reklama

Růžička: Na papíře vypadáme dobře. Jména ale nikdy nevyhrála

Tomáš Hertl se zúčastnil mistrovství světa už loni, letos do dějiště šampionátu jede hned deset nováčků. Tomáš Hertl se zúčastnil mistrovství světa už loni, letos do dějiště šampionátu jede hned deset nováčků. Foto: ČTK
Hned deset nováčků na seniorském mistrovství světa povolal na šampionát v Bělorusku trenér české hokejové reprezentace Vladimír Růžička.

Praha - Hned deset nováčků na seniorském mistrovství světa, sedm hráčů z NHL, 13 hráčů z KHL, jednoho ze švédské Elitserien a šest z extraligy povolal k účasti na šampionátu v Bělorusku trenér české hokejové reprezentace Vladimír Růžička.

V nedělní sedmadvacetičlenné nominaci se dostalo i na nečekaná jména jako útočník Martin Zaťovič z Karlových Varů či obránce Ondřej Vitásek z Liberce, který dostal přednost před zkušenějšími Tomášem Mojžíšem a Jakubem Krejčíkem.

"Po zápasech na turnaji ve Švédsku jsme se přiklonili pro trošku zkušenější hráče. Hlavně v útoku, v obraně jsou čtyři zkušenější a čtyři mladší. Kdybych se rozhodoval před čtrnácti dny, asi by to bylo jinak," uvedl Růžička na tiskové konferenci v Praze po příletu ze Švédských her.

"Na papíře tým vypadá dobře, musí to ale předvést hlavně na ledě. Shodli jsme se, že můžeme vzít jednoho dva hráče bez zkušenosti, ale nemůžeme třeba osm. To už je strašný risk. Snažíme se jet pro medaili, ne se jen zúčastnit," doplnil Růžička.

"Vitásek to mydlí, Zaťovič dobře brání"

Největším překvapením je povolání čtyřiadvacetiletého beka Vitáska a osmadvacetiletého útočníka Zaťoviče, kteří přitom neměli do letošního roku odehraný jediný zápas v reprezentaci.

"Vitásek si vedl velice dobře na to, jak má málo odehráno. Mydlí to, třeba v nedělním zápase s Finskem hrál neskutečně dobře. Zaťovič mě obrovsky překvapil už před Švédskem. Hrál velice dobře, velmi dobře brání, je aktivní i dopředu," přiznal Růžička.

Přiznal, že ještě před pátečním startem šampionátu, jímž je zápas se Slovenskem, chce pracovat s týmem na zlepšení obrany, hry v oslabení i přesilovkách.

"Budeme vycházet z obranné hry. Dělali jsme hodně chyb v obranném i středním pásmu. Musím poděkovat hráčům za obrovskou bojovnost ve Švédsku, ale chyby jsme dělali, obrovské chyby. Hodně jsme inkasovali v oslabení, přesilovek bylo málo a nedali jsme góly. Musíme toho hodně zlepšit," dodal.

Martin Růžička: Musíme vyhrávat obranou

Do nominace se dostal i mistr světa z roku 2010 a Růžičkův jmenovec Martin. Osmadvacetiletý třinecký forvard, jenž od nové sezony zkusí štěstí v ruském Čeljabinsku, byl tři roky přehlížen koučem Aloisem Hadamczikem, protože mu Růžička nezapadal do koncepce kvůli jeho špatné hře dozadu.

Růžička však tvrdí, že umí být platný týmu i v obranné činnosti, takže by přijal roli v jakémkoli útoku.

"Až na zápas s Ruskem (0:6) jsme hráli jsme dobře střední pásmo, zbytečně jsme tam nelítali a čekali jsme na své šance. Když otevřeš vrátka, je to špatné. Tak musíme hrát i na mistrovství," prozradil recept na triumf držitel extraligových rekordů v počtu gólů i produktivitě.

"Je třeba hrát dobře odzadu a proměnit nějaké brejky. Je tam potřeba i nějaká intuice, aby člověk věděl, kdy má smysl vyrazit a kdy ne," dodal Růžička.

Zaťovič: Růžičkova chvála mě těší

Naopak své jméno v nominaci vůbec nečekal Martin Zaťovič, který však na sebe Růžičku v přípravě výrazně svými výkony upozornil. 

"Je to splněný sen. Vím, že ještě dva lidi z nominace ještě pojedou domů, ale i tak jsem zaskočený tím, že jsem se do nominace dostal," rozplýval se nejlepší karlovarský střelec v tomto ročníku.

"Chvála pana Růžičky mě samozřejmě těší, ale nepřikládám tomu žádnou velkou váhu. Já se snažil hrát každý zápas stejně, je to ale obrovský rozdíl oproti extralize. Musel jsem si na to zvykat už při zápasech Euro Hockey Challenge a proti Švédům přišlo zjištění, že je to ještě rychlejší."

"Ale myslím, že jsem si přivykl rychle a neměl jsem žádný problém s bruslením. Jde o to si zvyknout a pak se hraje lépe," dodal Zaťovič.

reklama