Češi sahali po výhře nad Rusy, nakonec padli v nájezdech

26. 12. 2015 15:39
Čeští hokejisté vstoupili do juniorské mistrovství světa ve Finsku nadějně. Proti favorizovanému Rusku vybojovali bod za porážku 1:2 po nájezdech.
Filip Chlapík v utkání s Ruskem.
Filip Chlapík v utkání s Ruskem. | Foto: ČTK

Praha - Čeští hokejisté sahali na juniorském mistrovství světa po výhře nad Ruskem. Do půlky třetí třetiny vedli 1:0, ale pak soupeř vyrovnal. Klání dospělo až k nájezdům, v nichž Češi ani jednou neuspěli a prohráli 1:2. Na úvod turnaje však získali alespoň bod.

Utkání jsme sledovali v podrobné online reportáži.

Oba týmy začaly utkání opatrně. V zahajovacím zápase nechtěl nikdo udělat chybu. První třetina nebyla příliš atraktivní, což dokazuje poměr střel v první dvacetiminutovce, ve které Češi přestříleli Rusy 6:5. Za zmínku stojí faul Jakuba Zbořila, po kterém český bek dostal trest do konce utkání. Mladí Češi dokázali dlouhé oslabení ubránit.

Ve druhé třetině se prosadil Michael Špaček hned dvakrát. Jenže jeho první přesilovkovou branku rozhodčí neuznali pro postavení Davida Kašeho v brankovišti. Špaček skóre otevřel jen o několik okamžiků později. Ve 34. minutě ujel ruské obraně. Jeden z obránců ho zastavil za cenu faulu a rozhodčí nařídil trestné střílení, které Špaček rutinérsky proměnil.

Ve třetí periodě si vybral český tým slabší pětiminutovku, ve které Rusové převzali otěže zápasu a deset minut před koncem dokázali zásluhou Lauty vyrovnat.

V prodloužení byli aktivnější Češi, ale z ojedinělých šancí se nedokázali prosadit. Zápas tak rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých se prosadil jediný nájezdník. Zápas rozhodl Maxim Lazarov v první sérii.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:

Skupina B:

ČR - Rusko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Špaček z trestného střílení - 50. Lauta (Fazlejev, Dergačov), rozhodující sam. nájezd Lazarev. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Chartrand-Piche (Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 1:3, navíc Zbořil (ČR) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10.106.

Sestava ČR: Vaněček - Sklenička, Mašín, Zbořil, Ščotka, Rašner, Hronek, Mikliš - Zacha, Špaček, Smejkal - F. Chlapík, Lakatoš, D. Kaše - Stránský, Veselý, Tomášek - Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.