6. 11. 2014 19:44
Čeští hokejisté prohráli úvodní zápas na turnaji Karjaly 1:2.
Radek Smoleňák v akci
Radek Smoleňák v akci | Foto: Reuters

Helsinky - Solidní výkon, ale špatný výsledek si odnáší čeští hokejisté z úvodního utkání turnaje Karjaly, které prohráli s domácím výběrem 1:2. Reprezentace složená převážně z extraligových hráčů se většinou zápasu držela, ale dva góly v oslabeních rozhodly.

"Výsledek není špatný, ale rozhodlo přesně to, čeho jsme se obávali. Že budeme vylučovaní a budeme inkasovat v oslabení. Jinak kluci odehráli dobrý zápas, na můj vkus jsme ale měli málo šancí. Co se týká obranné hry, tak kluci makali a nechali tam všechno," prohlásil trenér Vladimír Růžička.

Domácí si oproti předpokladu na začátku utkání nevytvořili žádný velký tlak, přesto byli ve 3. minutě blízko vedoucí brance. Francouz však střelu osamoceného Junttily chytil. Na druhé straně na jeho akci odpověděl jeden z čtyř českých nováčků v zápase, útočník Lev. Metsola ale jeho pohotovou dorážku zlikvidoval.

Finové následně nevyužili první přesilovou hru, ve druhé už se ale prosadili. Vyloučení Krejčíka potrestal přesnou střelou od modré Immonen. Francouz neměl šanci zasáhnout, neboť mu Pihlström úspěšně clonil. Vyrovnat mohli Filippi nebo Orsava, Metsola si ale s jejich pokusy bez větších problémů poradil.

Češi byli střelecky aktivnější než soupeř, dlouho však nemohli najít recept na brankáře Tappary Tampere. Až v 25. minutě se jej podařilo překonat Smoleňákovi, který se uvolnil přes Kousu a v osmém zápase za reprezentaci se dočkal premiérového gólu.

Třetí třetina změnu nepřinesla

Finy inkasovaná branka nabudila a aktivitou hýřil zejména Kousa. Obránce Raumy, vedoucího celku finské ligy, byl blízko branky ve 28. i 32. minutě. Francouz však obě jeho šance zlikvidoval. Po druhé příležitosti se ale domácí přece jen dostali do vedení. Faul Lva potrestal Palola. A mohlo být pro český tým i hůře, Hartikainen ale gólmana Litvínova nepřekonal.

Na začátku třetí třetiny Růžičkův výběr přečkal další oslabení a poté se opět snažil vyrovnat. Proti dobře bránícímu soupeři se ale Češi těžko prosazovali. Navíc si stále museli dávat pozor na rychlé protiútoky Seveřanů. Ve 48. minutě se prodral za obranu Lev, Metsolu ale neprostřelil. Další slibnou příležitost neproměnil Pohl. V 59. minutě odvolali Češi brankáře, ani v power play ale nevyrovnali. Naopak mohli sami ještě potřetí inkasovat.

Hokejový turnaj Karjala, první akce Euro Hockey Tour:

Finsko - ČR 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Immonen (Janne Pesonen, Koistinen), 32. Palola (Filppula, Kousa) - 25. Smoleňák (T. Kubalík). Rozhodčí: Björk, Öhlund (oba Švéd.) - Jani Pesonen, Suominen (oba Fin.). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 7026.

Finsko: Metsola - Hietanen, Koistinen, Lajunen, Näkyvä, Kousa, Mäntylä, Ohtamaa, Marttinen - Pihlström, Immonen, Janne Pesonen - Hartikainen, Hytönen, Kiiskinen - Osala, Filppula, Palola - Junttila, Kemppainen, Tuppurainen. Trenér: Kari Jalonen.

ČR: Francouz - Zámorský, Krejčík, Roth, Vitásek, Mozík, Jank, Pláněk, Kempný - Pohl, Roman, Svačina - Radil, T. Zohorna, Orsava - T. Kubalík, Birner, Smoleňák - Valský, Filippi, Lev. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.