reklama

První Čech v NHL Jiřík zahynul při pádu letadla v Brně

Jaroslav Jiřík Jaroslav Jiřík autor: ČTK
Jaroslav Jiřík zemřel v 71 letech

Brno - Ve věku 71 let zemřel při tragické nehodě sportovního letounu bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Jiřík, první Čech, který hrál v zámořské NHL.

Jiřík nepřežil havárii jednomístného stroje, který se zřítil dopoledne v Brně-Medlánkách.

O nehodě informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek, jméno pilota však neuvedl. Podle informací ČTK jím byl legendární hokejista Jiřík. "Příčina neštěstí zatím není známa," řekl Malášek.

Čtěte také:
Legendární lyžař Myllylä zemřel v 41 letech

Z dostupných informací podle něj vyplývá, že pilot měl krátce po startu technické potíže a havaroval. Letoun byl přitom zcela nový. Pilot si jej do Brna přivezl teprve v neděli. Způsobená škoda se odhaduje na více než milion korun.

Jiří hrál v NHL jako první hráč z východního bloku

Jiřík, který měl v létání zálibu odmala a ultralight pilotoval už řadu let, byl legendou československého hokeje a prvním hráčem z východního bloku, kterému bylo umožněno působení v NHL.

Ke krátkému angažmá za oceánem v sezoně 1969/70, během něhož odehrál v dresu St. Louis Blues tři zápasy, odlétal až jako zkušený, bezmála třicetiletý hráč.

V nejvyšší domácí soutěži odehrál 450 utkání, zaznamenal rovných 300 gólů a stal se šestinásobným ligovým mistrem. V národním týmu nasbíral 134 startů a dal 83 branek.

Třikrát se zúčastnil olympijských her a desetkrát startoval na mistrovství světa. Získal stříbrné medaile z olympiády v Grenoblu 1968 a MS 1965 a 1966. Jako trenér působil v Brně, Nitře či Plzni, v letech 1977-80 vedl i reprezentaci Švýcarska.

Tělo zůstalo zaklíněno ve zcela zdemolovaném stroji

Letecké neštěstí oznámil svědek události. Ten spatřil, jak letoun spadl doprostřed pole s obilím a následně se vzňal, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Záchranáři dorazili na místo do osmi minut.

Pilot byl ale již tou dobou po smrti. Jeho tělo zůstalo zaklíněno ve zcela zdemolovaném stroji na odlehlém a špatně přístupném místě.

Na místo byl vyslán i vrtulník. Jeho posádka zkontrolovala terén v okolí letadla o rozloze asi jednoho kilometru čtverečního. Dalšího mrtvého či zraněného nenalezla.

reklama