reklama

Ruští hříšníci vyváznou bez trestu, jejich nástupci ale nevyhoří. A Češi?

Kristián Reichel by měl patřit k ofenzivním tahounům české osmnáctky. Kristián Reichel by měl patřit k ofenzivním tahounům české osmnáctky. autor: ČTK
Hokejové mistrovství světa osmnáctek startuje v noci na pátek, ale už vyvolalo ohromný rozruch. Rusové na poslední chvíli vyslali do Spojených států o rok mladší tým, aby ochránili původní mančaft, jehož hráči užívali meldonium. Prý aby jejich srdce zvládlo vysokou zátěž. Jak sborná šampionát zvládne? A jak si povedou Češi?

Praha – Hokejové mistrovství světa osmnáctek startuje v noci na pátek, ale už vyvolalo ohromný rozruch. Rusové na poslední chvíli vyslali do Spojených států o rok mladší tým, aby ochránili původní mančaft, jehož hráči užívali meldonium. Prý aby jejich srdce zvládlo vysokou zátěž.

Dřív by to nebyl problém, ovšem od začátku letošního roku je diskutovaná látka na seznamu těch zakázaných. Rusko tvrdí, že to postřehlo, a proto mladým hokejistům přestalo meldonium podávat. Jenže se bálo, že jim v těle zůstane déle, než uvádí výrobce, a proto soupisku raději překopalo.

Problém s odbouráváním diskutované látky ostatně vzala v potaz i Antidopingová agentura WADA. Ta nově bude trestat jen sportovce, kteří měli do 1. března v těle víc než jeden mikrogram meldonia na mililitr moči.

Zda ruští hokejisté tuto hranici překročili, už zřejmě nikdo nevypátrá, a tak vyváznou bez trestu. "Abyste mohli trestat, musíte mít nějaký důkaz. Nemusí to být test, ale tohle se za důkaz považovat nedá. Všechno jsou to jenom spekulace," říká Jan Šťovíček, první český rozhodce u Mezinárodního arbitrážního soudu v Lausanne.

Kdyby Rusové neprovedli rychlou výměnu, mohl by po dopingových kontrolách nastat malér v podobě tvrdých trestů. "Primárně jsou to čtyři roky zákazu činnosti, potom přicházejí v úvahu různé polehčující okolnosti, které by se musely řešit případ od případu," tvrdí Šťovíček.

Odskákal by takovou situaci celý ruský hokej, například suspendací z veškerých šampionátů? "To je otázka, která se probírala v souvislosti s atlety," připomíná český rozhodce. "Já zastávám myšlenku, že nemůžete dost dobře stavět tresty na principu kolektivní viny. Myslím si, že by měli být trestáni jen hráči, kteří měli pozitivní nález, případně funkcionáři nebo trenéři, u kterých by se prokázalo, že tomu nějak pomáhali."

Může ruská sedmnáctka sestoupit?

Rusku každopádně zbyl sportovní problém. Na mistrovství světa musí nasadit o rok mladší, slabší tým. Hokejisté, kteří doufali, že v Grand Forks zazáří před přítomnými skauty, mají smůlu. Poklesly i medailové ambice.

"Pokud měli mužstvo, které se dlouhodobě připravovalo na mistrovství světa, není jednoduché ho takhle vyměnit. Rozdíly mezi sedmnáctiletými a osmnáctiletými hráči jsou veliké," tvrdí Miroslav Přerost, jenž dříve vedl mládežnické reprezentace Česka. Nyní na hokejovém svazu pracuje jako trenér.

Sborná ve skupině naskočí proti domácím Spojeným státům, Švédsku, Švýcarsku a Lotyšsku. O záchranu by však bojovat neměla. "Ruskou sedmnáctku jsem hrát neviděl, ale od kolegů jsem slyšel, že má vysokou kvalitu," říká Přerost. "Pokud ji doplní hráči ze zámoří, bude to poměrně slušné mužstvo. Otázkou je, jestli bude schopné bojovat o medaile. Nebude ale outsiderem."

Zvlášť když už má na soupisce opory ze zámoří, kterých se kauza s meldoniem nedotkla. Jde především o útočníka Vitalije Abramova, jednoho z nejproduktivnějších hráčů juniorské QMJHL, a beka Michaila Sergačjova. Ten bude na příštím draftu patřit k nejžhavějšímu zboží.

Přerost však upozorňuje: "Na této úrovni je vysoká vyrovnanost, hodně záleží na psychice. Jeden zápas může hráče strašně nakopnout i srazit."

Vylepší Češi loňské čtvrtfinále?

Platí to pro Rusy, ale i pro Čechy, kteří na turnaji rozhodně nebudou patřit k favoritům. Letos v přípravných kláních spíše prohrávali a na Memoriálu Ivana Hlinky, který o kvalitách mužstev řekne nejvíc, skončili šestí, přičemž porazili jen Švýcary.

Stříbro staré dva roky letos visí hodně vysoko. Kouč Robert Reichel musí mít obavy především z útoku. Nemá k dispozici žádného Jakuba Vránu, Davida Pastrňáka či Pavla Zachu.

K největším ofenzivním tahounům by měl patřit Reichelův syn Kristián, jenž má za sebou 20 zápasů za extraligový Litvínov se statistikou 3+1.

Překvapivě slušně na tom jsou zadní řady, v nichž válí řada krajánků v čele s Liborem Hájkem, který by v létě mohl dobýt první kolo draftu. Výrazný je také Lukáš Doudera z extraligového Třince.

Pech potkal české brankoviště, v němž se nemůžou představit možná dva nejlepší gólmani. Naději Sparty Adama Brízgalu trápí vleklé zdravotní potíže, Jakub Škarek, který zářil v první lize, bojuje s Jihlavou v baráži.

Loni Češi ztroskotali ve čtvrtfinále s USA. Teď začnou pouť ve skupině s Finskem, Slovenskem, Dánskem a Kanadou. Té v nedávné přípravě podlehli 1:7. Brzy budou moct napravit dojem, ale nejdřív (v noci na pátek) je čeká Finsko.

reklama