reklama

Konec roztleskávaček kvůli "rodinným hodnotám". A teď přijdou burky? čílí se kritička

Hokejové roztleskávačky se v Rusku dostaly do centra dění Hokejové roztleskávačky se v Rusku dostaly do centra dění autor: Reuters
Už vás nechceme, vzkázala hokejová Kazaň svým roztleskávačkám. A zdůvodnila to tak kuriózně, že vyvolala pozdvižení nejen v Rusku.

Roztleskávačky jsou běžnou součástí hokejových zápasů. Je tomu tak v Česku, ale třeba i v zámořské NHL, kde jsou populární takzvané "ice girls", jejichž práce zpravidla spočívá v uklízení ledu během přestávek.

Motivace pro malé piloty. Krásky na startovním roštu vystřídají ve formuli 1 děti Motivace pro malé piloty. Krásky na startovním roštu vystřídají ve formuli 1 děti Čtěte zde

Jde však o mírně citlivé téma. Část severoamerické společnosti totiž spojuje "ice girls" s "institucionalizovaným sexismem". Některé kluby tak tuto atrakci ani nevyužívají.

Teď se mezi ně překvapivě zařadila i Kazaň z Kontinentální ligy. Před stávající sezonou dala svým roztleskávačkám sbohem. Není to ale tak, že by se inspirovala trendy v západním světě. Za vším podle ruských médií stojí snaha o prosazování "rodinných hodnot".

"V naší republice dodržujeme určité rodinné hodnoty, máme halal produkty… Rozhodli jsme se, že roztleskávačky mít nebudeme. Možná je nahradíme něčím jiným," prohlásil generální manažer klubu a kazaňský rodák Marat Valiullin.

K pochopení jeho slov je třeba dodat, že Kazaň je hlavním městem Tatarstánu, bezmála čtyřmilionové ruské republiky, kde se více než polovina obyvatel hlásí k islámu. Zhruba další třetina pak spadá pod pravoslavnou církev.

V pozdějším oficiálním prohlášení však hokejová Kazaň nezmínila, že by roztleskávačky odstřihla kvůli "rodinným hodnotám".

"V průběhu posledních dvou let jsme přemýšleli, jak nejlépe můžeme využít roztleskávačky v propagaci klubu, ale nic nás nenapadlo," sdělila veřejnosti s vírou, že během dalších tří až pěti let napodobí její rozhodnutí další ruské kluby.

Zároveň odmítla, že by překvapivým krokem reagovala na srpnová slova bývalého ruského MMA zápasníka Chabiba Nurmagomedova, jenž o "ring girls", kráskách, které divákům ukazují, že začíná další kolo, prohlásil, že jsou zbytečné. "Myslím, že jsou to ti nejzbytečnější lidé v bojovém umění. Jak přispívají k rozvoji sportu?" ptal se slavný bojovník. Hokejová Kazaň prý o roztleskávačkách interně rozhodla už před tímto vyjádřením.

Olympijská skupina s Čechy? Štěstí, je nejjednodušší možná, libují si v Rusku Olympijská skupina s Čechy? Štěstí, je nejjednodušší možná, libují si v Rusku Čtěte zde

Samotná KHL s tím problém nemá. "Šlo o rozhodnutí klubu. Nikde není psáno, že klub musí mít roztleskávačky," podotkl šéf soutěže Alexej Morozov.

Hůře nesou rozhodnutí samotné kazaňské roztleskávačky, neboť kvůli "rodinným hodnotám" ztratily práci. O tom, co konkrétně si pod nimi představit, se rozpovídala Rigina Barievová, která propuštěné družině ještě nedávno velela. "Některé manželky údajně nereagovaly na naše krásné holky moc dobře. Na základě toho se klub rozhodl takto," prohlásila.

Do debaty se pak zapojila také bývalá roztleskávačka Ufy Uljana Trigubčaková. 

"Jsem si jistá, že holky z Kazaně se před sezonou učily nová taneční čísla, připravovaly si kostýmy, chtěly klub podpořit… A pak dostanou zprávu, že už je nikdo nepotřebuje. To je hrozně urážlivé," nechala se slyšet.

Podle ní je vyškrtnutí roztleskávaček krokem zpět. "Co je to za rodinné hodnoty, když je může ohrozit návštěva hokeje?" ptala se.

"Tatarstáne, navlečeš teď každého do burky? Nebo čekáš na příchod Tálibánu?" doplnila s odkazem na radikální islámské hnutí, po jehož nástupu v Afghánistánu mají tamější ženy značně ztíženou možnost se projevit.

Krok Kazaně má kritiky, jako je Trigubčaková, ale i podporovatele. A pak jsou tu ti, které rozhodnutí jen zmátlo. Například útočník klubu Arťom Lukojanov: "Čí manželka si stěžovala? Kdo kvůli roztleskávačkám opustil rodinu? Nechápu, odkud se toto rozhodnutí vzalo a jaký má smysl. Nás hráče překvapilo."

reklama