reklama

Růžičku čeká ostrá premiéra, Slavii prý sledovat nebude

autor: Tomáš Liška
Bývalého kouče hokejového národního týmu Vladimíra Růžičku čeká premiéra na lavičce chomutovských Pirátů.

Chomutov - Kouč Vladimír Růžička během května vyměnil v Chomutově roli konzultanta za post hlavního kouče, na který naopak rezignoval u reprezentace po vypuknutí úplatkářské kauzy. Bez ohledu na tento krok by však na střídačku Pirátů nastoupil, obě funkce měl původně vykonávat paralelně. Až příliš mu scházela práce s týmem na každodenní bázi. S Piráty ho čeká první extraligové angažmá mimo pražskou Slavii, s níž byl dlouhá léta spjatý.

"Minulá sezona pro mě byla po těch letech strávených v extralize taková odpočinková. Rád jsem si prohlédl hokej i odjinud než ze střídačky, ale musím říct, že mi to pak začalo chybět," přiznal dvaapadesátiletý Růžička na dnešním setkání s novináři v Chomutově.

"Od ledna jsem tu byl skoro pořád při trénincích a začínal jsem si zvykat. A na rovinu říkám - co se zápasů týká, tak abych odkoučoval za sezonu 15 nebo 16 zápasů, to je o ničem. To mě ani nemůže bavit," netajil Růžička, jenž z pozice trenéra dovedl reprezentaci k titulu mistrů světa v letech 2005 a 2010.

U reprezetace se nudil

Růžička měl prý u reprezentačního kormidla pocit, že vlastně pořád odpočívá. "Absolvujete tři zápasy a máte zase tři měsíce volno. Takže jediné, kdy jste vytížený, je mistrovství světa. Jinak celý rok vlastně nic neděláte; sledujete hráče, ale nakonec pak vyberete stejně ty, kterým nejvíc věříte. Tohle vytížení na klubové úrovni, kdy jsem hodně vytížený, je můj standard a ten mě zkrátka baví," vysvětlil Růžička.

Vazby se Slavií definitivně přetrhal. "Nebudu ji ani nijak sledovat, nemám už v Edenu svůj kamrlík a ani nechci. Jsem v jiném klubu, ale nijak to neprožívám. Budu to chtít dělat co nejlépe," uvedl k otázce svého prvního působiště v extralize mimo pražský celek.

Vyznávat chce ale podobné principy jako v červenobílých barvách. "Tým musí pracovat jako tým, určitě neudělá výsledek jednotlivec," zdůraznil Růžička. "Budeme sázet hodně na obrovskou bojovnost a týmovou hru. A hráči už v té přípravě ukázali, že tam ta velká bojovnost je. Samozřejmě je tam i mnoho nedostatků, na nichž musíme dělat, ale je dobré, že hráči si to uvědomují, že je třeba zabrat a ta sezona bude dlouhá," ocenil Růžička.

Plánuje hodně využívat všechny čtyři útoky. "Uvidíme, jak to bude vypadat s obranou. Máme tam kluky, kteří nejsou až tolik zkušení, ale dá se s nim hodně dobře pracovat. Je dobře, že tady máme obránců více, uvidíme, jak to budou zvládat," doplnil Růžička.

Cílem je stabilizace kádru

Celkově je rád, že má k dispozici trošku širší kádr. "Máme tu pět až šest pětek, z nichž všichni hráči dostali příležitost a potvrdili, že mají na to, aby hráli extraligu. A je pro nás dobré i to, že máme farmu v Kadani, kde hraje také plno výborných hráčů a budou neustále připravení," připomněl Růžička.

Kromě samotných výsledků si za cíl vytyčil stabilizaci kádru. "Je to hodně o tom, aby se nám podařilo se udržet a odrazit se k něčemu dalšímu. S vedením a dalšími jsme domluvení na tom, že chceme, aby se tým trochu stabilizoval a srovnal, protože za posledních čtyři až pět let tady prošlo týmem strašně moc hráčů, což mně osobně se vůbec nelíbilo," řekl Růžička.

"Chceme teď budovat tým, který by v horizontu tří až pěti let mohl figurovat někde ve vyšších patrech extraligy," prohlásil Růžička.

V Chomutově má podle svých slov perfektní zázemí, přesto stále pendluje mezi metropolí a Chomutovem. "Není to zase až tak daleko, takže jezdím hodně domů, ale zároveň se snažím být co nejvíce tady, třeba dva tři dny v týdnu. Chci hodně sledovat i juniorskou soutěž, abych věděl, jak na tom jsme," řekl Růžička.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

reklama