Hokej trápí nedostatek ledu, svaz chce postavit 17 nových stadionů. Značka: levně. Podívejte se kde

Adam Sušovský Adam Sušovský
2. 8. 2017 8:01
Česká republika má o polovinu méně ledových ploch než Finsko, zato téměř dvojnásobný počet obyvatel. Nedostatek hokejových stadionů trápí i české hokejisty, kteří v rámci světového měřítka vyklízejí medailové pozice. Hokejový svaz se problém snaží řešit. Nechal si vypracovat univerzální projekt na nízkonákladový zimní stadion pro malá města a v sedmnácti z nich chce začít stavět. Deník Aktuálně.cz má mapu, kde nová sportoviště jednou možná vyrostou.
Takhle vypadá univerzální projekt nízkonákladového zimního stadionu, který si nechal vypracovat Český svaz ledního hokeje. Chce s ním rozšířit hokej do malých měst.
Takhle vypadá univerzální projekt nízkonákladového zimního stadionu, který si nechal vypracovat Český svaz ledního hokeje. Chce s ním rozšířit hokej do malých měst. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chceme mít v každém malém městě dotované zimáčky, nemusí to být žádné arény, mohou to být "boudy", které pro účel hry postačí. A k tomu konečně nastavený systém stabilního státního financování sportu. Potřebujeme co nejvíce dětí a co nejvíce klubů. 

Zhruba do těchto vět stlačil vizi ideálního fungování českého hokeje viceprezident ČSLH Petr Bříza v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz (čtěte ZDE). 

Potíž je v tom, že k Břízou popsanému stavu má v Česku velmi populární sport daleko. A to nejen kvůli dotační aféře a pozastavenému financování sportu ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Z údajů, které jsou k dispozici na stránkách Mezinárodní hokejové federace IIHF, totiž vyplývá, že Česká republika v konkurenci vyspělých evropských hokejových zemí vedle sportovních úspěchů nedávné doby výrazně zaostává hlavně svým zázemím, přesněji řečeno počtem ledových ploch. 

Zatímco po celém Česku je hokejových kluzišť k dnešnímu dni 169, Finsko s polovičním počtem obyvatel jich eviduje téměř dvojnásobek. Viz tabulku níže.

Srovnání zemí podle údajů Mezinárodní hokejové federace IIHF:

Země Počet obyvatel Počet ledových ploch Počet registrovaných juniorských hokejistů
Česko 10,6 milionu 169 26 551
Švédsko 9,8 milionu 494 41 440
Finsko 5,5 milionu 296 38 607
Švýcarsko 8,3 milionu 189 14 549

"První problém českého hokeje je v tuto chvíli malý počet zimáků. Podívejte se třeba na Prahu. Nikolajka patří soukromému subjektu. Na Jižním Městě není zatím zimák dokonce žádný. Kdyby byl v každém alespoň třicetitisícovém městě stadion, který by stejně jako třeba bazén, kulturák a knihovna byl v režii města, které by ho jenom pronajímalo a dotovalo by ten proces mládeže, leccos by to vyřešilo. Jenže všude je to jinak," vyprávěl Bříza. 

Myšlenky svazového místopředsedy přitom nejsou jen výstřelem do tmy. Tedy alespoň svaz se jejich realizaci snaží pomalu řešit. Před dvěma lety si nechal vypracovat projekt univerzálního a nízkonákladového zimního stadionu, který je malým městům za zlomek ceny ochotný nabídnout. A pomoct jim s know-how provozu jak stadionů samotných, tak nově založených klubů.

Celá akce, jež si klade za cíl výrazně navýšit počet míst, kde se dá v Česku hokej hrát, se tak pomalu rozjíždí. Na starost ji má Milan Hnilička, olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa, dnes manažer rozvoje ledního hokeje na půdě ČSLH.

"Bavíme se o tréninkovém zimním stadionu, není to žádná aréna. Tribuny pro pět set lidí, hlavně ať mají děti a lidi kde bruslit," líčí Hnilička a potvrzuje, že příprava na výstavbu takhle svazem navrženého zimáku už započala na úrovních zastupitelstva v prvních sedmnácti městech po celé republice. Ovšem ne všude jde o svazový stadion, třeba ve Vyškově si mini stadion staví sami.

Kde by měly stadiony vyrůst, se můžete podívat na mapě současných 17 a budoucích nových stadionů, kterou deníku Aktuálně.cz poskytl ČSLH. 

