reklama

Pro Dacjuka je titul jako Stanley Cup, Ovečkin velebí kouče

Rusové se radují po vyhraném finále se Slovenskem Rusové se radují po vyhraném finále se Slovenskem autor: Reuters
Ruští hokejisté vyhráli 26. titul mistrů světa

Helsinky - Triumf na mistrovství světa vynesl ruské hokejisty do čela žebříčku mezinárodní federace IIHF a zajistil jim post nejvýše nasazeného mužstva pro domácí olympijské hry v roce 2014. Po skvělém vystoupení ve Stockholmu a Helsinkách je navíc pravděpodobné, že by v Soči mohl tým vést současný kouč Zinetula Biljaletdinov.

"Trenér je pro nás moc důležitý," uvedla jedna z největších hvězd novopečených mistrů světa Alexandr Ovečkin. "Celý systém, celá ta atmosféra tady. Každý dobře porozuměl tomu, co je potřeba udělat pro zlato. Každý má trenéra rád a hrál srdcem. Je to v současnosti nejlepší kouč v Rusku a já jsem na něho hrdý," prohlásil Ovečkin.

Rusové se tentokrát prezentovali nebývalou soudržností, zatímco v minulosti byli často souborem individualit, které se nedokázaly semknout ani v nejdůležitějších chvílích. "Byl to pro nás skvělý turnaj. Hráli jsme jako tým, každý zápas, každé střídání," pochvaloval si Nikolaj Kuljomin.

Dacjuk: Něco jako Stanley Cup

Lídři Pavel Dacjuk a také Jevgenij Malkin, který se stal nejlepším střelcem, vítězem kanadského bodování i nejužitečnějším hráčem turnaje, si mohli vychutnat zisk titulu mistrů světa poprvé v kariéře. "Je obtížné vyhrát každý rok Stanleyův pohár. Já si ho ale vyhrál letos tím, že jsme dobyli zlato tady," uvedl Dacjuk.

Rusové získali po finálové výhře nad Slovenskem 6:2 již 26. titul. Všechny zápasy na turnaji vyhráli v základní hrací době, což se povedlo naposledy Sovětskému svazu v roce 1989. Ani ve finále nepřipustili žádné komplikace, byť inkasovali jako první. "Jakmile začala hra, věřili jsme ve vítězství," uvedl Dacjuk.

reklama