reklama

Řežba v extralize. Hráči nemají úctu a stupidně faulují

Plzeň cítí křivdu. Disciplinární komise odepsala na deset zápasů Ryana Hollwega a za sedm odehraných kol stihla zastavit činnost i jeho dalším dvěma spoluhráčům. Plzeň cítí křivdu. Disciplinární komise odepsala na deset zápasů Ryana Hollwega a za sedm odehraných kol stihla zastavit činnost i jeho dalším dvěma spoluhráčům. autor: CPA Eduard Erben
Je už napětí mezi hráči, jejich kluby a disciplinární komisí válkou? A proč padají exemplární tresty? Přečtěte si obsáhlý rozhovor se šéfem Komise Karlem Holým o napjatém dění v hokejové extralize.

Praha - Od začátku sezony se v podstatě o ničem jiném nemluví. Hlavním tématem nového ročníku hokejové extraligy nejsou hezké góly, ale tvrdé fauly a ještě tvrdší tresty za ně. 

Ryan Hollweg, Radek Duda, Michal Trávníček, Michal Dvořák, Jakub Jeřábek a Michal Kempný. Těm všem už byla z důvodů nebezpečných zákroků zastavena činnost. U prvních pěti jmenovaných ze stejných důvodů dokonce již poněkolikáté. 

A to máme za sebou teprve sedm odehraných kol.

"Vzájemná úcta hráčů odsud úplně vymizela. Ti hráči jsou přitom profíci, hokej je živí, a když se budou takhle navzájem likvidovat, tak přece ubližují i sami sobě," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf disciplinární komise Karel Holý, který je v těchto dnech pod těžkou palbou i některých naštvaných klubů. 

Jako první se proti disciplinárce minulý týden důrazně ohradila Plzeň a trest na deset zápasů pro Ryana Hollwega žene k prošetření až před výkonný výbor svazu, v pondělí se na její stranu přidal i šéf Karlových Varů Miroslav Vaněk.

Tomu se zase nelíbí pětizápasový flastr pro Radka Dudu, který tři vteřiny před koncem vítězného zápasu krosčekem poslal k ledu mladého slávistu Pavla Klhůfka. Ani Vaněk s otevřenou kritikou směrem k Holému nešetřil (čtěte ZDE). Jeho tresty jsou prý nesmyslné.

Aktuálně.cz: Proč si stojíte za tím, že Duda dostal nejvýše možný trest, tedy stop na pět zápasů?
Karel Holý (šéf disciplinární komise): Duda zranil soupeře a byl to zákrok, který neřešil vůbec žádnou hokejovou situaci. Přece za tři vteřiny nemohl získat puk a dát gól. Proč do toho takhle jezdil?

Duda v rozhovoru pro deník Sport řekl, že hokej se hraje celých šedesát minut.
V pořádku. To říká například Ryan Hollweg taky, ale stálo by za to taky začít přemýšlet. Hollweg pořád dokola říká, že se naučí přizpůsobit lize, kterou hraje. Jenže zatím o tom mluví a žádný posun vidět nebyl. A když Radek Duda řekne, že hraje od první do šedesáté minuty, tak je to v pořádku, ale proč tři vteřiny před koncem fauluje hráče, který je otočený zády k němu a čelem k mantinelu? A to není poprvé. Vždyť to byl snad asi jeho třetí trest za naražení zezadu. Vždyť to je zbabělost.

Ve zprávě o Dudově trestu jste uvedl, že trefil hráče, který nebyl na náraz připraven. V diskuzích fanoušků jsem se dočetl i takové názory, že hokejista by na úder připraven být měl.
Nemůžu vidět do hlavy Klhůfka, ale on o tom hráči věděl a na nějaký náraz asi připraven byl. Jenže když vám někdo zvedne hokejku do úrovně lopatek a zezadu vás krosčekem srazí na maňták... To nevím, to ustojíte asi těžko.

Ten trest na pět zápasů hodně naštval i generálního manažera Karlových Varů Miroslava Vaňka. On Aktuálně.cz řekl, že trestáte podle jména a ne skutku. Řekl, že kdyby to nebyl Duda, ke stolu ani nezasednete. Co na to říkáte?
Je to jeden z názorů. Je to názor zaměstnavatele, který přijde o hráče na pět utkání. Zase je to ale taky dobrá otázka pro něj. Když někoho budete zaměstnávat a platit vy a on udělá takový blikanec, že se vyautuje na pět zápasů, tak ho přece postihnete ještě vy sám, ne?

