Češi se proti Bělorusku trápili, duel MS otočili až v závěru

Daniel Poláček ČTK Daniel Poláček, ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2015 15:48
Čeští junioři porazili na finském mistrovství světa Bělorusko 5:3, ale s outsiderem se trápili. Ještě v půlce třetí třetiny prohrávali.
Češi otočili duel s Bělorusy
Češi otočili duel s Bělorusy | Foto: Reuters

Praha - Čeští hokejisté na mistrovství světa juniorů v Helsinkách konečně vstřelili víc než dva góly, Bělorusko porazili 5:3. Proti outsiderovi se však neuvěřitelně trápili, ještě v polovině třetí třetiny prohrávali.

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Rozhodující trefu vsítil až v 55. minutě Veselý, favorit tak v závěrečném dějství zužitkoval drtivou střeleckou převahu 20:6.

Svěřenci kouče Jakuba Petra mají už sedm bodů a stále můžou vyhrát skupinu B. Zítra ale musí porazit domácí Finsko a zároveň spoléhat na to, že Slováci zvítězí nad Ruskem.

Čtvrtfinále si Češi určitě zahrají, věděli to už před zápasem s Bělorusy. Proti nim chtěli konečně předvést, že dokážou střílet víc gólů. Ovšem v prvních deseti minutách měl největší šanci soupeř. Když Veremjov dostal nahrávku mezi kruhy, ocitl se před Vítkem Vaněčkem úplně sám. Český brankář však střelu lapil.

Bělorusko dvakrát vedlo

Později navíc sledoval, jak jeho spoluhráči přepínají na vyšší rychlostní stupeň. V 16. minutě ujížděl Šimon Stránský do přečíslení spolu s Veselým, zvolil střelu pod víko a otevřel skóre klání. Zvýšit náskok mohl vzápětí Sklenička, jenže trefil jen tyč. Velkou šanci následně neproměnil Pastrňák.

Kdo si ale myslel, že duel konečně míří očekávaným směrem, mýlil se. Outsider hned na startu druhého dějství vyrovnal z rychlého protiútoku. Těsně před Vaněčkem uspěl Falkovskij.

A když ho v půlce zápasu napodobil v přesilovce Šarangovič, Češi překvapivě prohrávali. Krátce nato sice srovnal Dominik Lakatoš, ale do šatny odcházeli šťastnější Bělorusové. Vedení 3:2 jim přesilovkovou bombou od modré zajistil Gončarov.

Nečekaně dramatický závěr

Diváci v Helsinkách sledovali překvapivý vývoj utkání, které bylo stále zajímavější. Junioři Běloruska drželi těsný náskok až do půlky třetí periody.

Čeští hráči ale bojovali. Před gólmanem Kulbakovem si několikrát vytvořili obrovský tlak a v 53. minutě konečně mohli zajásat. Kotouč na brankové čáře dorazil do brány Jiří Smejkal.

A to nebylo všechno, uvolnění Češi ve zbytku klání kralovali. Vítězný gól vsítil přesnou střelou z pravého kruhu Radek Veselý. Znovu mohl skórovat i Pastrňák, jenže po nahrávce Lakatoše nezamířil přesně. Vydřenou výhru tak stvrdil až kapitán Dominik Mašín, jenž 20 sekund před koncem trefil prázdnou bránu.

Český tým znovu nastoupil bez dvou zraněných hráčů - útočníka Pavla Zachy a beka Alexe Rašnera. Proti Finsku už by oba měli hrát.

MS juniorů v Helsinkách:

Skupina B:

ČR - Bělorusko 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 16. Stránský, 33. Lakatoš (Pastrňák, Hronek), 53. Smejkal (Špaček, Ordoš), 55. Veselý (Špaček), 60. Mašín (Smejkal) - 21. Falkovskij (Černikov, Karaban), 31. Šarangovič (Karaban, Falkovskij), 38. Gončarov (Karaban). Rozhodčí: Iverson, Sylvain - Chartrand-Piche (všichni Kan.), Kaderli (Švýcarsko). Vyloučení: 2:1, Využití: 0:2. Diváci: 8456.

Sestava Česka: Vaněček - Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Hronek, Mikliš - Tomášek, Špaček, Smejkal - Pastrňák, D. Kaše, Lakatoš - Stránský, F. Chlapík, Veselý - Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.