Rusové prohráli na MS podruhé v řadě. Nestačili na Finy

10. 5. 2013 23:15
Finové porazili v boji o první místo helsinské skupiny Rusko 3:1. Největší zásluhu na tom měl dvougólový střelec Petri Kontiola. | Foto: Reuters

Helsinky - Obhájci titulu na hokejovém mistrovství světa se trápí. Zatímco až do čtvrtečního zápasu s Francií měli Rusové na kontě třináct výher na MS v řadě, nyní podruhé za sebou prohráli.

Stejně jako s Francií i v pátečním zápase s domácími Finy nedokázali potvrdit roli favorita, prohráli 2:3, a přišli tak o vedení v helsinské skupině.

Na první místo se před ně dostali po čtvrté výhře na turnaji právě Finové, kteří nyní vedou skupinu před dvojicí Rusko - USA s dvoubodovým náskokem.

Zatímco na Kontiolův gól ze 4. minuty ještě Rusové stačili zareagovat zásluhou trefy Radulova, po dalším gólu Kontioly a trefě Aaltonena z 37. minuty dokázal výběr trenéra Biljaledtinova už jen snížit zásluhou gólu Kovalčuka z 59. minuty.

Finové byli na Rusy skvěle připraveni

Domácí výběr před skvěle naladěnou Hartwall Arénou začal parádně a již ve 4. minutě otevřel účet zápasu nejproduktivnější hráč týmu Kontiola, jehož bomba z mezikruží vyhnala všechny nečistoty z levého horního růžku Varlamovovy branky.

Finové po přetlačované v první polovině úvodního dějiství byli v té druhé části lepším týmem, leč stejně jako Rusům jim chyběla střelba a to i při přesilovkách.

V úvodu druhého dějiství dostala sborná třetí početní výhodu a tu již využila, když střelu Kovalčuka vyrazil Raanta jen k holi Radulova.

Jenže Finové rychle kontrovali - po obrovském závaru ve 28. minutě, kdy si vodili Rusy jak na řetízkáči někde na pouti, zakončil tlak tečí Lepistöho střely od modré opět Kontiola.

O osm minut později zvýšil Aaltonem na dvoubrankový rozdíl a ruská mašina se zadrhla ještě více.

V závěru tekly Rusům nervy

Pauza sice Kovalčukovi a spol. pomohla, ve 46. minutě byl poměr střel ve třetí části 11:1, jenže obětavá hra Finů a především perfektní výkon Raanty nedovolily změnu skóre.

Rusové postupně působili více a více podrážděně, leč v 59. minutě při power play podobně jako Radulov skóroval i Kovalčuk.

Finové ale již vyrovnaní nepřipustili, dvě vteřiny před koncem pak hodně nervózní Kovalčuk, který předtím trefil holí Lepistöho i na finské střídačce, ve vzájemné pošťuchované knockoutoval Pesonena a stejně jako jeho rival si vysloužil trest 5+do konce zápasu.

V případě, že by Rusové zaváhali i v neděli se Slovenskem, dostali by se do situace, že by v posledním duelu základní skupiny bojovali s Rakouskem o holý postup do play off.

Varlamov: Na Slováky se těšíme

Finové uhájili cennou výhru i přesto, že Rusové vyhráli třetí třetinu na střely drtivým poměrem 21:3.

"Bylo to těžké a musel jsem hodně makat. Rozhodně to není o tom, že bych poprosil kouče, zda nemůžu vynechat sprchu a vyrazit rovnou domů, protože já tu sprchu vážně potřebuju," nechal se slyšet jeden z hlavních strůjců finského vítězství brankář Antti Raanta.

Ruský gólman Semjon Varlamov viděl výrazně zlepšený výkon sborné oproti propadáku s Francií.

"Hráli jsme celkem dobře, jenže jsme nedávali góly, a proto jsme prohráli. Teď už se těšíme na souboj se Slováky," vyhlížel Varlamov sobotní reprízu posledního finále.

Výsledek:

Finsko - Rusko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 36. Aaltonen (Pesonen) - 24. A. Radulov (Kovalčuk), 59. Kovalčuk (Těreščenko, Nikulin). Rozhodčí: Croft (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Morrison (USA), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 8:5, navíc Pesonen - Kovalčuk oba 5 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 12.283.
Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.