reklama

Rarita: Sparta jde do play off se třemi brankáři, vsadí i na Angličana

Tomáš Pöpperle začal sezonu ve Spartě jako jednička, nyní je krátce před play off jedním ze tří gólmanů. Tomáš Pöpperle začal sezonu ve Spartě jako jednička, nyní je krátce před play off jedním ze tří gólmanů. autor: Milan Kammermayer
Některé hokejové týmy mají jedničku, jiné dva vyrovnané gólmany. Sparta však do vyřazovacích bojů vyrukuje hned se třemi brankáři, kteří mohou pravidelně chytat.

Praha - Ambiciózní Sparta nevybojovala v hokejové extralize titul už osm let, přičemž v play off často doplácela na nepřesvědčivé výkony gólmanů. Proto letos vyrukuje do boje hned se třemi muži v masce. V záloze pak bude číhat čtvrtý.

"Chytat bude vždy ten s nejlepší aktuální formou," uvedl na klubovém webu sportovní manažer Patrik Martinec. Právě on těsně před uzávěrkou přestupů zosnoval příchod Dannyho Taylora, jenž doplní Tomáše Pöpperleho a Filipa Novotného.

"Rozhodli jsme se zvýšit konkurenci," komentoval rozhodnutí Martinec. Dobře ví, že letos to ve sparťanském brankovišti neklape, o čemž svědčí i 110 obdržených gólů (první Liberec jich dostal 85 a odehrál o zápas víc).

"Pöpperleho výkony nebyly přesvědčivé"

Sezonu odstartoval 31letý Pöpperle, který však po návratu ze Soči neoslňoval. Předvedl několik kiksů a v úspěšnosti zákroků se dlouho dostával alespoň na devadesátiprocentní hranici. "Jeho výkony nebyly přesvědčivé," uznal Martinec. "I přesto měl Tomáš důvěru trenérů, kteří věřili, že se vrátí do stabilní formy, nicméně ten progres nebyl takový, jaký bychom si představovali."

Proto Pražané začali pátrat po možné náhradě a ukázali na 24letého Filipa Novotného, jenž se vrátil z neúspěšného hostování v ruském Novokuzněcku.

Pöpperle i Novotný chytali za Spartu v posledních dvou letech, oba se s mužstvem zasekli v semifinále. Byť nezklamali, v lize se pokaždé našla větší esa. Například Pavel Francouz, který v loňských bojích o titul takřka zabetonoval bránu Litvínova.

Zkušenost z posledních čtyř let - gólmani Sparty ve vyřazovacích bojích nezáří:

Rok Brankář Zápasy Úspěšnost zákroků
2015 Filip Novotný 10 91,4 %
Jaroslav Janus 3 88,9 %
2014 Tomáš Pöpperle 12 91,9 %
2013 Marec Pinc 4 90,6 %
Marcel Melicherčík 4 89,1 %
2012 Tomáš Pöpperle 5 90,2 %
Martin Falter 1 94,6 %

Dostane jeden z dlouholetých sparťanů další šanci? Novotný už se stihl blýsknout – ve dvou duelech inkasoval jedinkrát. Plnou důvěru ale nemá. "Problém u něj je jasný, vzhledem k tomu, že v Rusku tři čtvrtě roku nechytal, mu aktuálně chybí zápasová praxe," ví Martinec.

Bude oporou týmu rodák z Anglie?

Pootevřenou cestu do brány tak má 29letý Danny Taylor, jenž hledá štěstí v Evropě, kde odstartoval svou životní pouť. Narodil se v anglickém Plymouthu, ale pobyl tam jen dva roky. Poté vyrůstal Ottawě, a tak se víc cítí Kanaďanem. Svůj um postupně vypiloval natolik, že v roce 2004 prošel draftem. Los Angeles po něm zatoužilo v sedmém kole.

Slavnou NHL však Taylor okusil jen ve třech zápasech, většinu zámořské profesionální kariéry odchytal v nižších soutěžích, a tak se vydal do Evropy. Nejdřív Švédsko, potom Kontinentální liga, kde naposled hájil barvy chorvatského Medveščaku. A úspěšně. Za listopad byl dokonce vyhlášen nejlepším gólmanem ligy.

Působiště změnil proto, aby měl šanci zdvihnout mistrovský pohár. Sparta na něj bezpochyby bude útočit. "Za úspěch se tu považuje zisk titulu a právě takové prostředí mám rád. Moc se těším," líčí Taylor v rozhovoru pro klubový web.

Z něj je patrné, že o novém zaměstnavateli toho ví dost, rovněž už stihl krátkou prohlídku města: "Hned po příjezdu jsem se byl projít Prahou a na Starém Městě jsem narazil na spoustu pouličních muzikantů. Mohl bych tam stát a poslouchat je celé hodiny. To je to, co mám rád."

Čtvrtý gólman v záloze 

V bojích o titul může do sparťanské brány teoreticky jít i 22letý Jan Lukáš. Ten v sezoně poměrně úspěšně zaskakoval za Pöpperleho, jenže s klubem odmítl prodloužit smlouvu, což mu v očích vedení nepomohlo.

Zdá se, že Spartu nyní tíží jen brankoviště a počet inkasovaných gólů. Všechno ostatní klape – fanoušci si našli cestu do O2 areny, hráči už sází jeden gól za druhým i bez produktivního potížisty Martina Réwaye.

K titulu se však prostřílí málokdo. Bez opory mezi tyčemi to nejspíš nepůjde. Zvládne tlak nejlépe zkušený Pöpperle, nerozehraný Novotný, nebo žolík Taylor?

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

reklama