reklama

Užije si Liberec další rekordy, nebo oslabená Sparta ukončí nejdelší půst?

Liberecký Ján Lašák je statisticky nejlepším brankářem letošního play off. Liberecký Ján Lašák je statisticky nejlepším brankářem letošního play off. autor: ČTK
Kdyby dnes finále hokejové extraligy rozehrály jiné kluby, fanoušci by mohli naříkat na nespravedlnost. Ale nemusejí. Boj o Masarykův pohár svedou Liberec a Sparta, suveréni základní části. Ať už souboj gigantů ustojí kdokoliv, bude to výjimečný obrázek.

Praha – Kdyby dnes finále hokejové extraligy rozehrály jiné kluby, fanoušci by mohli naříkat na nespravedlnost. Ale nemusejí. Boj o Masarykův pohár svedou Liberec a Sparta, suveréni základní části. Ať už souboj gigantů ustojí kdokoliv, bude to výjimečný obrázek.

Bílí Tygři zažívají euforii už teď, takhle daleko nikdy nedošli. "Máme výbornou jízdu celý rok a bylo by super, kdybychom to dotáhli do konce. Nevím, jestli jde takovou sezonu vůbec ještě někdy zopakovat. Sedlo to super," podotýká útočník Branko Radivojevič.

Před sezonou asi netušil, že Severočeši vytvoří v základní části rekord v počtu výher (41) i bodů (118) a finálovou účast si zajistí v nejkratším možném čase. Fanoušci Tygrů jsou tak nadšení, že vstupenky na nejbližší duely vyprodali za 20 minut.

Doufají, že liberecký válec nezpomalí. Všechny drtí už od února, výsledkem je 14 výher za sebou. Pokud Bílí Tygři nezaváhají ani proti Spartě, dojdou k titulu bez jediné porážky. Od zavedení modelu na čtyři vítězná klání to nikdo nedokázal.

Kouč Tygrů může překonat Růžičku

V době, kdy se hokej spíš vyrovnává, je liberecká jízda vskutku překvapivá. Velkou zásluhu na ní má Filip Pešán, trenér a zároveň sportovní ředitel. Takovou mocí dřív disponoval Vladimír Růžička, který se Slavií dobyl extraligový titul jako nejmladší kouč v historii. Bylo mu 39 let. Pešán může Růžičku o rok překonat.

Musí ale přelstít Josefa Jandače, budoucího reprezentačního lodivoda, jenž po mistrovském poháru se Spartou touží pátým rokem. Nejdřív dvakrát ztroskotal ve čtvrtfinále, poté v semifinále. Teď může fanouškům národního týmu dokázat, že umí dosáhnout na velké triumfy.

Před nejsilnějším možným sokem strach nemá, Pražané prý nejsou o nic horší. Ani v kondiční přípravě, kterou Bílí Tygři překopali. "Není to nadpozemský tým, není to o tom, že by objevili Ameriku. Jsme fyzicky stejně připravení, také jako Liberec trénujeme každý den dvoufázově," připomíná Jandač. "Třikrát jsme ho porazili, takže se ho před finále nebojíme, i když teď má tu vítěznou šňůru. Nemyslím si, že bychom byli v něčem pozadu."

Kdo ovládne souboj brankářů?

Ale přeci jen – Liberec má ve vyřazovacích bojích lepší čísla. Využívá zhruba každou třetí přesilovku a našel už 16 střelců. Navíc nemá na marodce klíčové hokejisty.

To Pražané přišli o obránce Michala Čajkovského a útočníka Daniela Přibyla. Nejproduktivnější hráč základní části musí na operaci s pravým kolenem. Určitě tak přijde i o mistrovství světa.

Z jeho parťáků by však mohl vyrazit Jan Buchtele, na opačné straně můžou o cestě do Ruska snít Michalové Řepík s Birnerem či Radim Šimek.

Nyní ale všichni z nich myslí na finále, v němž sehrají zásadní roli i brankáři. Králem statistik v play off je liberecký Ján Lašák. Velezkušený gólman, který udivuje vytrvalostí. Je to už sedm let, co musel v Pardubicích uvolnit místo Dominiku Haškovi. Od té doby hvězdný lesk spíš ztrácel, teď má šanci na druhý extraligový triumf.

O šest let mladší Tomáš Pöpperle elitní soutěž ještě nevyhrál, jásal jen v Německu. Propásl šance se Spartou, letos navíc v pražském klubu koketoval s rolí náhradníka. V bojích o titul však ožil a s procentuální úspěšností kolem 92,6 patří ke špičce.

Sparta potřebuje, aby v ní zůstal i po sérii se suverénem sezony. Jinak ambiciózní Spartě unikne prvenství podeváté v řadě. Už teď čeká na extraligové zlato déle než kdykoliv dřív.

reklama