Rusko během tří minut otočilo čtvrtfinále s Kanadou

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 5. 2011 22:30
Finsko - Norsko 4:1, Kanada - Rusko 1:2

Praha - Překvapivé tažení hokejistů Norska letošním mistrovstvím světa skončilo ve čtvrtfinále.

Nad jejich síly byly v severském derby Finové, kteří zvítězili 4:1.

Semifinálovou čtveřici doplnili Rusové, kteří v krásné bitvě zdolali Kanadu 2:1.

´Sborná´ stihla obrat během tří minut třetí třetiny, kdy při vlastním oslabení po fantastické akci vyrovnal Kajgorodov a poté vstřelil rozhodující gól Kovalčuk.

Večer hokej pro dospělé. Arťuchin proti obrům z Kanady
Švédové vyřadili Německo. V boji o finále vyzvou Čechy
Jágrův hattrick překonal televizní rekord ČT. Nova trpí

Cesta Finů za postupem však dlouho nebyla nikterak jednoduchá. Norové v úvodu udrželi favorita na uzdě a postupně se také začali sami osmělovat.

Jejich snaha vyvrcholila zkraje prostřední části, kdy nádherným blafákem proměnil trestné střílení Olimb a Norové překvapivě vedli.

Finové však včas zapnuli na vyšší rychlostní stupeň a sérií perfektně sehraných a také využitých přesilovek výsledek brzy otočili. Dvěma góly se blýsknul Immonen.

Famózní bitvu ozdobily krásné gólové akce

Už po pěti sekundách putoval na trestnou lavici Kovalčuk a divoký úvod naznačil, v jakém duchu se bude bitva tradičních rivalů odehrávat. V 5. minutě málem korunoval prvotní nápor Kanady Tavares, jenže gólovou radost mu zkazilo břevno Barulinovy brány.

Rusové se rozjížděli pomalu, ale brzy jich také byl plný led. V Bernierově brankovišti zle zatápěl Těreščenko, nebezpečně pálili Afinogenov s Ovečkinem a přečíslení Afinogenova s Radulovem hasil pohotově vytrčenou hokejkou Burns.

Stejně zběsile začala i prostřední dvacetiminutovka. Ve 26. minutě ji vyšperkovalo Pietrangelovo vysunutí rozjetého Spezzy, který sám proti Bernierovi nezaváhal.

Poté se do velkého tlaku dostali Rusové, ovšem po nevyužité šanci Těreščenka málem opět inkasovali. Jenže při Stewartově ráně znovu úřadovalo břevno ruské svatyně. Ve 34. minutě se Rusové už už radovali, jenže Morozov trefil odkrytou branku až těsně po přerušení hry.

Začátek třetí části přinesl další kontroverzní moment. Nikulinova střela se podle pozápasového zkoumání odrazila od břevna za brankovou čáru, ovšem videorozhodčí ji po dlouhém zkoumání jako gólovou neuznal.

Rusové se nakonec vyrovnání přece jen dočkali, i když v o poznání překvapivější moment. Při vlastním oslabení sebral na obranné modré puk Kajgorodov, obhodil si dva kanadské soupeře a své brilantní sólo přetavil přesnou střelou k tyči ve vyrovnávací branku.

O tři minuty později byl obrat dokonán. Radulov nahrál zpoza brány na najetého Kovalčuka, který z mezikruží poslal Rusy do vedení.

Kanaďané se sice hnali za vyrovnáním, ale Rusové je už do mnoha šancí nepustili.

Mistrovství světa v hokeji, čtvrtfinále v Bratislavě:

Finsko - Norsko 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
27. Immonen (Granlund, Niskala), 29. T. Ruutu (M. Koivu, Pesonen), 36. Immonen (Granlund, Välivaara), 39. Lajunen (Komarov, Jaakola) - 24. K. A. Olimb z tr. střílení. Rozhodčí: Persson (Švéd.), Piechaczek - Schulz (oba Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 7:9. Využití: 3:0. Diváci: 8947.

Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Pyörälä - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Nokelainen, Lajunen, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.
Norsko: Haugen - Bonsaksen, Tollefsen, Holös, Ask, E. Koivu - Skröder, Röymark, Fredriksen - Spets, Bastiansen, M. Olimb - Hansen, Holtet, K. A. Olimb - Lorentzen, K. Forsberg, Martinsen - Kristiansen. Trenér: Roy Johansen.

Kanada - Rusko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
26. Spezza (Pietrangelo) - 50. Kajgorodov, 53. Kovalčuk (Radulov, Kalinin). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300.

Kanada: Bernier - Phaneuf, Burns, L. Schenn, Methot, Pietrangelo, Colaiacovo, Gragnani - Neal, Spezza, Nash - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Eberle, Duchene, E. Kane - Stewart, Tavares, Skinner - Vermette. Trenér: Ken Hitchcock.
Rusko: Barulin - Aťjušov, Tjutin, I. Nikulin, Jemelin, Kornějev, Kalinin, Kulikov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.