reklama

Radek Faksa. Učte se nové hokejové jméno, může se hodit

Radek Faksa. hokejový útočník Radek Faksa. hokejový útočník autor: Reuters
Útočník Radek Faksa má velkou šanci stát se po pěti letech dalším českým hokejistou, který se na draftu NHL umístí v prvním kole.

Praha - Útočník Radek Faksa má velkou šanci stát se po pěti letech dalším českým hokejistou, který se na draftu NHL umístí v prvním kole. Od roku 2007, kdy si Columbus vybral jako sedmičku Jakuba Voráčka, se to nikomu nepodařilo.

Skauti: je to číslo 7

Osmnáctiletý odchovanec opavského hokeje Faksa by měl podle většiny prognóz přijít na řadu hned na začátku druhé desítky, specialisté centrálního skautingu NHL jej ale označili za kandidáta na číslo sedm.

"Kdybych se dostal do první desítky, byla by to paráda. Spokojený bych ale byl i s první dvacítkou," řekl ČTK Faksa. Draft se v Pensylvánii uskuteční v pátek a v sobotu. "Dlouho jsem na to čekal, takže už se tam těším. Draft a NHL je sen každého kluka. Jsem i docela nervózní," přiznal útočník kanadského Kitcheneru.

Zámoří mu pomohlo

Loňský odchod do zámoří Faksovi hodně pomohl. Před rokem s ním nikdo tak vysoko nepočítal a ani on sám v něco podobného nedoufal. V Kitcheneru však odehrál parádní sezonu, v 62 zápasech nasbíral 67 kanadských bodů za 29 branek a 38 asistencí. Dalších šest bodů přidal v play off.

"Hodně jsem se tam naučil. Je to úplně jiný hokej, blíže k NHL. Je to tvrdší, hodně záleží na osobních soubojích. Nikdy jsem taky nehrál před tolika fanoušky. Myslím si, že to byla hodně dobrá volba, že jsem odešel," uvedl Faksa, který předtím působil v juniorce extraligového Třince.

Nechce do špičky, chce hrát

Který klub si jej vybere, netuší a ani moc neřeší. "Schůzek jsem měl hodně, ale nikdo nedal nic najevo. Těžko říct," uvedl Faksa. Nedávno se zúčastnil stejně jako další adepti na přední umístění rozsáhlých fyzických testů před draftem, které jsou spojeny i se schůzkami se zástupci jednotlivých týmů.

Účastník letošního juniorského mistrovství světa by uvítal, kdyby si jej vybral tým, který nepatří do úplné špičky NHL. "Asi by bylo lehčí se tam prosadit, ale makat budu v každém týmu," podotkl Faksa. Počítá s tím, že příští sezonu opět stráví v zámořské juniorce. "Bylo by krásné získat smlouvu a jít do NHL, ale na to nemůžu spoléhat. Mám před sebou ještě hodně práce," uvedl.

Škola: ročník ve dvou letech

Faksa strávil v Česku jen dva týdny a už začal trénovat na novou sezonu. V přípravě bude pokračovat i po draftu. Čas věnoval i škole, dálkově totiž studuje Soukromou obchodní akademii v Opavě. "Ročník mám rozdělený na dva roky, takže toho mám trošku méně," řekl Faksa, jenž momentálně uzavírá první pololetí třetího ročníku. V létě se zúčastní i tréninkového kempu převážně českých hráčů v Montrealu. "Byl jsem tam i loni a bylo to super," dodal.

reklama