reklama

Ve Spartě nebyl šťastný. Teď hraje bývalý talent Réway třetí ligu za Dolný Kubín

Martin Réway v tréninkovém dresu Hradce při přípravě na extraligovou sezonu. Martin Réway v tréninkovém dresu Hradce při přípravě na extraligovou sezonu. autor: ČTK
Patřil k největším talentům slovenského hokeje. Nyní Martin Réway kvůli nalomenému zdraví třetím rokem zastavuje smutný pád.

Praha - O víkendu vyjel 23letý Réway k ostrému zápasu a vzbudil nebývalý zájem fanoušků. Jenže ne těch montrealských, kteří v něm kdysi viděli ofenzivní eso NHL. Šlo o diváky na stadionu Dolného Kubína pro pár stovek lidí.

Útočník, který měl kráčet po stopách Žigmunda Pálffyho, nastoupil ve třetí nejvyšší slovenské lize. Svému mužstvu pomohl k výhře 7:3 dvěma asistencemi, ale radostí neskákal. Pár let zpátky totiž věřil, že touto dobou už bude oblékat uniformu Montrealu.

Teď Réway doufá, že získá alespoň slušné profesionální angažmá. "Rozhodně nemám velké oči," říká pro deník Nový Čas.

Moment, který z hvězdného rebela udělal forvarda s nejistou budoucností, je starý zhruba dva roky. Tehdy pražský rodák hodlal prorazit na přípravném kempu Canadiens, ale místo toho ležel v posteli s horečkami. Nemohl hýbat rukama ani nohama, těžko se mu polykalo. Diagnóza - zánět srdečního svalu.

Réway musel kvůli náročné rekonvalescenci prožít rok bez hokeje.

A když se poté vrátil na led, cítil, že je něco jinak. Nedokázal míchat s pukem tak šikovně jako dřív. Bruslil ztěžka. Neměl dostatečnou kondici. Proto na farmě Montrealu raději skončil. Do NHL měl zkrátka daleko.

Následně ho dvakrát praštila ironie osudu. 

Réway našel angažmá ve Slovanu Bratislava, o němž několik měsíců předtím mluvil odmítavě. "Tam bych určitě nešel," tvrdil a poukazoval na finanční potíže klubu.

Během 18 zápasů ve Slovanu každopádně neoslnil, posbíral jen pět bodů. V létě tak kývl na nabídku Hradce. Chtěl zpátky do české extraligy, přestože ji v sezoně 2015/16 neopouštěl v dobrém. Za Spartu odmítl hrát, protože se v ní necítil sportovně šťastný. Když později dohrál ročník ve Fribourgu, prohlásil: "Buď zůstanu tady ve Švýcarsku, nebo půjdu do KHL." Jiné možnosti v Evropě neviděl.

Martin Réway na MS juniorů 2015 Slovenskou dvacítku dotáhl k bronzu na MS, v extralize sbíral Réway bod na zápas. | Foto: ČTK

Dva nešťastné roky všechno změnily. Réway ucítil v extralize šanci na restart kariéry. Jenže z Hradce kvůli zdravotním problémům odešel ještě před ostrými zápasy.

Podle útočníka přitom nešlo o nic vážného, deníku Sport tvrdil, že měl akorát poraněnou nohu, na jejíž vyléčení stačil stačil týden nebo dva. "Sám Martin dobře ví, jak to bylo. Nevím, co přesně řekl, nebo neřekl, ale rozhodně se nejednalo o nějaký týden," reagoval později hradecký sportovní manažer Jaroslav Bednář.

Teď uzdravený Réway hraje třetí ligu. S Dolným Kubínem má ústní dohodu na dobu neurčitou a čeká na zajímavou nabídku. Některé už odmítl. Tu od Detvy (slovenská nejvyšší soutěž) proto, že nechtěl být svázaný roční smlouvou. 

"Uvědomuju si, že se mi nebudou ozývat kluby kalibru Petrohradu, Kazaně a podobně," realisticky podotýká muž, který dřív štval nedisciplinovaností trenéry Josefa Jandače či Vladimír Vůjtka. "Rozhodně nemám velké oči, ale pokud bude mít nějaká nabídka smysl pro daný tým i pro mě, abych se mohl vrátit do velkého hokeje, tak o ní budu uvažovat. O peníze nejde. Nějaké mám a ještě mi něco přijde ze Slovanu. Nemám kam pospíchat."

reklama