reklama

Richter o Spartě: Tak dlouho bez titulu musí být stresující

Pavel Richter Spartě přeje, aby už po delším čekání opět získala extraligový titul Pavel Richter Spartě přeje, aby už po delším čekání opět získala extraligový titul autor: CPA Eduard Erben
Předsezonní prognóza hokejové legendy Pavla Richtera o vyhlídkách Sparty v novém ročníku extraligy.

Praha - Sedm roků bez titulu byla Sparta naposledy v osmdesátých letech. Především v minulé sezoně měla cestu za jeho ziskem výborně rozjetou, přesto se znovu nedostala ani do finále.

"Celý klub už čeká, že se podaří ten titul získat, ale čím to trvá déle, tím to je víc stresující," říká bývalý skvělý útočník a sparťanská legenda Pavel Richter v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Věří, že také letos bude holešovický klub patřit k vážným adeptům na nejvyšší příčky. I přes velké zemětřesení v kádru.

"Nyní je důležité, aby to Pepa Jandač dal nějak do kupy," doufá Richter.

Co říkáte na velkou obměnu kádru, k níž v létě došlo?
"Sparta má na postu sportovního manažera Patrika Martince, který hráčské otázce dobře rozumí, a spolu s trenérem Jandačem mají v klubu neomezenou moc k tomu, aby si hráče vybrali, takže záleží jen na nich. Řekl bych, že tým se dost omladil. Přišla řada nových tváří, někteří ze Slovenska, které jsem v jejich lize prakticky ani nezaznamenal, jsem na ně zvědavý."

Největším trhákem se stal konec kanonýra Petra Tona, který následně zamířil do Brna, souhlasíte?
"To je opravdová bomba na letošním přestupovém trhu. Brno ale celkově hodně posílilo."

Dalším velkým zásahem do soupisky byl odchod brankáře Tomáše Pöpperleho, kterého by měl nahradit zkušený Rastislav Staňa, jenž už však není tolik perspektivní. Nebo byste dal šanci mladému Filipu Novotnému, který zatím působil především v 1. lize, trpělivě čeká na svou šanci a solidně odchytal několik přípravných utkání?
"To je přesně na rozhodnutí trenérů, kteří je vidí na každém tréninku. Oba dostávali v přípravě a pohárech příležitost. Teď by si měl trenér podle výkonů určitě jedničku pro sezonu. A potom jí důvěřovat, i když se nějaký zápas nepovede. Nejhorší je, když jsou někde dva vyrovnaní gólmani, ale přitom ani jeden z nich si nevěří. Pak je celá gólmanská dvojka na houby, i když jsou vynikající, protože brankář pak dostane jeden dva góly a už kouká na střídačku, jestli se nerozcvičuje náhradník. Myslím si, že Pepa Jandač je natolik zkušený, že dá jasně najevo, kdo je jedničkou."

Sedne si takto obměněné mužstvo?
"Uvidíme. Nyní je důležité, aby to Pepa Jandač dal nějak do kupy."

V minulé sezoně Sparta soupeře přehrávala a střílela mraky gólů. Očekáváte, že u tohoto stylu zůstane, nebo že ji proměněný tým donutí ke změně strategie?
"To nebylo jen tím, že soupeře přehrávala, ale zároveň měla řadu výborných nahrávačů a střelců. Myslím, že by je měla znovu přehrávat, ale ono to není tak jednoduché, protože na Spartu se každý připraví dvakrát lépe než na kohokoliv jiného. Vemte si, že Sparta má dlouhodobě nejvyšší návštěvnost na cizích kluzištích, a ti diváci svůj tým vyhecují. Ale ono je to tak dobře, protože před plným stadionem se vždycky hraje lépe."

Sparta čeká na titul už sedm let, přitom hned v několika sezonách se říkalo, že je největším favoritem. Co jí v poslední době chybí, aby dosáhla na vrchol nebo se aspoň dostala do finále?
"Myslím si, že vyhrát měla hlavně v minulé sezoně, kdy na to opravdu měla. Ty předchozí roky tak dobré nebyly. Semifinále s Brnem byla neskutečná série, skončilo to 4:3, ale o to je ten hokej krásnější. Myslím si, že tým, vedení i celý klub už čeká, že se podaří ten titul získat, ale čím to trvá déle, tím to je víc stresující. Hlavně pro trenéry. Už loni se mluvilo o tom, že Pepa Jandač v play off zase neuspěl, a tak dále, takže musí být nervózní. Ale snad to zvládnou, budu jim držet palce."

reklama