Jágrova premiéra: Dva góly, čtyři body a výhra Dallasu

Jaromír Jágr ve své premiéře v dresu Dallasu přispěl k výhře nad Phoenixem 4:3 dvěma góly a dvěma přihrávkami.
Jaromír Jágr může být ze začátkem působení v dresu Dallasu Stars spokojený z poloviny. Po vítězství přišla fotbalová porážka v Minnesotě 0:1.
Žralok Martin Havlát se provokativně raduje před domácími fanoušky se svého gólu v síti Calgary.
Ottawský útočník Milan Michálek se raduje z gólu, kterým srovnal stav utkání s Winnipegem na 1:1.
Ondřej Pavelec při slavnostním nástupu hráčů Winnipeg Jets před duelem s Ottawou.
20. 1. 2013 6:57
Jaromír Jágr hned ve svém prvním utkání v Dallasu dvakrát skóroval, přidal další dvě asistence a čtyřbodovým večerem zařídil výhru nad Phoenixem 4:3. Na druhé straně tři body Radima Vrbaty nestačily.

New York - Jaromír Jágr nastoupil ve své premiéře v dresu Dallasu ve druhé útočné formaci domácích spolu s Derekem Royem na centru a Švédem Louiem Erikssonem na levém křídle.

V čase 2:57 byl vyloučen obránce Phoenixu Derek Morris a Jágr se dostal na přesilovku po boku kapitána Brendana Morrowa a dalšího veterána Raye Whitneyho. Hned se dostal do šance, ale sám proti brankáři Miku Smithovi neuspěl.

Vše si však vynahradil na konci první třetiny, kdy po chybné rozehrávce Phoenixu využil Erikssonův pas a v nájezdu na Smithe vystřelil zápěstím k pravé tyčce na vyrážečku (mimochodem stejné místo zvolil i loni při svém prvním gólu za Philadelphii proti Torontu). Hned v první třetině své premiéry v Dallasu, ve své druhé šanci, tedy uspěl a vstřelil 666. gól v základní části NHL.

Ve druhé části ve dvou přesilovkách krátce za sebou Coyotes díky přihrávce a gólu Radima Vrbaty zápas otočili. Na vedoucí gól po teči Vrbatovy střely přihrával Martin Hanzal.

Jenže také Stars využili přesilovku a na jejím konci byl opět Jágr. Před brankovištěm se nejlépe zorientoval, kolem Zbyňka Michálka si puk posunul na forhend a další pohotovou střelou k pravé tyči srovnal na 2:2 (mimochodem, když loni za Philadelphii vstřelil první gól, také tehdy nakonec skóroval dvakrát). Jestliže v první třetině skóroval v čase 18:36, ve druhé se o dvě sekundy trefil se v čase 18:38.

Jágr 2+2, Vrbata 2+1

Na začátku třetí části v další přesilovce Jágr přenechal po zavezení do útočného pásma puk Rayi Whitneyumu a ten dostal Dallas do vedení 3:2. Jenže za další tři minuty bylo po hrubce obrany Stars srovnáno. Samostatný nájezd proměnil Radim Vrbata a také si připsal třetí bod v utkání.

Jenže Jágr neřekl poslední slovo, hrubku v rozehrávce udělali v 54. minutě také hosté a Jágr zadovkou ideálně naservíroval Švédu Erikssonovi na vítězný gól.

Jágr teprve druhým čtyřicátníkem v dresu Dallasu, který dal gól

Dosud jediným čtyřicátníkem, který v dresu Dallasu skóroval, byl bývalý kapitán Guy Carbonneau. Ten 18. března roku 2000 oslavil čtyřicátiny a poté vstřelil ještě čtyři góly. Dva v základní části (28. a 29. března) a dva v play off (18. dubna a 5. května).

Rok předtím slavil Carbonneau s Dallasem svůj celkově třetí Stanleyův pohár (předchozí dva 1986 a 1993 s Montrealem). V poslední sezoně 1999-2000 dotáhl Dallas opět do finále, ale Stars nakonec nestačili na New Jersey. Po sezoně ukončil Carbonneau kariéru. Jaromír Jágr je tedy už dnes nejstarším hráčem Dallasu, který kdy v NHL skóroval.

Selänne Jágra napodobil

Ještě o téměř dva roky starší než Jaromír Jágr je Teemu Selänne a v posledních sezonách, kdy Jágr působil v Rusku, stáhl jeho náskok jako nejlepšího evropského střelce v historii NHL. Před letošní sezonou ztrácel na Jágra dva góly.

Zdálo se, že se Jágr v prvním zápase sezony svému pronásledovateli utrhne, ale "Finský blesk" zareagoval stejným přídělem. Na výhře nad Vancouverem 7:3 se podílel také dvěma góly a dvěma přihrávkami. Dva veteráni tedy po prvním dnu vedou bodování celé NHL!

Sezona začala třemi zápasy v sobotu večer

Nová a zkrácená sezona NHL začala v sobotu 19. ledna krátce po 21:00 SEČ.

Fanoušky na úvod nejvíce zajímal střet tradičních rivalů - Philadelphie a Pittsburghu. Ten nakonec lépe zvládli hosté, kteří dvěma rychlými góly Tylara Kennedyho a Jamese Neala v první třetině položili základ k vítězství 3:1.

Za hosty totiž ve druhé třetině pouze snížil nový kapitán Flyers Claude Giroux. V závěru pak při power play domácích pojistil do prázdné branky výhru Pittsburghu Chris Kunitz.

