reklama

Rachejtle a světlice. V Polsku je to na hokeji divoké, říká český trenér Krakova

Takhle polští fanoušci dováděli na evropském šampionátu ve volejbale. Nepohrdnou však ani hokejem. Takhle polští fanoušci dováděli na evropském šampionátu ve volejbale. Nepohrdnou však ani hokejem. autor: Reuters
Hokejová Sparta měla v odvetném duelu s Krakovem problémy, byť polský tým kvalitou dosahuje pouze na první českou ligu.

Praha – Když Sparta zhruba před týdnem vyjela na led polského Krakova, budila zájem. Klání Ligy mistrů přišlo zhlédnout přesně 7 124 diváků. Na odvetu v Praze však nedorazilo ani 2 500 lidí. O atmosféru se navíc často starali krakovští fanoušci.

Sparta zdolala Krakov a postoupila v Lize mistrů do play off Sparta zdolala Krakov a postoupila v Lize mistrů do play off Čtěte zde

I proto, že jejich mužstvo vedlo překvapivě rovný boj. Vyrovnalo na 2:2 a 4:4. I když nakonec padlo 4:5, mohlo být vzhledem ke kvalitě polské ligy spokojené. "Pět tamních mančaftu bych asi přirovnal k první lize v Česku, jinak je to druhá liga. Někteří hráči úroveň mají, ale jinak kvalitu zvyšují cizinci. Je tam spousta Kanaďanů, nějací Češi, Slováci," vypráví český útočník Petr Šinágl, jeden z největších tahounů Krakova.

Jeho krajan, trenér Rudolf Roháček, s ním souhlasí, a tak se mu páteční výsledek zamlouval, byť Krakov na střely prohrál 14:65.

Po minutě jste navíc zírali na skóre 0:2. Hodně špatný začátek, že?
Na začátku první třetiny nás Sparta zaskočila agresivitou a rychlou kombinací, dostali jsme dvě rychlé branky. Vypadalo to, že hodíme na led ručník, ale zvedli jsme se. Hráči začali víc jezdit a hrát agresivně. Dvakrát jsme dotáhli náskok soupeře, ale jeho zkušenosti a naše jednoduchá chyba nakonec rozhodly. I tak můžeme být spokojení.

Pokud jde o Polsko, tři roky jste trénoval tamní reprezentaci. Jakou má úroveň?
Kvůli malé hráčské základně je to trošičku jiné než v Česku, hráči zaostávají v bruslení, taktice nebo technice. Přesto tam ale jsou dobří hráči, kteří mají talent. My (Krakov, pozn. red.) se snažíme hrát, jak nejlépe umíme. Máme štěstí, že jsme získali titul a hrajeme Ligu mistrů, kde nechceme udělat ostudu. První zápasy v Krakově byly z naší strany trochu vystrašené, zato poslední byl docela zajímavý.

V Krakově působíte dlouhodobě. Jak se vám pracuje s polskými hokejisty?
Určitě jsou chápaví, mají i na to, aby hráli líp, ale chybí nám takovéhle zápasy, kdy hrajeme o něco. V lize máme tak pět mančaftů, dalších pět je slabých. Když je jeden zápas dobrý a další tři takové tréninkové, hráči si vytváří špatné návyky. Chybí konkurence.

Nejhorší útok, obrana, trenér i brankáři, nešetří v zámoří Čechy před SP a tipují kapitána Nejhorší útok, obrana, trenér i brankáři, nešetří v zámoří Čechy před SP a tipují kapitána Čtěte zde

Ve čtvrtek Polsko prohrálo s Litvínovem 1:3. Co na takový výsledek říkáte?
Myslím si, že to vypovídá, ale zase tady máme jednu pětku. Celkově se dá pro reprezentaci počítat tak s dvaceti, možná třiceti hráči. Pak už není kde brát. Když někdo chybí, je to hned cítit.

V polských klubech proto často dostávají stěžejní role cizinci, že?
Třeba v Opolí a Sanoku jsou Kanaďané, v Krakově je to takové promíchané – Slováci, Češi, máme i jednoho Rakušana. Předtím tu byli také Kanaďané. Zahraniční hráči by každopádně měli hrát důležitou roli ve všech mančaftech.

Proti Spartě byli hodně slyšet krakovští fanoušci. Jaká atmosféra bývá v Polsku?
Jak přijde play-off, fandí se dobře celý zápas. Co se týče finálových zápasů, je to divoké. Létají rachejtle, světlice a podobné věci. Běžné zápasy v lize jsou ale trošičku slabší.

Takhle vypadal sektor Krakova při pátečním klání v pražské O2 areně:

reklama