Sparta s Třincem v trháku, Kometa i Mountfield srovnaly

Aktualizováno 23. 3. 2014 20:34
Hokejisté Sparty slaví v sérii s Vítkovicemi vedení již 3:1 na zápasy.
Hokejisté Sparty slaví v sérii s Vítkovicemi vedení již 3:1 na zápasy. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Opět nabitý a kompletní program nabídla v neděli hokejová Tipsport extraliga v rámci čtvrtfinálových soubojů, když se proti sobě postavilo všech osm celků. Ve všech sériích vedly před dneškem výše postavené celky po základní části.

Favorité už mají mečboly, další dvě série jsou srovnány

Jako první dohráli hokejisté Komety Brno s mistrovskou Plzní a před báječnou kulisou v moravské metropoli dokázali domácí díky výhře 1:0 srovnat stav série na 2:2.

Do trháku se po dalším "fotbalovém" výsledku 1:0 naopak dostali hokejisté Třince, kteří vyhráli nad Pardubicemi třetí zápas v řadě a v sérii tak vládnou už 3:1. Jedinou trefu dnešního souboje zaznamenal v čase 59:34 kanonýr Martin Růžička.

Daleko jednoznačnější výsledek se zrodil v Hradci Králové, kde domácí Mountfield díky skvělé třetí třetině zdolal Zlín vysoko 5:1 a vyrovnal tak sérii na 2:2.

Pět branek vstřelili vítězové také ve Vítkovicích, kde slavili ale hosté z Prahy. Největší favorit play off - Sparta - totiž podruhé dobyl ostravskou tvrz a po výhře 5:3 se vrací série do české metropole za stavu 3:1 pro vítěze základní části extraligy.

Kometa dokázala taktickým výkonem zdolat Plzeň

Trenér Komety Kýhos sáhl po sobotním nezdaru k přeskládání týmu, do hry zařadil i sedmého obránce Dlapu a kromě produktivního Němcova útoku přeházel zbývající tři řady. Naopak plzeňský kouč Razým do sestavy po dvou vítězných duelech nesáhl.

Brňané začali hodně opatrně, z jejich výkonu byl patrný strach ze zbytečné chyby. Soupeř vynikal v první třetině aktivitou, mnohem častěji zakončoval, leč do vyložené šance se nedostal. Západočeši v úvodní části druhé třetiny zvýšili tlak. Kometu nastartovala redukce ze čtyř na tři útočné řady. Hra se dostala do obrátek, domácí srovnali krok, do svého rejstříku zařadili i přesnější protiútoky.

Rozhodujícímu momentu ve 29. minutě předcházelo zaváhání hostů při střídání. V rychlém protiútoku našel Zohorna volného Pivka, který místo střely ještě jednou přihrával a našel zcela volného Němce, který se nemýlil. Takticky dobře hrající Brňané už nedali soupeři v závěru zápasu šanci na vyrovnání. Páté utkání je na programu ve středu od 17:30 v Plzni.

Duel v Pardubicích rozhodl gólem v závěru Růžička

Ve čtvrtém zápase nemohli Oceláři počítat s Orsavou, místo něj hrál Kindl. Trenéři Pardubic zase museli oželet služeb kapitána Kočího, jehož místo zaujal v play off debutující Korím. Podobně jako o den dříve se poměrně útočné vedený zápas měnil v čekání na gól.

V první třetině k němu měly stejně blízko oba týmy, když za Hudáčkem i Hrubcem zvonily tyče. Ke změně stavu nepřispěly ani přesilové hry, kterých rozhodčí rozdali oběma týmům dostatek. Pardubicím v nich zoufale chyběl nápad, Třinec zase nedokázal strojovou kombinaci dovést k nebezpečnému zakončení.

Ve třetí třetině měly několik šancí na zlomení bezbrankové stavu oba týmy, ale dlouho se zdálo, že vyrovnaný zápas bude muset rozseknout prodloužení. Třinec navíc nezužitkoval přesilovou hru. Definitivní rozhodnutí padlo v čase 59:34, když Martin Růžička dotlačil za brankovou čáru nahození Adamského. Třinec tak bude mít šanci ve středu první šanci zajistit si postup do semifinále.

