reklama

Reprezentace: Růžička jde za šéfy, nouzovou variantou Lener

Vladimír Růžička a Richard Benýšek takhle před rokem podepsali novou dlouholetou smlouvu, teď je Slavia ochotna pustit svou legendu k reprezentaci. Vladimír Růžička a Richard Benýšek takhle před rokem podepsali novou dlouholetou smlouvu, teď je Slavia ochotna pustit svou legendu k reprezentaci. autor: Aktuálně.cz
Vladimír Růžička se ve středu sejde s vedením Slavie, na konci týdne by mělo být jasno, zda přijme místo u národního týmu.

Praha - Alois Hadamczik rezignoval na funkci hlavního trenéra reprezentace a vedení českého hokeje musí narychlo řešit problém, kým ho nahradí. Najít nového kouče na konci rozehrané sezony a jen dva měsíce před začátkem mistrovství světa v Minsku by přesto nemuselo být tak složité. Jedno jméno už leží na stole: je to Vladimír Růžička, kdo má teď vše ve svých rukou.

Šéf hokejového svazu Tomáš Král už ho oslovil a případnému uvolnění se překvapivě nebrání ani hokejová Slavia, kde Růžička už čtrnáctou sezonu působí. Podle informací HN a Aktuálně.cz nemá kouč s majiteli klubu ideální vztahy a i to by mohl být důvod, proč by Slavia byla ochotna v Česku tak unikátní hokejovou spolupráci přerušit.

Středa rozhodne

„Pokud by byl ze strany svazu opravdový zájem, aby Vladimír Růžička vedl národní mužstvo, tak by Slavia byla v těžké pozici, protože na něm staví, ale jednání o jeho uvolnění bychom se nebránili,“ řekl majitel klubu Richard Benýšek.

„Vladimír Růžička má ve Slavii platnou dlouhodobou smlouvu, ale Slavia si také plně uvědomuje současnou situaci, na kterou dlouhodobě upozorňuje, a proto je připravena podat českému hokeji pomocnou ruku,“ doplnil Benýšek.

„S majiteli klubu mám schůzku ve středu, do té doby se o tom nebudu bavit,“ řekl Růžička na otázku, zda si odchod z klubu k reprezentaci dokáže v tuto chvíli představit. „Něco jsem si o tom s Tomášem Králem řekl, ale nepřísluší mi to teď rozebírat. V tuhle chvíli řeším jen Slavii a v úterý nás čeká zápas v Plzni,“ prohlásil včera Růžička.

Šéf hokejového svazu by ho do funkce rád uvedl co nejrychleji: teoreticky by se tak mohlo stát už ve středu, kdy bude v Praze zasedat výkonný výbor hokejového svazu, mnohem pravděpodobnější je ale až konec týdne. Původně se mělo ve středu jednat o budoucnosti Hadamczika, teď se bude řešit, kdo ho nahradí.

Nouzová varianta: Lener

Pokud by Růžička nabídku svazu odmítl, byl by to pro lidi z vedení hokeje velký problém. Sám Král totiž kromě něj nosil v hlavě už jen jméno současného trenéra Sparty Josefa Jandače, jenže ten už případnou nabídku vést reprezentaci odmítl.

„Já mám jasno, mám ještě na dva roky smlouvu ve Spartě a to je má priorita,“ řekl Jandač, který se na tohle téma s Králem bavil už minulý týden. To potvrzuje, že šéf českého hokeje počítal spíše s tím, že i kdyby Hadamczik sám funkci nesložil, výkonný výbor by ho ve středu nejspíš ve funkci nepodržel.

„Já jednou reprezentaci trénovat chci, ale teď ještě nepřišel správný čas,“ uvedl Jandač.

V tuto chvíli tedy existují dvě nejpravděpodobnější varianty: buď se Růžička ujme národního týmu hned a pojede s českými hokejisty v květnu na mistrovství světa do Minsku, nebo Král hledání nového kouče odloží až na léto a sezonu dokončí jako náhradník současný generální manažer reprezentace Slavomír Lener.

„Taková je situace, teď před play-off není jednoduché kouče pro reprezentaci hledat. Moc jmen, která přicházejí v úvahu, navíc nemáme,“ řekl včera Král.

Facebooková stránka autora - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

reklama