Rusové senzačně končí, ve čtvrtfinále vypadli s Finskem

19. 2. 2014 15:44
Nabití reprezentace Ruska končí na olympiádě v Soči už ve čtvrtfinále. Nad síly "sborné" byli Finové.
Finsko je v semifinále, ruská "sborná" se ve čtvrtfinále nezmohla než na jediný gól. | Foto: Reuters

Soči - Hokejisté Ruska na olympijském turnaji senzačně končí už ve čtvrtfinále. Alexandra Ovečkina a spol. před jejich vlastním publikem vyškolili Finové, kteří především díky týmovému výkonu středeční čtvrtfinále vyhráli 3:1.

Hrdinou zápasu se stal finský gólman Tuukka Rask, který pochytal 37 střel soupeře.

Rusové Finy výrazně přestříleli a v utkání dokonce vedli díky přesilovkové trefě Ilji Kovalčuka, ale "Suomi" dokázali brankami Aaltonena, Selänneho a Granlunda zápas otočit.

Finové nezachytili nástup, ale dokázali bleskově vyrovnat

Domácí hokejisté začali zápas v parádním tempu a vytvořili si velký úvodní tlak, ze kterého rezultovala také první branka. Pavel Dacjuk mezi rozhozenými obránci poslal na milimetr přesný křižný pas, do kterého se opřel Ilja Kovalčuk a poslal Rusy do vedení.

Jenže se hned v další minutě stalo něco, s čím Rusové nepočítali a co jim totálně rozhodilo plány. Finům se podařilo z ojedinělé akce vyrovnat, Juhamatti Aaltonen si vybruslil z rohu hřiště a s velkým štěstím propálil Varlamova v bráně.

Domácí hokejisté znervózněli a Finové vycítili šanci, nehnali se moc dopředu, ale začali tvrdě dohrávat každý souboj, agresivně napadat a vyrážet do nepříjemných brejků. Z toho vyplynula krátce před první přestávkou i rozdílová branka. Obránce Vojnov se nechal lacině obrat o puk a Finsko vyrazilo do přečíslení. Mikael Granlund na sebe navázal beka a přihrál Teemu Selännemu, který pod gólmanem poslal puk do sítě.

Třetí gól Granlunda rozbil ruské plány

Krátce po přestávce byla sborná blízko vyrovnání, jenže si Ovečkin sám před Raskem vylámal zuby a následně Finové utekli do klíčového náskoku. V přesilové hře opět zafungovala spolupráce mladíka Granlunda se třiačtyřicetiletým Selännem, jehož střelu Granlund pohodlně dorazil do sítě.

Rusům se tím úplně rozbil plán a trenér Biljaletdinov musel reagovat. Týmu zkusil dodat nový implus střídáním gólmanů, jenže ani tenhle tah na kostrbaté hře nervózních Rusů nic nezměnil. Sborná se sice za každou cenu snažila do druhé přestávky vstřelit kontaktní branku, ale jedinou opravdu vážnou akci Sjominia zlikvidoval znovu výborný Rask.

Ve třetí třetině vsadila sborná vše na jedinou kartu, ale Finsko klíčovou část zápasu i s velkým štěstím ustálo. Ve 46. minutě šli Finové v sílícím tlaku soupeře do čtyř a sborná měla ideální příležitost dostat se na dosah jediného gólu, jenže Radulov se sám na brankovišti dorážkou padajícího Raska nepřekonal a Rusové najednou přestávali věřit sami sobě.

Křeč v závěru. Výborní Fini nepustili Rusko do tlaku

Finové zbylých deset minut sehráli výborně, domácí hvězdy dohrávaly zápas ve velké křeči a přes pevnou obranu marně hledaly cestu k bráně. Tři minuty před koncem mohli dokonce definitivně rozhodnout ve velkých šancích Pihlström a Jussi Jokinen, jenže Bobrovskij zasáhl.

V následné power play sice domácí tlak vytvořili, ale času bylo hodně málo.

Sborná končí stejně jako na olympiádě ve Vancouveru před čtyřmi lety ve čtvrtfinále a na olympijskou medaili čeká už od her v Salt Lake City. Finy čekají v semifinále jejich úhlavní rivalové Švédové, kteří dopoledne v prvním čtvrtfinále smetli Slovinsko 5:0 (více zde).

Rusko - Finsko 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Kovalčuk (Dacjuk) - 10. Aaltonen (Kontiola), 18. Selänne (Mikael Granlund), 26. Mikael Granlund (Selänne, Timonen). Rozhodčí: Sutherland (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Devorski, Wilmot (oba Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 11.654.

Rusko: Varlamov (27. Bobrovskij) - Markov, Vojnov, Medveděv, Jemelin, Bělov, Nikitin, Tjutin - A. Radulov, Dacjuk, Kovalčuk - Popov, Malkin, Ovečkin - Sjomin, Anisimov, Kuljomin - Tarasenko, Ničuškin, Těreščenko - Tichonov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Finsko: Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Mikael Granlund, Immonen - T. Ruutu, O. Jokinen, J. Jokinen - Korpikoski, Kontiola, Aaltonen - Komarov, Pihlström, Lehterä. Trenér: Erkka Westerlund.

Veškeré informace k hokejovému turnaji na olympijských hrách v Soči naleznete zde.