Mountfield přejel ve druhé polovině zápasu Zlín

Hradecký kouč Draisaitl po sobotní prohře v prodloužení poměrně výrazně zasáhl do sestavy. Úplně přeskupil složení třetího a čtvrtého útoku, v obraně se neobjevil veterán Ptáček. Největší změna však přišla v brance. Stabilní jedničku Kantora nahradil Kacetl. Nezměnila se však urputnost boje.

Domácí změny ale v první třetině nezabraly, čtyři vteřiny před koncem první části hrál Zlín přesilovku při vyloučení centra Mertla a Veselý, střelec vítězné branky sobotního střetnutí, z velkého úhlu prostřelil Kacetla.

Hradecká odpověď přišla chvíli po přestávce. Byla blesková a navíc dvojnásobná, když se v rozmezí jednadvaceti vteřin 23. minuty trefili nejdříve Švagrovský a po něm Knotek. Skórovaly tak dvě formace, jejichž složení kouč Draisaitl měnil.

Východočeši Zlín definitivně zlomili ve 45. minutě, když se v přesilovce trefil z dorážky Mertl, který se následně popral s Holíkem. Zvrat ale bitka nepřinesla, v 50. minutě propálil od modré vše, co mu stálo v cestě Jank, minutu před koncem pak završil výsledek Marek. Další zápasy série se hrají ve středu ve Zlíně a v pátek v Hradci.

Sparta zdolala venku oslabené Vítkovice i podruhé

Možná zlomové utkání série se pro Ostravany začalo vyvíjet nepříznivě už před úvodním buly: střevní virózou stižený Burger se ani nepřevlékl a z rozbruslení odkulhal i zkušený ranař Húževka. Domácím se tak kompletně rozsypala elitní řada. Na to navázal i začátek zápasu, v němž byla Sparta znatelně lepší.

Už ve třetí minutě se z rohu před bránu nacpal Hlinka a najetý Piskáček jeho přihrávku bez váhání poslal do sítě. Na druhý gól sparťané spotřebovali spoustu šancí. Šindelář vychytal ještě i Formanovu dorážku a nereagoval až na vychytralou ránu Tona zpoza obránce.

Domácí ale nakoplo zaváhání Pöpperleho. Ten nestihl včas odehrát odražený kotouč od zadního hrazení a Němec to potrestal kontaktním gólem. Povzbuzené Vítkovice z chvilkového nadšení vytěžily i vyrovnání. Szturc si v závěru první dvacetiminutovky mazácky odstavil Krejčíka a blafákem si vychutnal i Pöpperleho. Jenomže gól do šatny s hosty nic neudělal.

Ton na něj naopak odpověděl hned ve 34. sekundě druhé části, kdy si neméně zručně bekhendem podal Šindeláře. Sparta znovu získala kontrolu na skóre i děním na ledě. Když ji navíc domácí v půli utkání nabídli 43 sekund přesilovky pět na tři, čtvrtým gólem za ni 'poděkoval' Hlinka a zápas definitivně zlomil ve prospěch favorita. Nic na tom nezměnily ani další dvě branky (po jedné na každé straně), ani závěrečná power play domácích.

Nic neřešící skupina o umístění skončila

Zároveň se také definitivně dohrála posledními dvěma zápasy skupina o umístění, ve které už ale bylo o pořadí na 11. až 14. místě jasno před jejím rozehráním.

V souboji Litvínova s Chomutovem se radovali domácí v poměru 3:2, duel Kladna vs. Karlovými Vary pak muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém slavili nakonec hosté 5:4 po gólu Zuckera v 64. minutě do prázdné branky v oslabení.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 29. V. Němec (Pivko, H. Zohorna). Rozhodčí: Pešina, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 2:2.

Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dlapa - J. Hruška, Čermák, Pivko - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Jakub Svoboda - H. Zohorna, Raška, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Moravčík - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna, Vlasák, J. Sýkora - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, Lev, Holec. Trenéři: Razým, Michal Straka a Špaček.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Oceláři Třinec 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka a nahrávky: 60. Martin Růžička (Adamský, Polanský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 10.071. Stav série: 1:3.

