reklama

Proč Jágr nehraje alespoň za Kladno? Houšť regulí mu může návrat do NHL zkomplikovat

Jaromír Jágr v dresu Rytířů? Návrat domů se nejspíš odkládá kvůli složitým regulím, jež motají hlavy šéfovi extraligy i hráčským agentům. Jaromír Jágr v dresu Rytířů? Návrat domů se nejspíš odkládá kvůli složitým regulím, jež motají hlavy šéfovi extraligy i hráčským agentům. autor: Lukáš Drštička
Spekuluje se o tom stále víc, Jaromír Jágr je v NHL bez smlouvy a fanoušci jsou v napětí, kdy sáhne po náhradní variantě, obleče dres svého Kladna a vlétne s ním do WSM ligy. Pokud by tak ale skutečně učinil, může si tím vyjednávání o potencionálním kontraktu v zámoří lehce zkomplikovat. A pravděpodobně proto česká legenda stále trénuje individuálně a působení v Česku odkládá.

Kladno / Praha - Jaromír Jágr je bez práce. V českém hokeji (a českých médiích) snad nejčastěji opakovaná zpráva léta stále platí. A vůbec nic na ní nezměnil ani očekávaný start přípravných kempů všech klubů NHL

O Jágra má zájem Nižněkamsk, slavný útočník dál myslí na NHL O Jágra má zájem Nižněkamsk, slavný útočník dál myslí na NHL Čtěte zde

Stejně jako pomalu slábnou spekulace (a tedy nejspíš i zájem zámořských celků) o tom, kde by mohl Jágr smlouvu nakonec podepsat, sílí v tuzemském prostředí napětí, kdy legendární hokejista ztratí trpělivost a vtrhne na české ledy. 

Ať už v dresu Rytířů Kladna, mateřského klubu z WSM ligy, jehož je Jágr většinovým vlastníkem. Nebo případně v extralize, kde by mohl působit formou střídavých startů a nejčastěji se v této souvislosti hovoří o třineckých Ocelářích.

"Výhoda toho, že bych hrál za Kladno - mimo toho, že bych byl doma - je, že bych měl pořád šanci kdykoli odejít do NHL, kdyby se naskytla nějaká příležitost. Třeba kdyby se někdo zranil. Mohl bych se ze dne na den sebrat a jít. Pokud bych nastoupil v extralize, tak by to nešlo. Musel bych čekat, až liga skončí," vysvětloval Jaromír Jágr svou situaci v polovině srpna.

A jeho slova zamotala v českém hokejovém prostředí hlavu řadě lidem.

Nikdo o pravidlu, že by Jágr z rozehrané sezony Tipsport extraligy nemohl do zámoří přestoupit, nic neví.

Jágr se tedy v tu dobu buďto mýlil, případně si špatně vyložil pravidla NHL. Anebo úmyslně mlžil. Možná proto, aby se na veřejnost nedostala jeho tehdy vedená jednání s extraligovými kluby. 

Kladno není jediné řešení. Tady jsou další čtyři české kluby pro Jágra, kdyby nedostal smlouvu v NHL Kladno není jediné řešení. Tady jsou další čtyři české kluby pro Jágra, kdyby nedostal smlouvu v NHL Prohlédněte zde

"Předpokládám, že by v případě angažování Jaromíra Jágra jakýkoliv klub souhlasil s klauzulí o ukončení smlouvy v případě zájmu z NHL. A pak tedy nevidím důvod, proč by Jágr nemohl v průběhu sezony do zámoří jako volný hráč odejít. Nejste ale první, kdo se mě na to ptá. I mě ta slova překvapila," řekl Aktuálně.cz ředitel Tipsport extraligy Josef Řezníček. 

Podobně reagoval také Martin Urban, generální sekretář Českého svazu ledního hokeje.

Jak ale deník Aktuálně.cz zjistil, případný start v Česku - a v tomhle případě je navíc úplně jedno, jestli za Kladno ve WSM lize, nebo za jakýkoliv jiný tým v Tipsport extralize - by Jágrovi vyjednávací pozici v NHL nakonec skutečně ztížit mohl. Ne úplně uzavřít, jen lehce zkomplikovat.

Alespoň tak to říká Kolektivní smlouva - stěžejní dokument zámořské soutěže. A to konkrétně v bodu 13,23.

V něm se totiž píše, že hráč působící v průběhu sezony v profesionálních soutěžích mimo Severní Ameriku, tedy mimo jiné třeba i v Tipsport extralize nebo WSM lize, který podepíše smlouvu v NHL, může do NHL naskočit až poté, co projde listinou waivers (listina nechráněných hráčů).

Vrátí se Jágr do reprezentace? V Evropě bych se dokázal připravit na olympiádu, prohlásil Vrátí se Jágr do reprezentace? V Evropě bych se dokázal připravit na olympiádu, prohlásil Čtěte zde

A to by mohl být pro Jágra, potažmo pro klub, který s ním chce začít vyjednávat, drobný zádrhel.

Tedy alespoň čistě teoreticky. Klidně by se totiž mohlo stát, že se Jágr dohodne na smlouvě třeba v Calgary, ale nakonec skončí v Buffalu, Arizoně nebo Las Vegas. Tedy v klubech, kde by se mu třeba hrát vůbec nechtělo.

Otázkou ovšem zůstává, zda je právě hrozba waiver listiny důvod, proč Jágr dosud v Česku nenastoupil. V případě hokejisty jeho jména a pověsti se totiž nechce věřit, že by po něm některý z jiných klubů NHL sáhl, aniž by se o tom s Jágrem předtím neporadil.

