3. 4. 2015 21:18
Reportáž z pátého semifinále hokejové extraligy a výsledky barážových duelů.
Hokejisté Litvínova se radují. Zahrají si o titul.
Hokejisté Litvínova se radují. Zahrají si o titul. | Foto: ČTK

Litvínov - Hokejisté Litvínova postoupili po devatenácti letech do finále extraligy, když v pátém semifinálovém duelu s brněnskou Kometou vyhráli 3:2 v prodloužení.

Rozhodující branku vstřelil v čase 67:52 Peter Jánský, několik vteřin před tím ale předvedl na druhé straně fantastické brankářské zákroky útočník Martin Ručinský, který nadvakrát zastoupil při zakončení Petra Tona gólmana Pavla Francouze.

Brněnští začali aktivněji

Do první třetiny vstoupili výrazně aktivněji hosté a po několika úvodních šancích se ve 4. minutě po trefě Honejska radovali ze svého vedení. Litvínovští se osmělili až v závěru úvodní dvacetiminutovky, když se do nadějných střeleckých pozic probil Ručinský. Čiliak však jeho nebezpečným pokusům vystavil stopku, a tak si Kometa do šatny odnesla nadějný výsledek 1:0.

Ve druhé třetině Litvínov zlepšil svou hru a oproti té první se dostával mnohem častěji do zakončení. Hned ve 21. minutě využil nabídku Ručinského přesnou ranou Robin Hanzl a vyrovnal tak skóre. V půli hry však Verva Kometě nabídla sérii přesilových her.

Brňané nejprve opovrhli krátkou početní výhodou pěti proti třem, chvilku poté ale přeci jen svou početní převahu využili, když ranou od modré propálil Francouze Kempný. Radost Komety však netrvala dlouho, za pouhých 23 sekund hry srovnal opět Hanzl střelou pod horní tyč Čiliakovy klece – 2:2.

Třetí dějství žádnou branku nepřineslo, i když se v poslední minutě Litvínovu nabídla zajímavá příležitost rozhodnout utkání v podobě přesilové hry čtyři proti třem. Kanonýr Petružálek však ve svých možnostech selhal, a tak utkání muselo rozhodnout až prodloužení.

Brno bylo blízko protáhnutí série

V něm nejdříve domácí fanoušci museli přetrpět infarktové chvilky před Francouzovou klecí, když obrovské šance Petra Tona zmařil obrannými zákroky Martin Ručinský. Za krátkou chvíli na druhé straně kluziště ale František Lukeš předložil kotouč Peteru Jánskému, který ranou z první prostřelil Čiliaka a odstartoval tak obrovskou litvínovskou radost.

V barážových utkáních slavily výhry celky Českých Budějovic a Slavie. Motor si v zápase proti Olomouci připsal do tabulky svou první výhru, když svého soupeře na vlastním hřišti přehrál 4:3 a vrátil se tak do boje o extraligu. Ve druhém klání pak pražská Slavia uspěla na ledě Chomutova a po vítězství 2:0 si upevnila své první místo.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 21. R. Hanzl (Ručinský, Petružálek), 28. R. Hanzl (Ručinský), 68. Jánský (Lukeš) - 4. Honejsek (J. Hruška), 28. Kempný (J. Hruška, H. Zohorna). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5811 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Kováčik, Hanzlík, Hájek, Malec - Ton, L. Čermák, J. Káňa II - Honejsek, H. Zohorna, J. Hruška - P. Mrázek, V. Němec, Dočekal - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

5. kolo baráže o hokejovou extraligu:

Piráti Chomutov - HC Slavia Praha 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 41. Sklenář (Tomica), 60. Stránský (Vlasák). Rozhodčí: Pešina, Šindler - Bláha, J. Svoboda. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 5136.

Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Skinner, Rýgl, Drtina, Šulák, Toman - Hovorka, Gajovský, Hřebejk - D. Květoň, V. Růžička ml., O. Kaše - McGregor, Dušek, L. Květoň - Chlouba, Kämpf, R. Veselý. Trenéři: B. Kopřiva a Totter.

Slavia Praha: D. Furch - A. Růžička, Štich, J. Novák, Šulc, Knot, Kolařík - Stránský, Pletka, Tomica - M. Čermák, Vlasák, J. Doležal - Holec, Vas, Kolář - Andres, Poletín, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

ČEZ Motor České Budějovice - HC Olomouc 4:3 (3:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Vaniš (A. Přibyl, Rob), 9. Rob (J. Straka, Suchánek), 17. Švihálek (Pajič, Žovinec), 22. Nouza z tr. střílení - 12. Herman (Zuzin, Matai), 30. Marosz (Kucharczyk, Ondrušek), 32. Škůrek (Patera, R. Dlouhý). Rozhodčí: Mikula, Mrkvar - Charvát, Flegl. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 5828.

České Budějovice: Gába - Punčochář, Žovinec, Suchánek, Vráblík, Mucha, Semrád - Marek, Pajič, Švihálek - Nouza, J. Straka, Kuchejda - Vaniš, Rob, A. Přibyl - Švec, Trummer, D. Boháč. Trenéři: Rosol a Bělohlav.

Olomouc: Trvaj - Vyrůbalík, Janáček, Ondrušek, Škůrek, Staněk, Houdek, Rašner - Laš, J. Knotek, Buc - Řípa, Marosz, Kucharczyk - Matai, Herman, Zuzin - R. Dlouhý, Patera, T. Rachůnek. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

1. Slavia Praha 5 3 1 0 1 9:6 11
2. Chomutov 5 1 2 0 2 12:10 7
3. Olomouc 5 2 0 1 2 12:11 7
4. České Budějovice 5 1 0 2 2 12:18 5