reklama

Jágr a Světový pohár? Povečeřím s ním a uvidíme, říká manažer Ručinský

Martin Ručinský už se pustil do práce generálního manažera české reprezentace pro Světový pohár. Martin Ručinský už se pustil do práce generálního manažera české reprezentace pro Světový pohár. autor: ČTK
Generálním manažerem Česka pro zářijový Světový pohár v hokeji se stal Martin Ručinský. Promluví i do konečné soupisky mužstva, ale především se bude starat o komunikaci s hráči. A také si popovídá s Jaromírem Jágrem.

Praha – Loni slavně zakončil hráčskou kariéru titulem s Litvínovem, nyní se 44letý Martin Ručinský hrne do nové výzvy. Jako generální manažer bude jedním ze strůjců české reprezentace pro zářijový Světový pohár.

Už se ponořil do práce, s budoucím koučem Česka Josefem Jandačem probíral některé kandidáty na nominaci, neboť do začátku března musí soupiska čítat 16 jmen. Bude mezi nimi i Jaromír Jágr? "Dáme spolu večeři, pokecáme a uvidíme, jak se cítí,“ říká Ručinský. Komunikovat však bude i s dalšími hvězdami.

S novou pozicí mu bude pomáhat asistent Milan Hnilička, který působí jako generální manažer tuzemské dvacítky. Do konečné nominace pak promluví i asistenti trenéra Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček. Silné slovo bude mít i vedoucí skautingu Jiří Fischer, ředitel hráčského rozvoje v Detroitu.

Ručinský přebírá post generálního manažera reprezentace po Slavomíru Lenerovi. Nabídku dostal teprve před třemi týdny a dal si čas na rozmyšlenou. "Plusy ve finále převážily nad minusy," podotýká.

O jakých minusech se bavíme?
Moc jich nebylo. Chtěl jsem si od hokeje hodně odpočinout. Představoval jsem si, že budu trošku cestovat a užiju si hokejový důchod. Potom nastala tahle situace, život je nevyzpytatelný. Člověk zvažuje všechna pro i proti, ale jde o národní tým. Je to pro mě velká výzva a čest. Cestování budu muset odložit.

Funkce generálního manažera se v zámořském a českém pojetí liší. Co všechno budete mít na starosti?
Když jsem tu nabídku dostal, přesně mě zajímalo, co bude náplní mojí práce. Sešel jsem se s Pepou Jandačem a domlouvali jsme se na tom, že musím mužstvo zaštítit a zajistit jeho funkčnost, aby trenéři a hráči měli klid na práci. Dále se spolu s realizačním týmem budu podílet na sestavě. Hlavní náplní mojí práce ale bude komunikace s hráči.

Do jaké míry se budete podílet na sestavě?
Spíš to bude tak, že přispěju názorem. Hlavní slovo bude mít trenér, ale domlouvali jsme se tak, že realizační tým bude nějak propojený.

Zůstanete u reprezentace i po Světovém poháru?
Původní nabídka zněla, že bych nastálo zastával tuhle funkci u národního týmu, ale do toho se mi moc nechtělo. Nevím, jak se v tom budu orientovat. Moje podmínka byla, že začnu Světovým pohárem a potom se uvidí. Pokud by byl oboustranný zájem, nemám problém pokračovat dál.

Je velká výhoda, že budete mít po ruce Milana Hniličku, který dělá generálního manažera české dvacítky a ví, co tahle práce obnáší?
Za to jsem strašně rád, protože Milana znám velice dlouho. Hráli jsme spolu, hráli jsme proti sobě. Je v téhle práci zběhlý a já ho budu potřebovat. Hlavně administrativní věci asi ze začátku zvládat nebudu.

Asi budete mít výhodu i v tom, že na Světový pohár se málokomu z hráčů nebude chtít, že?
Pro každého hráče by měla být čest reprezentovat Českou republiku. Pokud se ale někdo omluví, má na to právo. Já se na něj zlobit nebudu. Každý hráč má svoji práci v klubu a nějaký soukromý život.

Už se vám někteří hráči sami ozvali s gratulací?
Někteří ano, ale s gratulací se mi ozvalo plno lidí. Všem samozřejmě děkuju.

Do začátku března musí být hotová první část nominace, která čítá 16 jmen. Máte o nich v realizačním týmu nějakou představu?
S Pepou už jsme si několikrát sedli a probírali to. Nějaká jména jsou samozřejmě jasná, někde jsou otazníky.

Jak se postavíte k Jaromíru Jágrovi? Oslovíte ho, přestože oznámil konec reprezentační kariéry?
Jsem s ním v kontaktu celou dobu. Myslím si, že ho znám velice dobře. Po mistrovství světa v Praze oznámil, že v národním mužstvu končí, ale z mého pohledu je pro něj věk jenom číslo. Týmu má pořád co dát. Záleží jenom na něm, jestli bude mít chuť, nebo jeho rozhodnutí bylo opravdu definitivní. Dáme spolu večeři, pokecáme a uvidíme, jak se cítí.

reklama