Pardubice: Hudáček - Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Píša, Korím - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Nahodil, Somík - Půhoný, Semorád, Endál. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Třinec: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Trončinský, Krejčí - Martin Růžička, Polanský, Adamský - D. Květoň, Bonk, V. Polák - Rákos, Kindl, Rufer - Hrňa, Peterek. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Mountfield Hradec Králové - PSG Zlín 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávka: 23. Švagrovský (Jank, Frühauf), 23. Knotek (Škoda, Vydarený), 45. Mertl (Kudrna, Šimánek), 51. Jank (Mikuš, Pospíšil), 59. Marek (Knotek, Škoda) - 20. Veselý (Honejsek). Rozhodčí: Hribik, Mikula - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:9, navíc Melenovský (Zlín) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 5048. Stav série: 2:2.

Hradec Králové: Kacetl - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Jank, Frühauf, Prokop - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - Švagrovský, Marha, Červený - Škoda, Knotek, Marek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Zámorský, Urbanec, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, Veselý - Okál, Holík, F. Čech - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 3:5 (2:2, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. E. Němec (Kolouch, R. Stehlík), 20. Szturc (J. Káňa, Šedivý), 54. E. Němec (Vandas, Kolouch) - 3. Piskáček (P. Ton, J. Hlinka), 14. P. Ton (J. Hlinka), 21. P. Ton (Rolinek, J. Hlinka), 30. J. Hlinka (P. Ton, Pilař), 50. Pech (Krejčík). Rozhodčí: Souček, Šindler - Charvát, Zavřel. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:2. Diváci: 9320. Stav série: 1:3.

Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, R. Stehlík, Kovář - J. Káňa I, Szturc, Šedivý - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, Valčák, Pastor - Vandas, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Krejčík, Philipp, Kubát, Hrbas - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

6. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Verva Litvínov - Piráti Chomutov 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Hübl (Gula), 24. Pavlík (Majdan, Jurčík), 53. Jánský (J. Černý, Stříteský) - 19. Gajovský (D. Hruška, M. Jass), 28. Bartečko (J. Mrázek). Rozhodčí: Minář, R. Čech - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 1037.

Litvínov: Nechvátal - Stříteský, Sklenička, Posmyk, Pavlík, Gula, Chaloupka - Jánský, Hübl, J. Černý - Martynek, Piroš, Trávníček - Majdan, Jurčík, Laš. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Chomutov: Martin Růžička - Malec, J. Stehlík, M. Jass, Rutta, J. Mrázek, R. Havel, Bartejs - Bomersback, Jaroslav Svoboda, Bartečko - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Balej, D. Kämpf, Hromas - O. Kaše, Kubinčák. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše.

Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 4:5 v prodl. (1:2, 0:0, 3:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Eberle (Patera), 50. Lukáč (Bílek, Strnad), 51. Rudovský (Patera), 60. Rudovský - 8. Koblasa (R. Hruška, Flek), 17. Kytnár (T. Dvořák, Vachovec), 56. Zucker (Balán, Šmach), 60. Buc (Zucker, Kvapil), 64. Zucker (Kubka). Rozhodčí: Horák, Pavlovič - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1168.

Kladno: Cikánek - David Růžička, T. Kaberle, Kolářík, P. Hořava, L. Procházka, Černošek, Majeský - Tenkrát, Kuchler, Zagrapan - Strnad, Lukáč, Bílek - Rudovský, Patera, Eberle - Dalecký, Machač, Havlíček - od 35. navíc Šilhavý. Trenéři: Čelanský, Zajíc a Neliba.

Karlovy Vary: Řehoř (31. Honzík) - Kubka, Šmach, Dresler, T. Dvořák, Rýgl, Kvapil - Zucker, Balán, Buc - Koblasa, R. Hruška, Flek - V. Tomeček, Vachovec, Kytnár - od 21. navíc Csamangó, Zadražil, Beránek. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

Konečná tabulka:

1. Litvínov 58 22 8 7 21 128:131 89
2. Karlovy Vary 58 20 4 5 29 132:170 73
3. Kladno 58 13 7 4 34 119:170 57
4. Chomutov 58 6 0 10 42 102:215 28

Pozn.: Tučně vytištěné týmy čeká baráž se dvěma nejlepšími celky 1. ligy - Mladou Boleslaví a Olomoucí. Baráž startuje ve středu.