reklama

Kritický Richter: Úvod byla katastrofa a Barinka hrál hrozně

FOTO Retro dresy proti Švédům vítězství nepřinesly Prohlédněte si fotografie z úvodního zápasů české hokejové reprezentace, v němž podlehla týmu Švédska 2:4. Foto: Reuters
Pavel Richter a Dominik Hašek si myslí, že Švédové ve druhé polovině zápasu polevili a dovolili Čechům snížit na přijatelnou porážku.

Praha - Úvodní zápas českých hokejistů na olympiádě v Soči se jejich fanouškům nelíbil. A porážku 2:4 se Švédskem si logicky nepochvalovali ani experti, které deník Aktuálně.cz oslovil.

"Byl to zápas o dvou různých půlkách. Zpočátku to byla katastrofa, pak se to zlepšilo," shrnul utkání v kostce Pavel Richter. "Zaplať panbůh, že jsme dali aspoň dva góly, takhle je výsledek ještě k světu," dodal.

"Švédsko bylo vynikající soupeř a naši nehráli v první půlce zápasu dobře, nechali se párkrát zbytečně vyloučit a špatně blokovali střely," zlobil se Dominik Hašek. "Nemůžeme Švédy takhle nechávat, aby si hráli s pukem. Musíme být víc staženi, držet si pozice, a to se nám nedařilo."

Příliš krutý trhák

Seveřané od začátku vyrukovali s celoplošným hokejem, který dělal mátožně působícím Hadamczikovým svěřencům problémy. A když se k aktivní hře přidala i vysoká produktivita v zakončení, rázem tu ve 25. minutě bylo vysoké vedení 4:0.

"Švédové k tomu vedení došli až moc lehce. Sice byli lepší, ale zase tak dobří ne a ani tolik šancí neměli. Stálo při nich štěstí, někdy jim trochu pomohla náhoda a prostě jim to tam napadalo. Měli vést třeba 2:0, ale 4:0 bylo už nezasloužené. Pro nás až moc tvrdé," myslí si Hašek.

Přesto uznal, že inkasovaným brankám předcházely české chyby. "Vinu nese špatná souhra našich hráčů. Střely od modré se musí blokovat, a ne se při nich plést brankáři," uvedl bývalý nejlepší gólman světa.

Hašek Kováře nekritizuje

Přestože třetí gól vyhnal Jakuba Kováře zkraje druhé třetiny na střídačku, nepřičítá mu Hašek nějak zásadní podíl na porážce.

"Samozřejmě nemůže být spokojený, ale ty góly bych mu vyloženě nevyčítal. U druhého gólu se střelci puk postavil a proletěl do branky malou škvírou, to je pro gólmana těžké chytat. Dvě střely pak prakticky neviděl," zastal se strážce české svatyně.

Poté však dodal připomínku. "Ale měl by sám vědět, jestli něco mohl udělat lépe, třeba si najít místo, aby puk tzv. našel."

Nečekaně brzo si tak odbyl svou olympijskou premiéru Alexander Salák, který po Kovářovi zbytek zápasu dochytal. "A počínal si dobře, i když taky dostal brzký gól. Potom ale žádnou chybu neudělal a mužstvo podržel," řekl držitel Vezina i Hart Trophy, který předpokládá, že proti Lotyšsku bude chytat ve středu odpočívající Ondřej Pavelec.

Richter volí Saláka

To Richter, jenž před zkušenostmi více upřednostňuje momentální formu, se přiklání k variantě, aby jako jednička pokračoval Salák. Pavelce by nechal v záloze na střídačce.

Zároveň byl ke Kovářovu výkonu trochu kritičtější. Minimálně druhý gól Berglunda z levého křídla mu podle něj do sítě projít neměl.

"To si měl pohlídat. Je něco jiného, když se jde do šatny za stavu 0:1, nebo 0:2. Kor se Švédy, kteří mají precizní obranu a je hrozně problematické ji překonat. My jsme na to doplatili," povzdychl si Richter.

Švédové polevili

Za stavu 4:0 to vypadalo, že duel spěje k debaklu. Ovšem místo toho přišlo rychlé snížení na 2:4 a sympatická snaha o zvrat. Vedle zlepšeného výkonu Čechů však za to podle obou expertů mohlo i polevení ze strany soupeře.

"Hlavní důvod byl v tom, že Švédové nás za stavu 4:0 podcenili, ubrali plyn. Začali hrát už víc individuálně, riskovali a naši toho využili. První gól nás nakopl a pak jsme už měli dokonce víc šancí než soupeř. Švédové si ale výhru pohlídali," shodli se oba.

Musí přijít změny

Bývalý útočník s potěšením pochválil výkon zadáka Tomáše Kaberleho. "Jeho nominace byla kritizována, ale překvapil mě. Podle mě patřil k nejlepším obráncům. Naopak vyloženě špatně hrál Barinka," řekl Richter kriticky.

"Dobré bylo, že začal hrát Hemský," všiml si změny ve třetí formaci, kdy Jiřího Novotného nahradil Aleš Hemský. "Jeho trojka i celé mužstvo pak šly neskutečně nahoru."

Mistr světa z roku 1985 se přimlouvá i za další rošády. "Myslím si, že v dalším zápase bude hrát i Hanzal, protože v útoku se musí udělat změny. V obraně vlastně taky. Doufám, že budou hrát Šmíd a Gudas," vyjmenoval některé z nich.

Tým si to vyříká

Přestože český výběr dostal hned na úvod turnaje tvrdou lekci, Hašek výsledek nepřeceňuje.

"Byl to takový zápas na rozehrání. Myslím si, že ani jedno mužstvo není se svým výkonem spokojeno. Je lepší, že takový zápas přišel na začátku, aby si to tým mohl vyříkat," věří mančaftu, že se do dalšího průběhu olympiády poučí.

Podle Richtera si výběr Tre Kronor ani nemohl lepší začátek přát. "Pro Švédy je výhra nad Českem ideálním vstupem do turnaje. Jsou teď ve výhodě, protože si to teď pohlídají, uhrají devět bodů a v osmifinále budou odpočívat," předpovídá.

Kompletní informace k hokejovému turnaji na olympiádě v Soči najdete zde.

reklama