19. 5. 2012 16:01
Světový šampionát ve Finsku a Švédsku má svou jednoznačnou hvězdu číslo jedna.

Helskinky / Praha – Světový šampionát ve Finsku a Švédsku má svou jednoznačnou hvězdu číslo jedna. Hraje v ruském výběru, nosí na zádech pro jistotu dvě číslovky 1 vedle sebe a jmenuje se Jevgenij Malkin.

Přezdívkou „ruský car“ se pyšní sedmadvacetiletý Alexander Ovečkin. Kdyby se ale vrátila do největší evropské země monarchie, fanoušci by nyní za vládce zvolili o dva roky mladšího Jevgenije Malkina.

Pokud by se mu samozřejmě nechtěl vyrovnat všeuměl Vladimir Putin, který umí být nejlepší úplně ve všem. Ale zpět k letošnímu světovému šampionátu...

Dobyl NHL, nyní chce světový titul

Malkin si sice podmanil základní část NHL, když vyhrál kanadské bodování ligy s bilancí 50+59 v 75 zápasech a je nominán na Hart Trophy i Ted Lindsay Trophy pro nejlepšího hráče ligy podle manažerů i samotných hráčů, z play off se ale pakoval z Pittsburghem již po 1. kole.

A tak se rozhodl dobýt světovou scénu ve Finsku a Švédsku. A tenhle záměr mu zatím vychází báječně. Rusové v základní skupině řádili, vyhráli všech sedm zápasů, ve čtvrtfinále vyřadili 5:2 Norsko. Malkin? V Globenu sestřelil při výhře 7:3 hattrickem a celkem pěti body Švédy, za prvních osm zápasů na MS nasbíral 15 bodů (7+8).

V kanadském bodování i mezi střelci byl druhý. Slovo „byl“ je na místě. První pozice vzal totiž útokem v semifinále v Hartwall Aréně proti Finsku. Opět proti domácímu výběru. Opět z toho byla jednoznačná jízda, tentokrát 6:2.

A aby těch srovnání nebylo dost. Malkin znovu předvedl impozantní výkon, Vehanena potupil gólovou střelou celkem třikrát. Rusové opět prohrávali, aby poté šesti góly v řadě (stejně jako proti Švédsku z 1:3 na 7:3) otočili kormidlo dějin.

Malkina nezastavilo ani zranění

Malkinova nová bilance zní: 9 zápasů – 10 branek a 8 asistencí. Souhrn? 18 bodů, průměr dva body na zápas.

A to rodák z Magnitogorsku odehrál za první dvě třetiny semifinále zhruba jen 6 minut čistého času, navíc se musel potýkat s nepříjemným zraněním, které si přivodil v 26. minutě, kdy za finskou brankou uklouznul po souboji s Järvinenem a poranil si loket.

Ani to ale ruského bohatýra nezastavilo. Až po návratu z ošetřovny přidal svůj třetí gól v zápase a svému finálovému soupeři jasně vzkázal: Letos chci konečně první zlato ze světového šampionátu. Nic a nikdo mě nezastaví! Potvrdí to proti lepšímu z dvojice Česko – Slovensko?