Podívejte se na mapu hokejových stadionů v Česku. Červeně jsou vyznačeny nově chystané projekty nízkonákladových zimních stadionů, s jejíchž výstavbou pomáhá ČSLH.
Podívejte se na mapu hokejových stadionů v Česku. Červeně jsou vyznačeny nově chystané projekty nízkonákladových zimních stadionů, s jejíchž výstavbou pomáhá ČSLH. | Foto: Aktuálně.cz

Odhadovaná cena takového stadionu podle studie ČSLH začíná zhruba na padesáti milionech korun. Provoz kluziště pak vyjde odhadem na tři miliony korun ročně s tím, že dvě třetiny nákladů mohou pokrýt komerční příjmy. 

"Objíždíme republiku. Víme, kde by v Česku chtěli stadion, a hledáme pro ně cesty. Zapojili jsme se do toho sami, protože jsme chtěli, aby v obcích nevznikaly neekonomické projekty. Za ten náš svým způsobem můžeme ručit, taky splňuje nejpřísnější kritéria: co nejmenší původní investice a pak co nejmenší ty provozní. Vypracovat takovou studii navíc může obce stát až tři miliony korun, my jim ji poskytneme za zlomek této ceny. V každé obci se pak projekt liší pouze v tom, jak stadion usadit do terénu," říká Hnilička.

Jedním z takových příkladů je třeba Heřmanův Městec, pětitisícové městečko ve východních Čechách. "Město má připravenou studii pro rozvoj sportovního areálu podle územního plánu a součástí té studie je i zimní stadion. Zatím ale nejsme ve fázi, že bychom mohli lidově řečeno kopnout do hlíny. V řešení jsou i pozemky," řekl Aktuálně.cz starosta Heřmanova Městce Josef Kozel.

Podobně daleko, tedy na začátku cesty k výstavbě stadionu, jsou i v Jeseníku. "My máme zadanou studii, která by měla být hotová někdy v září. Z ní má vyplynout přesné umístění, provozní náklady a výše investice. Jsme úplně na začátku, probíhala u nás ale veřejná jednání za účasti pana Hniličky i dalších bývalých hokejistů a projekt má u nás podporu. Je ukotven i v našem programovém prohlášení," komentoval stav v Jeseníku starosta města Adam Kalous. 

Studie nízkonákladového zimního stadionu vypracovaná hokejovým svazem
Studie nízkonákladového zimního stadionu vypracovaná hokejovým svazem | Foto: Aktuálně.cz

"Snažíme se obcím pomoct. Náš zájem je hokej, s co nejmenší původní i následnou provozní investicí. Víme o některých destinacích, které si postavily podobné zimní stadiony samy. Pořizovací náklady ale byly vyšší, než je nutné. A teď třeba zjišťují, že na svých stadionech nemají ani dostatečný počet kabin, teď je dodatečně dostavují. Náš projekt obsahuje šestnáct kabin, to je minimum, aby si tam děti mohly nechávat své výstroje, aby se tam daly pořádat turnaje," líčí Hnilička, v jakých detailech může zkušenost svazu s výstavbou stadionů menším městům pomáhat.

Že se ale v nejbližších týdnech a měsících nejspíš ještě do země kopat nezačne, komplikuje i aktuální situace, do které se v souvislosti s dotační aférou dostal český sport.

Potíž je v tom, že projekt výstavby takových stadionů počítal s až dvacetimilionovými dotacemi od MŠMT, jejichž vyplácení je v těchto měsících pozastaveno. 

"Je před volbami. Až se krize financování sportu vyřeší, byl bych rád, aby se začalo stavět co nejdříve. Protože řada měst na tom pracuje nepřetržitě i teď," říká bývalý brankář a dnes svazový funkcionář, který hodlá na podzim kandidovat do Poslanecké sněmovny v dresu hnutí ANO Andreje Babiše

Také bývalý ministr financí v otázce zimních stadionů s Hniličkou našel společnou řeč, vyplývá to i z tiskové zprávy na webových stránkách ČSLH, kde Babiš slíbil s výstavbou sportovišť po celé zemi pomoci.

"Musím se přiznat, že hokej jsem měl radši než fotbal, nejspíš pro jeho rychlost a dynamiku. Máme v něm velkou tradici, jsme hrdí na naše úspěchy, ale například v počtu zimních stadionů za zeměmi, jako jsou Švédsko nebo Finsko, stále zaostáváme. Pro budoucnost a výchovu nejmenších hokejistů jsou přitom nezbytné. S Milanem Hniličkou, který má v ČSLH rozvoj mládežnického hokeje na starosti, proto přemýšlíme, jak zajistit, aby jich bylo co nejvíce a aby vznikaly i tam, kde zatím chybí," prohlásil Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy