Rangers vydřeli naději, Anaheim je výhru od postupu

9. 5. 2015 7:32
Výsledky nočních zápasů play off NHL. Rangers jsou stále ve hře, Anaheim má nakročeno k postupu.
Play off NHL: Rangers - Washington
Play off NHL: Rangers - Washington | Foto: Reuters

New York - Hokejisté New Yorku Rangers přežili klinickou smrt a po výhře nad Washingtonem 2:1 v prodloužení snížili v semifinále Východní konference stav série na 2:3. Hráči z Manhattanu odvrátili konec sezony vyrovnávacím gólem Chrise Kreidera z předposlední minuty a v čase 69:37 rozhodl Ryan McDonagh. Anaheim s Tomášem Fleischmannem v sestavě uspěl 4:2 v Calgary a vede 3:1 na zápasy.

Hvězdami série mezi Rangers a Washingtonem jsou gólmani Henrik Lundqvist a Braden Holtby, kteří v pátém duelu odolávali do poloviny třetí třetiny. Poté Curtis Glenncross ze samostatného úniku překonal nadvakrát Lundqvista a přiblížil Washington k postupu.

"Líbila se mi pozitivní nálada všech na střídačce v průběhu zápasu. Neustále jsme se povzbuzovali. I když už do konce chybělo jen pár minut, cítil jsem, že vyrovnáme," řekl autor vítězné branky McDonagh. Hráče Rangers nijak nefrustroval ani výkon Holtbyho, jenž zneškodnil 41 střel. "Možná v jiných zápasech by nás to zlomilo, ale dnes ne. Na lavičce byla dobrá atmosféra, drželi jsme se plánu, soupeře tlačili a vyšlo to," uvedl útočník Rangers Derek Stepan.

Vítěz základní části srovnal v momentě, kdy odvolával gólmana. Hrdinou okamžiku se stal Kreider, který poslal 101 sekund před třetí sirénou zápas do prodloužení. V něm šikovně podpořil útok obránce McDonagh a tvrdou ranou z mezikruží rozjásal podruhé diváky v Madison Square Garden. Rangers ve své aréně vyhráli v play off od roku 2008 všech devět utkání, kdy čelili vyřazení a vytvořili tím nový rekord NHL.

"Byli jsme blízko, je to škoda. Mohli jsme to ukončit, ale víme, že umíme hrát lépe. A měli jsme i štěstí, že jsme se dostali do vedení 3:1 na zápasy," uvedl Holtby, který věří, že nepovedená koncovka tým nepoznamená. "Letos se nám daří dobře reagovat na nepřízeň osudu. Víme, jak se odrazit zpět a připravit," podotkl. Nicméně Washington může strašit i dva roky stará zkušenost, kdy ho z boje o Stanley Cup vyřadili právě Rangers, přestože v sérii prohrávali 0:2 a 2:3.

Anaheim po předchozí porážce výborně začal a brankou Jakoba Silfverberga brzy otevřel skóre. Jenže za necelé dvě minuty už vedlo Calgary po trefách Michaela Ferlanda a Seana Monahana, který zakončil skvělý individuální průnik Johnnyho Gaudreaua přes půl kluziště. Klíčový obrat předvedl kalifornský klub, když na přelomu druhé a třetí třetiny otočili zápas Andrew Cogliano a Matt Beleskey. Závěrečná snaha domácích vyzněla naprázdno a naopak při power play inkasovali z hole Patricka Maroona počtvrté.

Rozhodly přesilové hry, které Ducks využili dvakrát včetně vítězného zásahu. "Pracujeme na nich poctivě celou sezonu. Jsou důležité. Když dostaneme možnost jako na konci druhé třetiny (čtyřminutová přesilovka za hru vysokou holí soupeře), chceme je za to potrestat. A to se povedlo," řekl autor vítězné trefy Beleskey, který skóroval ve všech úvodních čtyřech zápasech série. To dokázal v klubové historii jen Teemu Selänne.

Calgary je ve složité situaci. Nejenže prohrává 1:3 na zápasy, ale navíc v Anaheimu nevyhrál 21 zápasů v řadě. "Víme, jak na tom jsme. Potřebujeme vyhrát. A hrajeme dobře, i dnes jsme měli dobré momenty, dobrý tlak. Oni jsou zkušený tým a umí využívat šance. V tom byl dnes mezi námi rozdíl," uvedl kouč kanadského týmu Bob Hartley.