Frolík a Michálek pomohli k výhře

Na domácím ledě neuspěli ani držitelé Stanley Cupu z Los Angeles, kteří podlehli Chicagu 2:5.

Jedním gólem se na výhře hostujícího týmu, který už ve 22. minutě vedl 4:0, podílel český útočník Michael Frolík.

K výhře svého týmu pomohl gólem i Milan Michálek, jehož Ottawa vyhrála ve Winnipegu 4:1.

Michálek v první třetině překonal svého spoluhráče z reprezentace Ondřeje Pavelce a srovnal na 1:1. Český brankář pak ještě inkasoval třikrát.

Krejčí, Eliáš a Plekanec přihráli na gól

Vítězové Stanley Cupu z roku 2011 Boston Bruins vyhráli na domácím ledě nad NY Rangers 3:1. Na první gól Lucice přihrával šternberský rodák David Krejčí. Podobně úspěšný" byl i útočník New Jersey Devils Patrik Eliáš, jeho přihrávka na gól Davida Clarksona rozhodla derby s NY Islanders.

Asistenci si připsal i Tomáš Plekanec, ale jeho Montreal Canadiens doma prohráli s Torontem 1:2.

Washington dostal šest gólů, Neuvirth nechytal

Šestigólový příděl dostali doma hokejisté Washingtonu od Tampy, se kterou prohráli 3:6. Na jeden gól domácích přihrál Roman Hamrlík, v brance Capitals nastoupil Braden Holtby, který loni dostal přednost v play off před českými gólmany Tomášem Vokounem a Michalem Neuvirthem. Zatímco Vokoun je od letošní sezony v Pittsburghu, Neuvirth byl v prvním utkání Holtbyho náhradníkem.

Fleischmann s Kubou přispěli k demolici Caroliny

Čeští hokejisté a odchovanci Vítkovic Tomáš Fleischmann a Filip Kuba přispěli každý jednou asistencí k výhře své Floridy nad Carolinou. Třemi body (1+2) se v týmu Panthers prosadil veterán Alexej Kovaljov, který je v týmu nováčkem.

Asistence Václava Prospala pomohla Columbusu k výhře 3:2 po samosttaných nájezdech na ledě Nashvillu. Domácím nepomohl ani gól Martina Erata.

Bod za asistenci si v prohraném utkání v Minnesotě připsal také Milan Hejduk.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Pittsburgh 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky: 21. C. Giroux - 5. Kennedy, 8. J. Neal, 60. Kunitz. Střely na branku: 27:27. Diváci: 19.994.

Winnipeg - Ottawa 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 6. Byfuglien - 17. M. Michálek, 38. Ch. Neil, 53. Karlsson, 58. Turris. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři góly z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Střely na branku: 28:37. Diváci: 15.004.

Los Angeles - Chicago 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)

Branky: 39. Scuderi, 50. Nolan - 13. a 50. Hossa, 4. P. Kane, 15. Frolík, 22. Toews. Střely na branku: 21:22. Diváci: 18.545.

Boston - New York Rangers 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 15. Lucic (Krejčí), 29. Paille, 49. Boychuk - 33. B. Richards. Střely na branku: 34:21. Diváci: 17.565.

Montreal - Toronto 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 54. Gionta (Plekanec) - 5. Kadri, 29. Bozak. Střely na branku: 22:26. Diváci: 21.273.

NY Islanders - New Jersey 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 48. Hamonic - 35. Zajac, 49. Clarkson (Eliáš). Střely na branku: 19:28. Diváci: 16.170.

Tampa Bay - Washington 6:3 (2:1, 1:2, 3:0)

Branky: 7. a 57. Brewer, 26. a 45. St. Louis, 10. Lecavalier, 54. Conacher - 9. a 22. J. Ward, 39. Wolski (Hamrlík). Střely na branku: 34:30. Diváci: 19.204.

Florida - Carolina 5:1 (4:0, 1:1, 0:0)

Branky: 7. a 17. B. Campbell, 4. Huberdeau, 18. Upshall (Fleischmann), 24. Kovaljov (Kuba) - 30. Dwyer. Střely na branku: 25:42. Diváci: 19.688.

St. Louis - Detroit 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky: 7. a 21. Tarasenko, 15. a 42. Ch. Stewart, 37. Oshie, 55. Berglund. Střely na branku: 36:14. Diváci: 20.035.

Dallas - Phoenix 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Branky: 19. a 39. Jágr, 41. Ray Whitney (Jágr), 54. Eriksson (Jágr) - 32. a 44. Vrbata (na první Hanzal), 30. Korpikoski (Vrbata). Střely na branku: 26:40. Diváci: 18.532.

Nashville - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 1. Erat, 18. Ellis - 17. Foligno (Prospal), 33. Anisimov, rozh. nájezd Brassard. Střely na branku: 34:28. Diváci: 17.113.

Minnesota - Colorado 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)

Branky: 24. a 31. Heatley, 25. Granlund, 59. Bouchard - 3. J. Mitchell (Hejduk), 46. McLeod. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19.298.

Vancouver - Anaheim 3:7 (2:2, 0:4, 1:1)

Branky: 10. Hamhuis, 12. D. Sedin, 50. Edler - 7. a 24. Winnik, 40. a 50. Selänne, 16. Souray, 27. Perry, 27. Palmieri. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.910.