reklama

Boží dopuštění, ostuda, knokaut, hodnotí vyřazení ruský tisk

3:8. Takový debakl dosud samostatná ruská reprezentace na MS či OH ještě neutrpěla. www.youtube.com
Pokud byla porážka 1:2 od Francouzů největším šokem probíhajícího mistrovství světa, čtvrtfinálová prohra 3:8 od Američanů je pro ruskou hokejovou reprezentaci největší potupou.

Helsinky - Pokud byla porážka 1:2 od Francouzů největším šokem probíhajícího mistrovství světa, čtvrtfinálová prohra 3:8 od Američanů je pro ruskou hokejovou reprezentaci největší potupou.

Největší favorit na zisk zlatých medailí a obhájce titulu neutrpěl ještě nikdy před tím tak vysokou porážku na MS či OH v historii samostatné ruské reprezentace. Osm gólů Rusové ještě na MS nedostali, nejvyšší porážku na MS dosud utrpěli před 12 lety s Kanadou (1:5).

Američané tak nechali "zapomenout" na výhru 7:3, kterou Rusům na olympijských hrách ve Vancouveru uštědřili ve čtvrtfinále Kanaďané.

"Ruský národní tým se rozloučil s titulem mistra světa na stejném místě, kde před rokem jeho brilantní styl vedl k deseti vítězstvím v deseti zápasech," uvedl na svých webových stránkách list Kommersant.

"V Hartwall Areně v Helsinkách byli Rusové brutálně poraženi Američany, což přerušilo sérii úspěšných vystoupení ruského týmu na mistrovství světa. Tak brzy ze šampionátu letěl tým naposledy v roce 2006," stálo v komentáři Kommerstantu.

"Ruská obrana byla komická"

"To je tedy ostuda," uvedl server sportbox.ru. "Nebývalé boží dopuštění," povzdechl si zpravodajský web NEWSru.com.

"Osm gólů staví hodně otázek před trenéry v předvečer domácího olympijského turnaje v Soči," varoval.

"Silný tým nespasil ani hvězdný útočník Alexandr Ovečkin, góly inkasovaly vlajkové lodě světového hokeje a ruská obrana skýtala spíše komický, než žalostný obrázek, a to podle sázkových kanceláří byli Rusové jasnými favority," kritizoval server.

"Ruská reprezentace utrpěla svou nejhorší porážku na mistrovství světa. Ale to nic, bez proher nebudou ani výhry!" konejšil fanoušky na závěr on-line reportáže web státní stanice Golos Rossiji.

Sovětskij sport se sice zmiňuje o ruské tragédii, nicméně připouští, že porážka byla zasloužená.

"Yankeeové, díky za lekci"

"Tvrdá lekce, hotový knokaut. A to nikoliv od rovnocenného soupeře, ale od amerických kluků. Předvedli světu, že hanebná porážka sborné od Francouzů nebyla náhodná a že Rusko na olympiádu není připraveno. Hrajeme hůře než ve Vancouveru. Yankeeové, díky za lekci," napsal komentátor.

A ruští reprezentanti, jejichž tým se ostudně zhroutil, prý mají štěstí, že nežijí za dob diktátora Stalina.

Sport-Express označuje porážku od Američanů za drtivou a výkon sborné za ještě horší než na olympiádě ve Vancouveru, a to nejen výsledkem ale i podstatou. "Zkrátka "blamáž," napsal.

Jediným hokejistou, ke kterému podle listu nelze mít žádné výhrady, byl Ovečkin. "Udělal, co mohl, a jeho gól měl být impulzem k obratu, ale ztroskotal na impotenci spoluhráčů," napsal.

"Kovalčuk, Nikulin a brankáři se alespoň za prohru omluvili, většina hráčů ale utekla jako zbabělci."

Kovalčuk: Posr... jsme to

"Co se stalo? Prosr... jsme to, to se stalo. Náš útok hrál hrozně. Vůbec nechápu, co jsme předváděli v první třetině, tolik chyb. Nelze v žádném případě vinit gólmana a obranu," řekl po zápasem ruským médiím nejproduktivnější hráč šampionátu Ilja Kovalčuk.

"Co k tomu více říci? Hrůza. Důležité bude se z toho ponaučit, aby se něco takového nestalo v Soči," připomněl Kovalčuk olympiádu, kterou Rusové v příštím roce uspořádají.

"Vůbec nevím, co říct. Chtěl bych se omluvit našim fanouškům, i když vím, že tohle se nedá odpustit," přidal se brankář Ilja Bryzgalov, jehož po čtvrtém inkasovaném gólu vystřídal v brance Semjon Varlamov.

"Dneska vyhrál tým, který byl disciplinovanější a lépe organizován. Měli jsme velmi dobré hráče, ale je potřeba mít na paměti, že hokej je týmová hra," citoval po zápase ruského trenéra Zinetulu Biljaletdinova server IIHF.com.

Ovečkin: Je škoda se hned vracet

Jen jediný zápas stihla na turnaji další ofenzivní superhvězda sborné Alexandr Ovečkin.

"Je to samozřejmě škoda. Letíte sem a teď se zase po zápase vrátíte. Nemám k tomu moc co říci. Nemyslím, že by Američané předvedli nějaký superhokej. Jen se snažili nedělat chyby, zatímco my jsme jich udělali ve středním pásmu spoustu a oni toho využili," řekl Ovečkin.

Jen velmi ztěžka se hovořilo i kapitánovi Rusů.

"Doháněli jsme celý zápas a byly tam momenty, kdy jsme mohli srovnat, ale Američané využili své šance a ty naše chvilky pohřbili. Všichni si z toho musíme vzít ponaučení a přemýšlet o budoucnosti, o olympiádě," souhlasil Ilja Nikulin s Kovalčukem.

Gionta: Splnili jsme náš cíl

Rusové chybějí v semifinále MS poprvé od roku 2006, naopak Američané budou hrát o medaile poprvé od roku 2009, medaili získali naposledy na MS v Česku v roce 2004 (bronz).

Pěti přihrávkami se na tom podílel Craig Smith, čtyři body za dvě branky a dvě asistence zaznamenal americký kapitán Paul Stastny.

"Předvedli dost solidní týmový výkon. Snažili jsme se to pořádně ucpat a vyrážet do rychlých brejků a z nich zakončovat. Myslím si, že jsme náš plán dobře splnili," uvedl po zápase americký útočník Stephen Gionta.

"Probojovali jsme se tam, kde jsme chtěli být před začátkem turnaje. Zvládli jsme to, co jsme měli, což nás vedlo správným směrem," dodal.

Na USA sázelo jen 9 % sázkařů

Stejně jako Američané si po výhře libují sázkové kanceláře. Například Tipsport přijmul pouhých 9 % všech sázek (4500 tiketů) na vítězství USA při kurzu 5,1:1.

Výsledek 8:3 Tipsport ani nevypsal, nejbliší vypsaný výsledek 6:3 (kurz 249:1) se objevil se jen na čtyřech tiketech.

reklama