Kdyby to nebyl Duda, je to za tři zápasy

Jak vysoký trest by byl udělen, kdyby v tomhle konkrétním případě fauloval úplně stejně jiný hráč a ne Radek Duda?
To je těžké říct, ale myslím, že bychom se bavili zhruba o třech zápasech. Dostal by méně, kdyby tam nebyla recidiva z minulosti.

Recidiva hraje v rozhodování disciplinární komise velkou roli, že?
Když máte na disciplinárce hráče podruhé, tak mu ještě řeknete: Hele, dávej si na to bacha, už je to podruhé. Ale když ho tam máte třikrát čtyřikrát a pořád za ty stejné věci? Samozřejmě, že k recidivě přihlížíme.

Není už to, co se teď děje mezi disciplinární komisí a některými hráči potažmo jejich kluby, válka?
Já myslím, že ne. Když to ale všechno shrnu, tak přece není normální, abychom po sedmi odehraných kolech měli šest vyšších trestů a z toho u pěti hráčů, kteří jsou recidivisté, a pořád dokola se jejich zákroky opakují. Je zarážející a alarmující, že se tihle hráči projevili už v sedmém kole. Takový Trávníček dostal za úder do oblasti hlavy a krku pět zápasů loni a čtyři zápasy trestu i předloni.

Šéf hokejové extraligy Josef Řezníček říká, že k sobě hokejisté v extralize nemají respekt. Souhlasíte?
To jsou přesně naše slova. Už jsme se spolu o tom bavili. Vzájemná úcta odsud úplně vymizela. Ti hráči jsou přitom profíci, hokej je živí, a když se budou takhle navzájem likvidovat, tak přece ubližují i sami sobě. Smlouvy jsou podepisovány tak, že hráč, který není týmu třeba kvůli disciplinárnímu trestu k dispozici, nemá nárok na odměny. U takového Ryana Hollwega to vyšlo tak, že nedostane výplatu za celý měsíc a to už jsou velké peníze.

Stupidní fauly. Hráči ubližují vlastním týmům

Za sedm odehraných kol disciplinární komise zastavila činnost už šesti hráčům. Co se bude dít, když to takhle půjde dál?
Teď je to věcí pouze klubů a samotných hráčů. Pokud se ti hráči nechají takhle vyautovat, tak přece poškozují klub. Vždyť si to vemte: Hollweg na Slavii fauloval Vlasáka za stavu 1:2 a pětiminutovým trestem vzal Plzni možnost vyrovnání, to samé udělal teď o víkendu v Plzni Dvořák. Fauloval, dostal trest, Plzeň dostala gól a prohrála zápas. Ti hráči nepoškozují nás ani vedení soutěže. Poškozují jen vlastní kluby, protože jim teď budou stoprocentně chybět. Vždyť Trávníček i Duda jsou kapitáni.

Proč se to podle vás v extralize tak řeže?
Já bych neřekl, že se to v extralize řeže. Když to řeknu blbě, tohle jsou úplně stupidní fauly. Faul kolenem od Ryana Hollwega na Vlasáka dopadl ještě fantasticky, ale dokážete si představit, kdyby ho v té plné rychlosti trefil a Vlasák mu nedokázal uhnout? To si nikdo z nás neumí představit. Vlasák se pak zmínil, že je Hollweg hráč, co to takhle hraje. Ale taky se zmínil o tom, že kdyby ten souboj dostal naplno, má otřes mozku. Vždyť by to dostal přímo do hlavy. Takových zákroků bychom se přece měli vyvarovat. Intenzita toho nájezdu, ten rozjezd, ta verva... To k tomu nepatří a je to opakované.

Případ Hollweg ještě není u konce. Bude ho za čtrnáct dnů projednávat výkonný výbor hokejového svazu. Sám Hollweg o vás mluví v tom smyslu, že ho chcete ze soutěže vyštvat a že z něj doslova děláte idiota.
Já si nemyslím, že by si tohle v Americe v NHL dovolil, aby se vyjadřoval směrem k vedení ligy a používal hanlivá slova a urážky. Přijde mi, že si myslí, že si tady může dovolit úplně všechno. To, co řekl, mi přišlo nevhodné.

Myslíte, že Hollweg trefuje hráče schválně?
To si netroufnu říct. On tvrdí, že takhle hraje, že do toho dává všechno a je mu jedno, kdo proti němu stojí. Že se snaží udělat maximum, aby ho přehrál, aby zvítězil. Kdyby trochu ubral, zmírnil se, troufnu si říct, že může být platný, a věřím, že je u spousty lidí oblíbený. On hraje tvrdě, agresivně, ale hraje prostě nad rámec.

