Rusko se Švédskem zaspalo, přesto je ve finále

24. 5. 2014 16:02
Rusko je prvním finalistou hokejového mistrovství světa, když porazilo Švédsko 3:1.
Rusko je stále suverénní, v semifinále ho nezastavili ani Švédové
Rusko je stále suverénní, v semifinále ho nezastavili ani Švédové | Foto: Reuters

Minsk - Ruští hokejisté jsou prvním finalistou mistrovství světa v Minsku. Sborná přitom se Švédskem už po 19 sekundách prohrávala. Ještě do přestávky však stav otočila a po dalším gólu ve druhé třetině vyhrála 3:1.

V boji o zlato se utkají s Finskem, které večer porazilo Čechy 3:0.

Švédové ale na sbornou vlétli parádním způsobem a v 19. vteřině Möller proměnil sólový únik ve vedoucí gól. Rusové se ale ještě v první třetině otřepali a zareagovali.

Obrat nastal za čtyři minuty

Nejprve ve 14. minutě srovnal Plotnikov, když byl na kruhu úplně sám a odrazil se k němu kotouč. Nilsson už se nestihl přesunout. Čtyři minuty na to dokonal obrat Širokov, když přeje útočnou modrou a přes obránce Andersena vypálil na švédskou branku.

Švédsko opět zachytilo start do třetiny, do slibných příležitostí se tlačili Lindström a Möller. Oba vychytal senzačními zákroky Bobrovskij.

Místo snížení tak přišel další ruský gól. Těsně po přesilovce dostal puk přesně na hůl Bělov a tvrdou ranou vymetl pavučinu v rohu Nilssonovy brány.

Rusové ve třetí třetině jen hlídali náskok

Ještě před koncem druhé části mohl zvýšit Ovečkin, ale přihrávka od Malkina mu ideálně nesedla.

Po druhé přestávce hráli Rusové zodpovědně v obraně a Švédy no ničeho nepouštěli. Naopak definitivní pojistku mohl přidat Plotnikov, ale vychytal ho Nilsson.

Když v závěru Ericsson nedotáhl Klasenovu akci, bylo téměř jasno, že Rusko dokráčí do dalšího finále. Nic na tom nezměnila ani krátká švédská powerplay.

Ve velké příležitosti sice byl opět Jimmie Ericsson, Järnkrok sice z dorážky dostal puk za brankovou čáru, ale teprve ve chvíli, kdy už byla ruská branka posunutá, což potvrdil i sudí u videa.

Mistrovství světa v hokeji - semifinále:

Rusko - Švédsko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Plotnikov (Medveděv, Šipačov), 18. Širokov (Zaripov, Medveděv), 32. Bělov (Zaripov, Ovečkin) - 1. Möller (Lindström, Backlund). Rozhodčí: Šindler (ČR), Kaval (USA) - Suominen (Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 5:6, navíc Backlund (Švédsko) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 14.521.

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Tichonov, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Širokov, Zaripov - Kalinin, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Oleg Znarok.

Švédsko: Nilsson - Fransson, Ekholm, Erixon, Gustafsson, Andersén, Burström, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Jimmie Ericsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Danielsson, J. Lundqvist, Axelsson - Rasmussen. Trenér: Pär Marts.