K hrubým zákrokům docházet bude, myslí si šéf rozhodčích

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 9. 2015 8:16
Loni bylo snadné, aby fanoušek hokejové extraligy odvrátil pozornost od hry. Dráždily ho špatné výkony sudích a tvrdé tresty disciplinární komise. Blížící se ročník slibuje klidnější podívanou.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - V minulém ročníku bylo snadné, aby fanoušek hokejové extraligy odvrátil pozornost od hry. Dráždily ho především dvě věci – nepřesvědčivé výkony rozhodčích a tvrdé tresty disciplinární komise. Blížící se ročník, který odstartuje 11. září, slibuje klidnější podívanou. Alespoň ze strany sudích.

Pravidla totiž tentokrát zůstanou stejná a pruhovaný dres s číslem na sebe oblékne jen minimum nováčků.

Loni jich bylo rovných dvanáct. Museli zaplnit volná místa po odchodu několika zkušených arbitrů v čele s Antonínem Jeřábkem, jenž zamířil do Kontinentální ligy. Obměna se neobešla bez potíží. Z klubů se často řinula kritika a generální manažer Litvínova Robert Kysela po jednom duelu dokonce naznačoval korupci. Byť svá slova později vzal zpět, počet sudích se následně zredukoval o desítku.

Šéf rozhodčích Pavel Halas však v rozhovoru pro Aktuálně.cz většinu nováčků brání: "Já si myslím, že kromě Smitky a Wagnera, kteří neprokázali dostatečnou výkonnost, nováčci obstáli. Hejduk dokonce pískal jeden zápas finále, Úlehla se také dostal do závěrečných zápasů v play off. Není potřeba být nespokojený. Úplně bez problémů se jevili čároví rozhodčí, kteří se dobře zapracovali do systému.“

Přesto se stávalo, že rozhodčí šli pískat do nižší soutěže místo toho, aby dostali pokutu nebo stopku. Osvědčilo se to?
Podle mě ano. Setkalo se to s pozitivním ohlasem. Rozhodčí věděli, že nevypadnou ze zápasového tempa. Když tu formu neměli, byli zkrátka přeřazeni do nižší soutěže, kde mohli získat sebevědomí. Pokud se vrátili zpátky, byli přínosem. Myslím, že letos v tom budeme pokračovat.

Jak se v nastávající sezoně změní nominace sudích?
Dojde na změny, ale bude jich méně než minulý rok. Tentokrát nováčky spočítáme na prstech jedné ruky.

Hladší obměnu arbitrů a jejich vyšší kvalitu mají zajistit akademie pro rozhodčí. Jak hodnotíte jejich činnost?
Neřekl bych přímo, že mají zlepšit kvalitu rozhodčích. Je to další postupný krok, který komise rozhodčích dělá. Začali jsme už v roce 2008, kdy jsme rozhodčím dali možnost, aby se vysokoškolsky vzdělávali. Na to jsme navázali rozvojovým programem. Až třetím stupínkem jsou akademie. Je to tedy dlouhodobý program, který vyvrcholí tím, že 14. září do něj budou zařazeni i bývalý hráči, což je podle mého pozitivní.

"Hra je rok od roku rychlejší a tvrdší"

Kdy budou mít tyto akademie reálný dopad na kvalitu extraligových arbitrů?
Polovina rozhodčích, kteří budou působit v akademii, přišli z rozvojového programu, takže už mají zkušenosti. Pískají pět nebo šest let a část této doby jsou pod absolutním drobnohledem delegátů a instruktorů, a proto bych řekl, že na ně nebudeme čekat dlouho.

A pokud jde o bývalé hráče?
To teprve uvidíme. Mají výhodu v tom, že se umí vcítit do hry. Také už znají pravidla a velmi dobře bruslí, ale budou muset odpískat určitý počet zápasů. Myslím si, že aby se dostali do vrcholových soutěží, bude to dva tři roky trvat.

Kromě problémů s rozhodčími loni také narostl počet případů, které musela řešit disciplinární komise. Často šlo o hrubé zákroky. Čím si to vysvětlujete?
Případy, které disciplinárka řešila, tu byly i v minulých letech. Jen se teď o tom víc hovořilo. Víte, hra je rok od roku rychlejší a tvrdší. K těmto zákrokům tedy docházet bude. Pokud došlo k takovému nárůstu, tak pro to další vysvětlení nemám.

Šéf extraligy Josef Řezníček prohlásil, že hráči k sobě nemají respekt. S tím nesouhlasíte?
To je především otázka na ředitele soutěže a samotné hráče. Mně to snad ani nepřísluší hodnotit, ale obecně bych řekl, že hráči, kteří se navzájem respektují, v extralize jsou.

Je podle vás vyšší počet hrubých zákroků daný zrychlující se hrou?
Zvýšenou rychlostí, tvrdostí a vyrovnaností tabulky. Jednoznačné vysvětlení pro to ale nemám.

Změny pravidel tentokrát nebudou

Pak tedy asi nemáte ani prognózu, zda v tomto ohledu bude letošní začátek extraligy klidnější…
Každá sezona má svoje specifika. Jednu sezonu jsme zažili hodně nafilmovaných pádů, ve druhé pak zase bylo hodně nedovolených zákroků hokejkou. Uvidíme, co přijde teď.

Žádné změny pravidel tentokrát neplánujete?
Všechno bude stejné, akorát ze srpnových seminářů vyplynulo, aby rozhodčí měli více očního kontaktu s trenéry a dbali na rychlejší střídání hráčů. Zvýšenou pozornost jsme věnovali také komunikaci, aby ji rozhodčí lépe zvládali s trenéry i samotnými hráči.

V herním řádu přibyl odstavec, podle kterého musí rozhodčí kontrolovat vycpávky na spodní konstrukci branky. Patrně v návaznosti na incident z finálové série. Je ještě něco, na co chcete klást důraz?
Tak tohle byla jedna z věcí, které spadala do kompetence klubu. Teď se to tedy v rámci herního řádu přidalo do povinností rozhodčích. Jinak jsme trenéry ještě upozornili na drobné změny v pravidlech, které nebyly tolik prezentovány, ale v pravidlech se objevily.

Současný ročník už se de facto rozběhl s Ligou mistrů. Sledoval jste výkony rozhodčích?
Určitě už jsme se o Lize mistrů bavili. Musím říct, že ty zápasy ještě nenabídly úplně vrcholový hokej, je teprve začátek sezony, ale rozhodčí se za svoje výkony nemusí stydět.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport
 

Právě se děje

Další zprávy