a prochází mu to, protože je to Sidney Crosby."

Před vítěznou trefou si prý počínal podle regulí, ale bek Marc-Edouard Vlasic zase našel jiný prohřešek: "Možná ho měli z buly vyhodit, protože mu trvalo dost dlouho, než se připravil."

Už na ledě neudržel nervy zkušený "vousáč" Joe Thornton, který hvězdného parťáka z kanadské reprezentace pořádně promasíroval…

Svého nejlepšího hokejistu pochopitelně bránil trenér Penguins Mike Sullivan: "Že podvádí na buly? Popravdě to ani nestojí za odpověď. Taková je zkrátka realita, oni dělají úplně to samé. Dívám se na to tak, že je to součást práce středního útočníka, všichni se snaží být úspěšní."

Couture s odstupem času a vychladlou hlavou prohlásil, že i on podvádí, ale přeci jen dodal: "Crosby je v tom jeden z nejlepších."

Nastoupí Hertl?

Někteří hráči San Jose řeší závažnější problémy. Jde hlavně o Justina Brauna, Vlasicova pobočníka ve druhé obranné dvojici, jemuž v průběhu finále zemřel tchán (Tom Lysiak, bývalá hvězda NHL). Zatímco jeho spolupráci čerpali síly na domácí zápasy, on truchlil při pohřbu. Do klíčového klání číslo tři však samozřejmě nastoupí.

Kouč Peter DeBoer naopak nemůže počítat s Tomášem Hertlem. Český forvard, kterému play off vyneslo statistiku 6+5, v pátek naskočil do tréninku, ale z ledu brzy odešel. "Má menší problém, kvůli kterému nemohl pokračovat," řekl DeBoer. Patrně jde o zranění v dolní části těla.

Protože Hertl usedne na tribunu, vedle Thorntona a Pavelskiho by mohl hrát některý ze Seveřanů – buď Švéd Melker Karlsson, nebo Fin Joonas Donskoi.

Jisté je, že se nezmění cíl Žraloků – vyhrát za každou cenu. Pomoct může domácí prostředí. "Do zápasu dají veškerou energii," ví Crosby. "Čekáme tým v bezvýchodné situaci, který se soustředí pouze na to, aby vyhrál."

Spolu s Hertlem touží po obratu série také Roman Polák. Na opačné straně stojí Dominik Simon, ale nehraje. Pokud se nic nezmění, jeho jméno na případném Stanley Cupu nebude. Třetí finále začíná v Kalifornii ve 2:00 SEČ.

reklama