Deník Aktuálně.cz oslovil i Jágrova agenta Petra Svobodu, ten však na SMS zprávu nijak nereagoval. Jiní dva čeští agenti, které deník Aktuálně.cz pod slibem anonymity oslovil, se ale po poradě s kolegy v zámoří rovněž shodli na tom, že by Jágr klidně v Česku mohl hrát už nyní.

A jeho případný odchod do zámoří by to nijak zkomplikovat nemělo. 

A to ani navzdory všeobecně známému pravidlu, že týmy NHL mohou hokejisty z české extraligy, již mají v klubech platnou smlouvu, podepsat nejpozději 15. srpna. 

Jandač: Jágrovo prohlášení pro mě není překvapením. Musíme ale nominovat tým, který uspěje Jandač: Jágrovo prohlášení pro mě není překvapením. Musíme ale nominovat tým, který uspěje Čtěte zde

"Celý proces by měl totiž fungovat tak, že zámořský klub podepíše smlouvu s hráčem a tu pošle ke schválení NHL. Ta by obratem poslala dotaz na český hokejový svaz, zda zde hráč není pod smlouvou a zda je možné jeho kontrakt v NHL schválit. Pokud by hokejista v tu dobu měl český kontrakt ukončený, jako že by se to klauzulí určitě dalo dopředu ošetřit, neměl by být s přestupem z extraligy do NHL ani v průběhu sezony problém," řekl Aktuálně.cz jeden z hráčských agentů, jak si on i jeho kolegové pravidlo vykládají. 

Druhý z agentů zároveň dodává, že výše popsané pravidlo o waiveru platí až od chvíle, kdy v NHL odstartuje základní část. Tu rozehrají první ostré zápasy v noci na 5. října středoevropského času. 

"Pokud by do té doby Jágr nastoupil do jakéhokoliv zápasu profesionální soutěže v Česku, stále by mohl smlouvu v NHL podepsat a waiveru se vyhnout," myslí si druhý z agentů.

Čistě teoreticky by tak Jágr mohl za Kladno před případným odletem do zámoří klidně pár zápasů odehrát. Třeba už tuto sobotu doma proti Ústí nad Labem, jak se v zákulisí pomalu začíná diskutovat. 

Kde se řeči o příchodu Jágra berou? ptá se manažer Calgary. Mlží, nebo se zavřely další dveře? Kde se řeči o příchodu Jágra berou? ptá se manažer Calgary. Mlží, nebo se zavřely další dveře? Čtěte zde

Jaromír Jágr dosud trénuje na Kladně individuálně, zatímco ostatní hokejisté z NHL už v zámoří hrají první přípravné zápasy a ladí formu ve svých týmech. Jsou tedy o krok napřed. A nastává doba, kdy Jágr bude muset i tohle řešit - chce-li jim vážně i letos konkurovat.

Proč tedy Jágr zatím v Česku nehraje? Pravděpodobně proto, že stále reálně věří v brzkou dohodu v zámoří a necítí potřebu naskakovat v sestavě Kladna, které i bez jeho pomoci v úvodu nové sezony WSM ligy dominuje. To ostatně naznačil i v posledním rozhovoru pro deník Sport.

Nebo ještě jinak: V případě, že se Jágr v příštích dnech v dresu Kladna nakonec nečekaně objeví (dnes hrají Rytíři v Třebíči, v sobotu doma proti Ústí nad Labem), může to znamenat, že o Jágra v zámoří momentálně žádný konkrétní zájem není.

Pravda totiž je, že ohledně legendy soutěže a budoucího člena Síně slávy v Torontu spekulace v posledních dnech úplně utichly. A to je s ohledem na to, jak moc se o Jágrovi i v Americe během léta diskutovalo, přinejmenším podivné.

Jágr v nedávném rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jednou z jeho motivací je v historických tabulkách přeskočit Gordie Howea a stát se hokejistou s nejvíce odehranými zápasy v NHL. K tomu jich potřebuje odehrát ještě 57.

Aby této mety skutečně mohl dosáhnout, musel by si v NHL najít práci nejpozději do začátku prosince a pak doufat, že stejně jako v minulé sezoně nevynechá vinou zranění či formy jediné utkání.

Mnohem reálnější ale je, že Jágr svou budoucnost rozsekne o několik týdnu dříve. V říjnu, nejpozději v listopadu. Aby se v případě nezájmu z NHL o jeho služby stihl v Evropě připravit a rozehrát na svůj jiný cíl - účast na olympiádě v Jižní Koreji. Nemusí to být přitom jen v Česku, ve středu ráno se zájmem o služby legendární osmašedesátky pochlubil Něftěchimik Nižněkamsk z KHL (více čtěte zde).

Metuzalém Jágr by v Pchjongčchangu překonal český rekord i Selänneho. Proti koňákům je ale mladík Metuzalém Jágr by v Pchjongčchangu překonal český rekord i Selänneho. Proti koňákům je ale mladík Prohlédněte zde

Dlužno dodat, že sázkové kanceláře v Česku (obvykle velice dobře informované zdroje) zatím dle svých kurzů (1,55:1) stále nejreálněji vidí, že Jágr svůj první zápas v sezoně odehraje v NHL. Následuje WSM liga (2,1:1) a až pak Tipsport extraliga (7:1).

reklama