reklama

Růžička o reprezentaci: Jako Vrba? Tlak je výzva, těším se

Vladimír Růžička se po čtyřech letech vrací na střídačku reprezentace. Český hokej chce vrátit zpět do bojů o medaile. Vladimír Růžička se po čtyřech letech vrací na střídačku reprezentace. Český hokej chce vrátit zpět do bojů o medaile. autor: Aktuálně.cz
Rozhovor s trenérem hokejové reprezentace Vladimírem Růžičkou.

Praha - Smlouva ještě podepsaná není, ale sám potvrzuje: Je to jisté. Vladimír Růžička na konci této sezony převezme vedení hokejové reprezentace a odveze ji už na květnové mistrovství světa do Minsku.

Zatímco připravuje Slavii na to, aby vybojovala o postup do play off, v zákulisí už sestavuje první reprezentační nominaci. Jde o to najít asistenty a sestavit realizační tým, kterému se dá věřit.

Dnes by mohlo být o jménech jeho asistentů definitivně jasno.

Kdo to má být?
Půjde do toho se mnou Ondra Weissmann a už jsem oslovil Jardu Špačka. Ten mi dá vědět v pátek, jestli do toho jde. Já doufám, že ano, ať si můžeme sednout, připravit všechny podklady a co nejdřív začít přemýšlet také o první nominaci.

Šéf svazu pan Král vám dává úplně volné ruce. Vystačíte si se dvěma asistenty, nebo jich nakonec bude víc?
Uvidíme. Já bych zatím začal takhle, protože je to vše moc rychlé. Až si sedneme, probereme i tohle.

Už jste se alespoň koukal na tabulku NHL a potencionální posily na šampionát v Minsku?
Nekoukal. Opravdu ne. Je to všechno hodně rychlé a zatím jsem řešil jen Slavii. Stejně tak jsem ještě nikomu z potencionálních reprezentantů ani neobvolával a s nikým z hráčů jsem nemluvil. Až dáme s asistenty podklady, pustíme se do toho.

Reprezentaci jste vedl už dvakrát, ale vždy jste přitom stál na střídačce Slavie. Tam teď skončíte, s reprezentací budete mít smlouvu na plný úvazek, jak to bude vypadat?
Budu u reprezentace na plný úvazek, ale protože je přes rok teď míň akcí, dohodli jsme se, že budu ještě u mládeže Slavie a taky konzultantem pro majitelé klubu. Tady ve Slavii budu dohlížet na celou mládež a nejspíš bych asi chtěl trénovat mladší dorost.

Jak bude vypadat vaše každodenní práce v pozice trenéra reprezentace?
Hlavně bych chtěl mít hodně času na to, abych mohl sledovat většinu hráčů, takže budu hodně cestovat a jezdit na zápasy. Bude to pro mě něco jiného, i když budu tady na Slavii pořád docházet, ale těším se na to a doufám, že uděláme nějaký dobrý výsledek.

Národ vás teď bere trochu jako Pavla Vrbu ve fotbale. Taky přicházíte k reprezentaci, abyste zvedl její pověst i výsledky. Vnímáte to?
Trošku si to uvědomuju. Jsem rád, že mi lidi věří a zároveň vnímám i to, že mi někteří třeba nevěří. Musíme to zkusit. Hokej se hraje pro fanoušky a ten český chce, aby reprezentace postupovala až do semifinále. A to musíme zvládnout.

A taky se bude třeba vypořádat s obrovským tlakem, který na vás bude vyvíjen už za dva měsíce v Minsku.
Určitě, s tím my ale počítáme. A je to výzva.

Pan Král říkal, že český hokej teď nastartuje velkou generační proměnu. Jak to s českou reprezentací teda vidíte teď vy?
Hráčů jako je Petr Nedvěd nebo Martin Ručinský si samozřejmě vážím, ale už nastala doba, aby se to trošku omladila. Ale nechci předbíhat, ještě jsem si nad tím opravdu pořádně nesedl.

Jak vidíte šance Slavie ve zbytku sezony?
Dostali jsme se do složité situace tím, jak jsme hráli sedm zápasů v řadě venku. Až teď se vracíme do O2 areny, furt věříme a chceme se o to poprat. Napoví nám už tenhle víkend, protože hrajeme s těžkými soupeři. Máme Třinec a hned potom i Spartu.

Stát se ale tedy může také to, že Slavia nepostoupí do play off a ve skupině o udržení už v podstatě nebude mít o co hrát, protože předposlední Kladno nemůže předstihnout. Odešel byste v takovém případě k reprezentaci dřív?
Ne, to ne. Já si to tady normálně dodělám.

reklama