První porážka pod Růžičkou, hokejisté nestačili na Švýcary

25. 4. 2014 22:28
Čeští hokejisté si v přípravě na světový šampionát připsali první porážku. V Neuchatelu podlehli v duelu, který byl součástí Euro Hockey Challenge, domácím Švýcarům 1:3.
Jediný gól českého týmu dal Michal Vondrka.
Jediný gól českého týmu dal Michal Vondrka. | Foto: CPA Eduard Erben

Neuchatel - Čeští hokejisté si v přípravě na světový šampionát připsali první porážku. V Neuchatelu podlehli v duelu, který byl součástí Euro Hockey Challenge, domácím Švýcarům 1:3. O jediný gól se postaral Michal Vondrka. Národní tým úřadující vicemistry světa neporazil popáté za sebou, naposledy se mu to podařilo před třemi lety.

"První porážka v přípravě nevadí. Myslím si, že je to dobře, že nás někdo klepnul přes prsty. I když Švýcaři to zrovna být nemuseli. Předtím jsme čtyřikrát vyhráli a mám pocit, že jsme byli trošku na hrušce. Tak jsme zase spadli dolů," řekl asistent trenéra Ondřej Weissmann.

V sestavě českého týmu oproti původnímu plánu chyběl nachlazený útočník Červenka, který tak stále čeká na premiérový start v přípravě na MS. Domácí Švýcaři naopak nasadili hned dvě posily ze zámořské NHL - obránce Josiho z Nashvillu a útočníka Brunnera z New Jersey.

Rychlý nástup v přesilovce

A právě Jágrův spoluhráč v Devils otevřel v 6. minutě v přesilové hře skóre. Češi sice začali aktivně, nenechali se domácími zatlačit do defenzivy, ale v 5. minutě byl vyloučen Mozík a Švýcaři výhodu jednoho hráče navíc využili.

Vzápětí mohl zvýšit Ambühl, ale brankář Salák byl pozorný. Poradil si i s pokusem Ramholta. Předvést se musel i gólman Švýcarů Genoni, jehož po přečíslení dva na jednoho prověřil Zohorna. Individuálně se neúspěšně zkoušel prosadit i Vondrka nebo v samotném závěru první třetiny Petružálek.

"Dobře jsme začali, ale nedali jsme góly. Šancí jsme ale měli spoustu. Oni na co sáhli, to zužitkovali, a potrestali naše chyby," řekl útočník Michal Vondrka.

Zápas v Neuchatelu sice sledoval až po střechu zaplněný stadion, diváci i hráči se však museli vyrovnat s nefungující časomírou. V první třetině na světelné tabuli nefungovaly tresty, od druhé části nešlo nic. Odehraný čas tak pořadatelé hlásili nepříliš kvalitním ozvučením jen při přerušení hry.

"To bylo špatné. Dlouho to trvalo. Měli jsme za sebou dlouhou cestu (z Basileje), pak nešla časomíra a my jsme museli čekat. Když byl někdo vyloučen, tak jsme nevěděli, o čem se rozhodčí baví. Byl to takový rozháraný hokej," řekl Weissmann.

Kosmetická úprava skóre v závěru

Ve 23. minutě se do slibné šance dostal Simek, ale prosadil se až o minutu později po samostatné akci Josi. Mezi střelce se tak zapsala i druhá posila domácích ze zámoří. Gól Švýcarům zvedl sebevědomí a měli více ze hry.

Další branku mohli přidat v přesilových hrách, ale Salák všechny střely pochytal včetně nebezpečného pokusu Josiho. Po přečíslení dva na jednoho jej nepřekonali ani Ambühl s Pestonim.

Z české strany odpověděl pouze Nosek a na konci druhé části Kudělka. "Druhá třetina se nám vysloveně nepovedla, Švýcaři změnili hru a my jsme na to nebyli připravení," přiznal Weissmann.

Ve třetí dvacetiminutovce se časomíra částečně umoudřila, opět se ale začalo hrát později, neboť rozhodčí museli počkat, až zmrzne voda za brankami po úpravě ledu.

Češi se snažili s nepříznivým výsledkem něco udělat a zvýšili aktivitu. Genoni si ale poradil s pokusy Noska, Růžičky, Zohorny, Krejčíka i Filippiho. Místo snížení ale udeřili domácí. V 56. minutě pojistil výhru Švýcarska Pestoni.

Následně sice snížil Vondrka, více zdramatizovat duel se ale Čechům nepodařilo. "Před třetí třetinou jsme si řekli, že za nimi půjdeme, šli jsme po nich a oni neměli skoro nic. Tahle musíme hrát v neděli v dalším zápase," dodal Vondrka.

Odveta je na programu v neděli v Basileji.

Zápas Euro Hockey Challenge v Neuchatelu:

Švýcarsko - ČR 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Brunner (Hollenstein), 24. Josi (Romy, Hollenstein), 56. Pestoni (Romy) - 58. Vondrka (Radil). Rozhodčí: Rochette, Massy - Fluri, Gilles (všichni Švýc.). Vyloučení: 2:5, navíc Petružálek (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 7000 (vyprodáno).

Švýcarsko: Genoni - Schlumpf, Josi, Vauclair, Kukan, Grossmann, Ramholt, Huguenin, Kamerzin - Brunner, Romy, Hollenstein - Pestoni, Ambühl, Rüfenacht - Simek, Monnet, Plüss - Neuenschwander, Froidevaux, Scherwey. Trenér: Sean Simpson.

ČR: Salák - Kudělka, Linhart, Mozík, Jordán, Vitásek, Krejčík, L. Kovář, Jank - Martin Růžička, T. Zohorna, Buchtele - Radil, Kousal, Vondrka - Kašpar, T. Nosek, Smoleňák - Petružálek, Filippi, Zaťovič. Trenér: Vladimír Růžička.

Další výsledky:

Riga: Lotyšsko - Francie 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 13. Cipulis, 51. Redlihs - 49. Fleury.

Sundsvall: Švédsko - Norsko 1:0 (1:0) - předčasně ukončeno kvůli problémům s ledem

Branka: 2. Olausson.