Rusové vyhráli. Česko se utká ve čtvrtfinále se Švédy

roj
12. 5. 2008 21:10
Rusko - Švýcarsko 5:3
Ruský hokejista Alexander Ovečkin příjmá gratulace od spoluhráčů Ilji Kovalčuka (vlevo) a Konstantina Kornijeva během první třetiny utkání se Švýcarskem. | Foto: Reuters

Quebec - Hokejisté Ruska porazili ve svém posledním střetnutí osmifinálové skupiny E Švýcary 5:3 a suverénně skupinu s náskokem čtyř bodů na druhé Česko vyhráli.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika se tak utkají ve čtvrtfinále se Švédy. Klíčový zápas je na programu ve středu od 19 hodin.

Rusové si pak v noci na čtvrtek zopakují se Švýcarskem vzájemný souboj i ve čtvrtfinále.

V konečném pořadí osmifinálové části došlo ke kuriózní situaci, kdy Češi, Švédové i Švýcaři mají v tabulce shodně po devíti bodech a ve vzájemné bilanci všech tří týmů má každý po jedné výhře a jedné porážce.

Zápas jsme sledovali on-line

Rozhodnout tak muselo skóre ze vzájemných duelů, které mají nejlepší čeští reprezentanti a díky tomu obsadili druhou příčku. Utkají se tak se soupeřem, s nímž v noci z neděle na pondělí prohráli 3:5.

Richter: Hnilička půjde nahoru. Měnit ho by byl risk
Hadamczik se zlobí: Dostáváme laciné góly

Rusové udeřili v první třetině

Dlouho to vypadalo, že Švýcaři vyfasují v posledním zápase skupiny E debakl. Rusové si většinu zápasu dělali v obranném pásmu Švýcarů, co chtěli. V poslední třetině, ale ze svého nasazení hodně polevili a Švýcaři se vrátili do hry.

Rus Maxim Sušinskyj překonává švýcarského brankáře Jonase Hillera.
Rus Maxim Sušinskyj překonává švýcarského brankáře Jonase Hillera. | Foto: Reuters

Rusové však nakonec naprosto zaslouženě zvítězili a Švýcarům nepomohla ani dvakrát použitá hra bez brankáře.

Poprvé se Rusové prosadili necelých pět minut před koncem první třetiny. Po krásné kombinaci v útočném pásmu našel Denis Zaripon přes celé pásmo Dmitrije Kalinina, jenž sám u pravé odkryté části branky otevřel skóre zápasu.

Dvě minuty na to „sborná" využila přesilovku. Rusové vyhráli vhazování v útočném pásmu, puk se dostal k Iljovi Kovalčukovi, jehož střelu šikovně tečoval do branky Alexander Ovečkin.

Hra bez brankáře nepomohla

Do konce třetiny stihl favorit utkání skórovat potřetí. Maxim Sušinskyj se ve středním pásmu dostal ke kotouči a ihend se rozjel na branku, kličkou si obhodil Forstera, který se poté jen díval, jak puk prochází do branky mezi betony gólmana Hillera.

Švýcaři neměli na rychlou kombinační hru soupeře žádnou protizbraň, navíc v polovině zápasu inkasovali z hole Sergeje Fjodorova čtvrtý gól.

Třetí třetinu už Rusové viditelně vypustili a svěřenci Ralpha Kruegera trestali. Po pěti a půl minutách třetí části to bylo zásluhou Rafaela Sannitze a Juliena Vauclaira 2:4.

Švýcaři sáhli tři a půl minuty před koncem zápasu ke hře bez brankáře a záhy inkasovali do prázdné branky od Sušinského. Další snížení Romano Lemma na 3:5 už přišlo pro Švýcary příliš pozdě.

Páté místo ve skupině udrželi hráči Běloruska. Ti potřetí na šampionátu dovedli svůj zápas do prodloužení, ani tentokráte si však nepřipsali více než jeden bod. Dánsku podlehli po prodloužení 2:3.

Rusko - Švýcarsko 5:3 (3:0, 1:0, 1:3)
16. Kalinin, 18. Ovečkin, 19. Sušinskij, 31. S. Fjodorov, 58. Sušinskij - 41. Sannitz , 46. Vauclair, 59. Lemm
Švýcarsko: Hiller (Gerber) - Bezina, Gerber, Forster, Diaz, Seger, Guggisberg, Vauclair, Furrer - Bartschi, Ambhul, Lemm - Paterlini, Zieger, Dipietro - Deruns, Jeannin, Reichert - Monnet, Sannitz, Sprunger
Rusko: Nabokov (Birjukov) - Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, D. Markov, Kalinin, Proškin, Ťuťin - Afinogenov, Zinovjev, Kovalčuk - Semin, S. Fedorov, Ovečkin - Radulov, Těreščenko, Zaripov - Sušinskyj, Gorovikov, Mozjakin
Rozhodčí: Hlavní: Looker (USA), Ronn (FIN). Asistenti: Feola (USA), Novák (SVK)

Bělorusko - Dánsko 2:3 PP (0:0,0:1,2:1-0:1)