reklama

Reway: Montreal by mě chtěl v zámoří, ale Sparta mi dá víc

Martin Reway má jasno: Extraliga mu dá před vstupem do NHL mnohem víc než zápasy zámořské juniorky. Martin Reway má jasno: Extraliga mu dá před vstupem do NHL mnohem víc než zápasy zámořské juniorky. autor: ČTK
Montreal by slovenský supertalent radši viděl v juniorských soutěžích v zámoří, ale Martin Reway má jasno: Sparta ho na vstup do NHL připraví mnohem lépe.

Praha - Slovenský útočník Martin Reway má devatenáct let a na posledním mistrovství světa patřil k oporám slovenského týmu. Že bude jednou válet v NHL, o tom nikdo nepochybuje. Jenže teď udělal něco, co v jeho věku zvykem nebývá. Po dvou letech v zámoří se rozhodl vrátit do Sparty a hrát extraligu.

Proč?

"Mohl jsem si totiž vybrat, jestli v zámoří dál pokračovat v juniorce, nebo jít sem a hrát za Spartu extraligu. Ze dvou možností jsem si vybral tu, která pro mě byla ideálnější," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenský supertalent Reway, do kterého letos Sparta vkládá obrovské naděje.

Proč je to pro vás lepší varianta? U hokejisty, která má devatenáct let a počítá se s tím, že bude hrát NHL takový návrat ze zámořských soutěží zpět do Evropy zvyklý není. Dělá se to spíš naopak.
Protože mi dá seniorský hokej víc. Jestli půjdu jednou zpátky, dokáže mě Sparta a extraliga připravit na NHL mnohem lépe než juniorka.

Montreal, který na vás drží práva, do toho nezasahoval?
Viděli by mě radši v zámoří, to je jasné. Ale já víc věřím téhle volbě. Osobně jsem to s Montrealem ani neřešil, protože je to věc agenta. Navíc na mě mají jen práva, smlouvu s Montrealem žádnou nemám.

Rozhodlo o vašem návratu, že jste si letos na mistrovství světa zkusil seniorský hokej?

Samozřejmě. To byl jeden z důvodů, proč jsem se tak rozhodl. Ten hlavní ale byl, že cítím, že je to správná volba.

Po mistrovství světa vás taky veřejně chválil i trenér Vladimír Vůjtek. Musíte mít teď sebevědomí na rozdávání, že?

Věřím si. Tady je to ale taky o týmu. Sparta má nejvyšší ambice, a to se mi líbí. Budeme chtít hrát pěkný a dobrý hokej.

Takže přicházíte s vysokými ambicemi?

Samozřejmě. Tak je to i správné. Každý hráč má mít velké cíle, aby se víc snažil.

Mluvili vám do toho, kde letos máte hrát, slovenští trenéři v čele s Vůjtkem?

Rozebíral jsem to s realizačním týmem. Oni mi sami řekli, že důležité bude hlavně to, kolik toho odehraju. Abych tady nehrál nějakou čtvrtou lajnu.

A Sparta vám pak dala najevo, že tady ve čtvrté lajně hrát nebudete?

Nechci se o tom moc bavit přes média, ale byl jsem příjemně překvapený, co mi trenér a manažer řekli. Myslím, že tady ve Spartě dostanu docela dost prostoru.

S tím jsou ale spojené velké nároky. O vás se navíc říká, že jste nový Pálffy. Nebojíte se tlaku, který na vás jako na devatenáctiletého kluka navíc potencionálního lídra Sparty může dolehnout?
Já bych to takhle nehrotil. Jsou tady skvělí hráči jako Hlinka nebo Rolinek, co toho mají odehraného více. Tlak bude na nich a oni se s tím umí prát. Jsou to správní lidi, kteří to zvládnou. Ve Spartě je spousta výborných hráčů, kteří budou tým táhnout. Já budu jen rád, když se k ním přidám. A že mě srovnávají s Pálffym? To mě těší, ale je moc brzo srovnávat.

To přirovnání se vám líbí, nebo máte jiné vzory než Pálffy?
Vzory fakt nemám. Pálffy toho ale dokázal hodně a byl bych rád, kdybych ho napodobil.

Za Spartu jste ale v minulosti válel jen v juniorce, extraligu jste si ještě nezkusil. Tušíte, co vás čeká?
Jsem na to sám zvědav a těším se. Když jsem hrál mistrovství světa nebo přípravu na něj, hráli jsme se Slovenskem proti kvalitním týmům. Zjistil jsem, že na takové úrovni hrát můžu.

reklama