Dánsko málem vyřadilo Rusy, Slováci dostali od Švédů šestku

Aktualizováno 2. 1. 2016 21:12
Rusové postoupili do semifinále juniorského mistrovství světa, ale proti Dánsku byli necelou minutu od vyřazení.
Rusko slaví v utkání s Dánskem, MS juniorů
Rusko slaví v utkání s Dánskem, MS juniorů | Foto: ČTK

Helsinky - Hokejisté Ruska zdolali ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let Dánsko až po boji 4:3 v prodloužení a budou v pondělí semifinálovým soupeřem Spojených států, které rozstříleli Česko. Dánové nad favoritem dvakrát vedli a vyřazení úřadujících vicemistrů světa odvrátil trefou 44 vteřin před koncem třetí třetiny Vladislav Kameněv, který přesně po pěti minutách nastavení také rozhodl.

Dánové na gól Korškova už ze třetí minutě odpověděli ve druhé třetině. Ve 23. minutě vyrovnal po rychlém protiútoku Markus Jensen a v polovině utkání otočil stav z dorážky Olsen. Rusové smazali ztrátu až v 53. minutě, kdy zužitkoval tlak zblízka Lauta.

Za 125 vteřin se ale znovu radovali Dánové, jejichž největším úspěchem bylo dosud osmé místo z loňského šampionátu v Kanadě. Z úhlu se trefil bekhendem z další dorážky Christensen. Nápor Rusů při power play ale přinesl gól Kameněva, jenž v nastavení po přihrávce Provorova prostřelil gólmana Lillieho ještě jednou.

Švédsko rozprášilo Slováky

Další čtvrtfinále mezi Švédskem a Slovenskem dramatický scénář nemělo. Seveřané se brzy dostali do vedení 2:0 a ve zbytku klání skóre navyšovali až na konečných 6:0. O jasném průběhu zápasu vypovídá i drtivý poměr střel 55:17.

Švédům tak vyšla odplata za loňskou bitvu o bronz, který po výsledku 4:2 získali právě Slováci. Byla to jejich první medaile z juniorského šampionátu v tomto tisíciletí.

Finové zvládli i přestřelku s Kanadou

Dalším týmem, který pronikl mezi nejlepší čtyřku, jsou Finové. Ti helsinským divákům stejně jako v duelu s Českem předvedli líbivou přestřelku. A hlavně vítěznou. Přestože s Kanadou prohrávali 0:2 a 2:3, dokázali skóre otočit na konečných 6:5.

Kanadští junioři tak po zlatém domácím šampionátu odjíždějí z Finska s hodně sklopenými hlavami. Nejenže neporazili žádný silný tým, ale ztratili bod i proti Švýcarům.

Naopak Finsko může získat druhou medaili za poslední tři roky, o finále bude bojovat se Švédskem, které na turnaji ještě neprohrálo.

Do boje o udržení vykročili v sérii na dva vítězné zápasy lépe Švýcaři, kteří porazili nováčka Bělorusko 5:1.

MS juniorů v Helsinkách:

Čtvrtfinále:

Rusko - Dánsko 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Korškov (Kraskovskij, Rykov), 53. Lauta (Dergačov, Fazlejev), 60. Kameněv (Lauta, Provorov), 65. Kameněv (Provorov, Svetlakov) - 23. Markus Jensen (Holmberg, Olsen), 30. Olsen (K. Jensen, Nielsen), 55. Christensen (Krogsgaard). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Wiegand - Kaderli (oba Švýc.), Hribar (Slovin.). Vyloučení: 2:1, navíc Korškov (Rus.) 10 min. Bez využití. Diváci: 8869.

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Eriksson Ek (Forsbacka-Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe), 31. Ehn (Lööke), 44. Kempe (Lindblom, Englund), 46. Lööke (Forsbacka-Karlsson), 57. A. Nylander (Timashov, Pettersson). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Sylvain (Kan.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3796.

Finsko - Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 20. Laine (Aho, Puljujärvi), 27. Kalapudas (Juolevi, Tuulola), 36. Saarela (Puljujärvi), 38. Nättinen (Saarela, Juolevi), 45. Aho (Puljujärvi, Laine), 55. Laine (Juolevi, Aho) - 6. Konecny (Quenneville, Stephens), 11. Strome (Gauthier, Crouse), 28. Crouse (Virtanen), 44. Marner (Point, Sanheim), 46. Marner (Point). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. Diváci: 13.016.

O udržení - 1. zápas:

Švýcarsko - Bělorusko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Rod (Kessler), 36. Malgin (Meier, Riat), 39. Riat (Malgin, Meier), 52. Privet (Hischier), 59. Meier (Suter, Malgin) - 2. Bujnickij (Veremjov). Rozhodčí: Konc (SR), Pešina (ČR) - Jensen (Dán.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 4:8, navíc Vasilčuk (Běl.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 453.