reklama

Réway září ve Švýcarsku. Sparta na něm ještě vydělá, ale chybí jí

Réway letos za Spartu odehrál 14 zápasů, v nichž nasbíral 15 bodů (5+10). Pak byl jako nejproduktivnější hokejista extraligy vyřazen z kádru. Réway letos za Spartu odehrál 14 zápasů, v nichž nasbíral 15 bodů (5+10). Pak byl jako nejproduktivnější hokejista extraligy vyřazen z kádru. autor: Milan Kammermayer
Hokejová Sparta má bez útočníka Martina Réwaye, který za ni nechtěl hrát a nakonec zamířil do Švýcarska, problém se střílením gólů. Zato Réway září, z čehož mají upřímnou radost i Pražané.

Praha – Nestává se, že klub vyřadí z kádru nejproduktivnějšího hráče ligy. Hokejová Sparta to však na konci října udělala, neboť útočník Martin Réway už za ni dál nechtěl hrát, necítil se sportovně šťastný. Nyní ve Švýcarsku sbírá jeden bod za druhým, zatímco Pražanům ofenziva chřadne.

Čísla jsou neúprosná. Sparťané pořád dostávají zhruba stejně gólů, ale s jejich střílením je to po odchodu slovenského šikuly horší…

Průměr vstřelených gólů Průměr obdržených gólů
Před odchodem Réwaye (14 zápasů) 3,8 2,9
Po odchodu Réwaye (12 zápasů) 2,8 2,9

Pražané tím pádem mají větší problémy se sbíráním bodů. Bez Réwaye drží jen lehce nadpoloviční úspěšnost, což v extraligové tabulce stačí na sedmou příčku. Ta pro jednoho z hlavních adeptů na titul není zrovna lichotivá.

Na druhou stranu by bylo předčasné spouštět poplach. Sparta má dva zápasy k dobru a jen šestibodovou ztrátu na druhé místo. Proto zatím s nikým nejedná, pouze monitoruje situaci. "Na trhu se díváme," říká sportovní manažer klubu Patrik Martinec. "Když se objeví zajímavý hráč, který by nás posílil tak, abychom se vešli do finančního rozpočtu, budeme o něm uvažovat."

Réway, který do švýcarského Fribourgu odešel "jen" za finanční kompenzaci, zatím válí. Přestože měsíc mohl mimo reprezentační turnaj pouze trénovat s prvoligovými Benátkami, do nesporně kvalitní NLA vlétl neohroženě.

Z deseti zápasů už má na kontě 13 bodů (5+8). Blýskl se třeba na konci listopadu, kdy nejprve chytil střelu soupeře do prázdné brány, načež nahrál na vyrovnávací gól (video ZDE). Fanoušci Fribourgu jsou ale poslední dobou rozladění. Viděli už sedm porážek v řadě, přitom předtím zažívali vítězný pocit pravidelně.

Sparta na Réwayovi ještě vydělá

Nicméně po osobní stránce poutá Réway pozitivní pozornost, což Spartu těší, protože na 20letého útočníka má podle dohody práva pro příští sezonu. To znamená, že nepřijde zkrátka. "Pro nás je samozřejmě dobré, když se mu daří, protože tím stoupá jeho cena na trhu," říká Patrik Martinec.

A co kdyby se Réway do Sparty vrátil? Po letošním ročníku končí smlouva kouči Pražanů Josefu Jandačovi, který si s problémovým supertalentem podle některých hlasů příliš nesedl. Mluvil o tom třeba trenér Slovenska Zdeno Cíger.

"Není to o trenérském štábu, ale o Martinovi, který musí sám vědět, kde chce hrát a pro koho chce bojovat," oponuje Martinec. Réwayův návrat však spíše vylučuje: "Nikdy se nemá říkat nikdy, takže návrat samozřejmě vyloučený není, ale myslím si, že je málo pravděpodobný."

I proto, že Slovák narozený v Praze pořád sní o šanci v NHL, kde ho draftoval Montreal.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

reklama