24. 4. 2009 22:37
Rusko - Německo 5:0, Švýcarsko - Francie 1:0
Kurjanov vstřílí už čtvrtou branku do německé sítě
Kurjanov vstřílí už čtvrtou branku do německé sítě | Foto: Sport

Bern - Hokejisté Ruska vykročili v pátek za úspěšnou obhajobou mistrovského titulu, když v zvítězili ve svém úvodním zápase světového šampionátu nad Německem jednoznačně 5:0.

Vítěz nedávno skončeného Euro Hockey Tour rozhodl o svém vítězství již v úvodní části, kdy si vypracoval rozhodující tříbrankový náskok.

Němci zahájili svůj zápas proti favoritovi nebojácně a už ve třetí minutě měl šanci Schuber. Nabídnuté přečíslení však nezakončil nejlépe a soupeř toto zaváhání velmi brzy potrestal.

Po osmi minutách hry zatáhl Radulov kotouč do útočné třetiny, objel branku a našel v dobré pozici Olega Saprykina, jehož lehce tečovaný pokus nakonec dojel až za brankovou čáru - 1:0.

Němci se navíc nestačili ani pořádně otřepat a inkasovali podruhé. Po samostatném úniku se trefil hrdina loňského finále Ilja Kovalčuk.

Uklidnění Rusové následně svého soupeře jasně přehrávali a ještě do první přestávky rozjásali své fanoušky v ochozech potřetí. Po důrazné dorážce se prosadil také Sergej Zinovjev.

Ve druhé části si v pohodě hrající favorit hlídal svůj náskok, který v závěrečném dějství ještě zvýraznil. Nejprve oslavil svou trefu po rychlém brejku Kurjanov a na konečných 5:0 pečetil osm minut před koncem z přesilové hry Denis Zaripov.

Ve druhém zápase skupiny B pak uspěla i domácí reprezentace Švýcarska. Ta se ale na vítězství proti bojovné Francii nečekaně více nadřela a svého soupeře udolala jen 1:0. Rozhodující gól si připsal po jedenácti minutách hry nekompromisní ranou Martin Pluss.

Německo - Rusko 0:5 (0:3, 0:0, 0:2)
9. Saprykin (Radulov), 10. Kovalchuk (Volchenkov), 16. Zinoviev (Tverdovsky), 43. Kuryanov (Zaripov), 52. Zaripov (Morozov, Nikulin)
Německo: Patzold (Kotschnew) - Schmidt, Bakos, Butenschon, Schubert, Osterloh, Muller, Renz, Hordler - Wolf, Hackert, Gogulla, Hecht, Seidenberg, Ullmann, Felski, Kreutzer, Barta, Mulock, Hospelt, Hager.
Rusko: Bryzgalov (Eremenko) - Nikulin, Proschkin, Vishnevsky, Tverdovsky, Kalinin, Atyushov, Volchenkov, Grebeshkov - Tereschenko, Zaripov, Morozov, Perezhogin, Zinoviev, Kovalchuk, Gorovikov, Radulov, Saprykin, Kuryanov.