reklama

Richter za výkon proti Američanům smeká a chválí přesilovky

"Byl to nejlepší výkon na šampionátu, postup je zcela zasloužený," chválí Pavel Richter české hokejisty za zvládnuté čtvrtfinále se Spojenými státy americkými. "Byl to nejlepší výkon na šampionátu, postup je zcela zasloužený," chválí Pavel Richter české hokejisty za zvládnuté čtvrtfinále se Spojenými státy americkými. autor: Reuters
Bývalý reprezentant Pavel Richter hodnotí čtvrtfinále MS se Spojenými státy.

Praha - Za zcela zasloužený považuje Pavel Richter postup českých hokejistů do semifinále mistrovství světa. Výhru 4:3 nad Spojenými státy dokonce považuje za nejlepší výkon na turnaji.

"Ten konec byl sice trochu dramatický, ale odehráli jsme fantastické utkání. Musím před kluky smeknout," nešetří chválou bývalý útočník a trenér.

"Totéž platí o Salákovi. Předtím nebyl tak moc jistý, ale tentokrát svým výkonem mužstvo držel a nabudil ho," vyzdvihuje jednu z klíčových postav čtvrtfinále.

Zároveň jej pro další pokračování turnaje naplňuje optimismus, že by semifinále nemuselo být konečnou stanicí. "Mužstvo má neskutečný náboj. Bojují mladí i staří, od Hertla po Jágra. Jde vidět, že týmu funguje šatna, kde si hráči všechno řeknou. Důležitou osobností je kapitán Rolinek."

Američané začali lépe, pak rozhodly přesilovky

Ovšem ne všechno fungovalo správně hned od prvních minut. Úvod utkání patřil dravějším Američanům, kteří také šli v 7. minutě do vedení.

"První třetina byla ve znamení oťukávání, co od sebe mohou oba týmy čekat. Amerika byla zpočátku bruslařsky lepší, naši obránci kolikrát nevěděli, kam dřív skočit. Dostali jsme úvodní gól, ale bylo důležité, že se nám podařilo vyrovnat a udržet stav až do přestávky," ocenil Richter.

Ve 27. minutě pak přišel zákeřný faul Justina Abdelkadera na Vladimíra Sobotku, za nějž vyfasoval vyšší trest. "Tento moment utkání zásadně ovlivnil, protože jsme díky němu hráli pětiminutovou přesilovku," vypíchl Richter klíčovou pasáž duelu.

"Konečně jsme v ní začali hrát tak, jak se to od začátku šampionátu hraje. Všechno šlo na bránu, kde byli dva tři hráči, tečovali, doráželi. Taky jsme v té dlouhé přesilovce dali dva góly a pak ještě jeden," těší mistra světa z roku 1985. "Vedli jsme 4:1 a utkání bylo až do 59. minuty v našich rukách."

Fauly dostaly závěr do špatné dimenze

Jenže pak přišlo infarktové vyvrcholení. Češi dvěma slepenými prohřešky nabídli soupeři stéblo, kterého se Spojené státy s vděčností chytly.

"Ten závěr se pak dostal do jiné dimenze, než jak se měl odehrát," přece jen pokáral Růžičkův výběr Richter.

"Američané už neměli na co vsadit a naše zbytečné fauly jim přišly hodně vhod. Tím jsme je posadili na koně, zkusili power play, kterou se jim povedlo využít ve dva góly a snížení na 4:3," popsal bývalý útočník závěrečné minuty. "I díky Salákovi jsme to ale nakonec udrželi a postoupili jsme," oddechl si.

reklama