reklama

Ručinský: Jágr neřekl ne. Přemlouvat ho nebudu, ani mně by se to nelíbilo

Martin Ručinský při tiskové konferenci k první nominaci na Světový pohár. Martin Ručinský při tiskové konferenci k první nominaci na Světový pohár. autor: ČTK
Český tým vyrukoval s první částí nominace na prestižní Světový pohár v hokeji. Mezi šestnáctkou vyvolených nechybí překvapivé jméno, zato Jaromír Jágr ano. Jak se 44letý útočník Floridy nakonec rozhodne? "Všechno záleží na tom, jak jeho sezona skončí," říká generální manažer reprezentace Martin Ručinský.

Praha – Český realizační tým zveřejnil jména prvních 16 hokejistů, kteří budou v září bojovat na prestižním Světovém poháru (více zde). "Je to turnaj na začátku sezony a může se stát cokoliv," prohlásil kouč Josef Jandač.

Dobře ví, že Češi nebudou favorité ani v nejsilnějším složení. Aby postoupili do play off, musí skončit nejhůř druzí ve skupině s domácí Kanadou, Spojenými státy a týmem Evropy.

Kdo bude mít na dresu připnuté céčko, zatím není jasné. Mohl by to být třeba 33letý Tomáš Plekanec, nejstarší hráč dosavadního výběru. Tím nejmladším je teprve 19letý David Pastrňák. Nejpřekvapivějším jménem první části nominace je však Michal Kempný, 25letý bek z Omsku, jenž mezi dospělými nikdy nehrál velkou mezinárodní akci.

Mezi šestnáctkou vyvolených chybí Marek Židlický, Zbyněk Michálek, Jiří Hudler a také Jaromír Jágr. Generální manažer reprezentace Martin Ručinský se chtěl s útočníkem Floridy sejít, nakonec s ním mluvil alespoň po telefonu. Podle očekávání nedostal jednoznačnou odpověď.

"Nechali jsme to tak, že teď ho nominovat nebudeme. Necháme ho být, ať si odehraje play off, což je pro něj nejdůležitější část sezony,“ řekl Ručinský po tiskové konferenci.

Myslíte, že Jaromír Jágr nakonec kývne?
Nevím. Známe se dlouho a v žádném případě ho nechci přemlouvat, protože ani mně by se to nelíbilo. Jenom jsem mu řekl všechny důvody, proč by měl hrát. Dá se říct, že jsme kecali spíš jako kamarádi. Vyloženě neřekl, že nepojede. Říkal: "Nechme to být, nenominujte mě do těch prvních šestnácti lidí." Dáme mu čas, uvidíme, jak se bude cítit. Je to samozřejmě zásah i do jeho letní přípravy.

Může Jágrovu účast zkomplikovat úspěch Floridy ve vyřazovacích bojích NHL?
Všechno záleží na tom, jak jeho sezona skončí. Jak dohraje a kdy dohraje. Přesně o tohle jde. Nikdo neví, jak to skončí. Můžou hrát do června, můžou hned vypadnout. Necháme tomu volný průběh a pak si k tomu sedneme.

S kolika hráči jste ještě mluvil?
Prakticky se všemi nominovanými. S některými jsem několikrát mluvil už dřív, s většinou pak v době, kdy už byla nominace jasná, aby to věděli ode mě a ne z novin, televize nebo internetu.

Zbylých sedm hráčů soupisky musíte nominovat do začátku června. Můžou si v uvozovkách přilepšit účastí na květnovém mistrovství světa v Rusku? Bude méně omluvenek?
Nevím. Nechci říct, že se mě mistrovství světa netýká, protože tam určitě budou hráči, o které máme zájem. Mistrovství světa ale není v mých rukou, mám na starosti Světový pohár. Zajímají mě hráči, kteří budou hrát v září. Doufám ale, že se nikdo omlouvat nebude. Už dřív jsem říkal, že bych byl strašně rád, kdyby kluci brali reprezentování jako čest.

Jak vnímáte formát Světového poháru, na němž nastoupí i dva týmy, které budou reprezentovat více zemí?
Bude to oživení. Z mého pohledu budou ta mužstva strašně silná, hlavně hráči (Severní Ameriky) do 23 let. S týmem Evropy je to podobné. Dnes je NHL daleko kosmopolitnější, než byla za mojí doby, kdy v mužstvu hráli tři nebo čtyři Evropané. Dnes dá Evropa dohromady strašně silný mančaft.

Z jakého soupeře jde na turnaji největší strach?
Kanada bude strašně silná a Amerika jí bude sekundovat. Skvělý mančaft ale budou mít i Rusové, Švédové. Člověk si tam nevybere.

Jak v takové konkurenci obstojí český tým?
Momentálně v hokeji nepatříme mezi čtyři nejsilnější země. Musíme hrát s tím, co máme. S čistým svědomím můžu říct, že jsme zatím dali dohromady to nejlepší, co jsme mohli. Nemyslím nejlepší hráče, ale nejlepší řešení.

reklama