Plzeň na svém webu psala, že byla vaše komise nejednotná, když jste po jejím odvolání znovu schvalovali desetizápasový trest. Je to pravda?
Já jsem chválil výborné jednání Ryana Hollwega, bezvadnou obhajobu jeho právníka, skvělé vystupování Martina Straky. Vše bylo naprosto korektní a my jsme si po té obhajobě dali pauzu a oni čekali venku. Ta pauza byla docela dlouhá a my v ní celý zákrok znovu probírali, rozebírali, znovu si ho pouštěli a bavili se o něm, abychom nikomu neublížili. A samozřejmě v ten moment, když čekají venku půl hodiny, tak si asi začali říkat proboha, co tam dělají, to jsou asi nejednotní. Z toho to všechno vzniklo. Do té doby se chovali naprosto korektně, pak odjeli domů a napsali na web, že jsme byli nejednotní. To mi přišlo dost zvláštní.

Pro mne už případ Hollweg skončil

Nejste proti Plzni vysazený?
Vůbec ne (směje se). Vždyť to ani nejde. Copak se jde zaměřit a poškozovat Plzeň? Vždyť my si ty zákroky ani nevybíráme, přijdou k nám na stůl, objeví se mi v počítači a já pak svolávám kolegy, ať si udělají čas, protože máme práci. A většinou za pár teček musím dodat, že zase s Plzní. Bohužel podnětů k přešetření zákroků Plzně na disciplinárku chodí hodně a pak to tak možná někteří vnímají. Ale vidíte, že trestáme i Litvínov, Vary nebo Brno.

Plzeňský Jakub Jeřábek za faul na Matúše v Třinci od vás dostal trest na čtyři zápasy, aniž by podnět na disciplinární komisi k prošetření zákroku přišel…
To máte pravdu, ten trest jsme udělili sami. Když se ale díváte na hokej v televizi a oni tam z druhého stadionu ukážou, jak odvážejí hráče s otřesem mozku do nemocnice, tak musí být přece všem jasné, že se na ten zákrok podíváme. Upřímně jsem se trošku divil, že na to Třinec neupozornil sám. Už v televizním studiu to krásně přiblížili, rozkreslili i popsali. Byl to mediálně hodně probíraný zákrok, my jsme se k tomu prostě museli nějak postavit a fakt se trošku divím, že si Třinec nestěžoval. Když hráč odjede s těžkým otřesem mozku po takovém zákroku, přehlídnout to nejde. Tohle byla taková zvláštní situace.

Klub i samotní fanoušci Plzně vám mají hodně za zlé i to, jak jste řešil konflikty kolem Ryana Hollwega v utkání na Spartě, kdy jste neudělil trest Jaroslavu Hlinkovi. Jaký byl rozdíl mezi jeho kolenem a kolenem Hollwega o zápas později, za které dostal Hollweg ten těžce probíraný trest na deset zápasů?
Jeli proti sobě a Hlinka v poslední chvíli nohu zvedl a chtěl uhnout. Když zvednete nohu a jdete kolenem proti někomu, tak si spíš sám ještě více ublížíte. Vyčítají mi, že to tak nebylo, ale Hlinkova noha nebyla pevně přilepena k ledu, nebyla vytrčena a byla uvolněná. Tam se nejednalo ani o klasický faul kolenem.

A co ti hráči, kteří fackovali Hollwega v následné potyčce přímo ze střídačky?
Tady je naprosto bez diskuzí, že ze střídačky by do dění na ledě nikdo zasahovat neměl, a souhlasím s tím. Jenže kamery se v tu dobu bohužel soustředily na souboj Hollwega s Réwayem a už ne na to, kdo ho mlátí ještě ze střídačky. Bohužel to nešlo ze záběrů, které měla disciplinární komise k dispozici, v tom chumlu hráčů a rozhodčích, vidět. Potřebovali bychom více záběrů, abychom mohli přesně říct, čí to byla ruka, čí to byl úder. Bohužel to nešlo zřetelně vidět a naše záběry byly strašně špatné k posouzení.

Tušíte, jaký má názor výkonný výbor hokejového svazu předtím, než začne projednávat, jestli je Hollwegova výše trestu na deset utkání adekvátní?
Nevím, já žádné zprávy nemám a ani se o to nestarám. Je to úplně jiná skupina lidí, která je nám nadřízená. Dostane veškeré podklady a sama rozhodne. Pro mě případ Hollweg skončil tím, že jsme mu trest nechali.

Uznejte sám, že by pro vaši komisi asi nebylo úplně dobré, kdyby výbor trest snížil.
Má na to právo. Loni nebo předloni se odvolal Třinec a neuspěl. 

reklama