Růžičkův tým znovu neporažen, Češi podruhé zdolali Nory

17. 4. 2014 20:33
Trenér Vladimír Růžička
Trenér Vladimír Růžička | Foto: CPA Eduard Erben

Havlíčkův Brod - Česká hokejová reprezentace vyhrála i čtvrtý zápas pod staronovým koučem Vladimírem Růžičkou. V Havlíčkově Brodě v odvetě Euro Hockey Challenge zdolala Norsko 5:1.

Branky domácích vstřelili Tomáš Nosek, Jakub Valský, Bohumil Jank, Martin Zaťovič a Tomáš Zohorna. Zbývající dva duely v EHCh čekají Čechy příští týden v pátek a v neděli ve Švýcarsku.

Zápasu předcházela slavnostní chvíle, při níž zástupci českého svazu pogratulovali k nedávným 70. narozeninám trojnásobnému mistrovi světa Františku Pospíšilovi.

První gól už ve druhé minutě

Český tým se už v 89. vteřině dostal do vedení. Po levé straně se prosadil až před gólmana Haugena Nosek a blafákem do bekhendu si připsal v sedmém reprezentačním startu třetí branku. Vzápětí zahrozil dorážkou Zaťovič, na druhé straně musel Jakub Kovář zasáhnout lapačkou při šanci Kena Andreho Olimba. Růžičkův výběr ale udával tempo a další možnost měl při přečíslení Filippi.

Norové odolali při trestu Roesta. V 11. minutě už Češi zvýšili, když se Smoleňákovo nahození odrazilo k Valskému, jenž si vylepšil při třetím reprezentačním startu bilanci druhou trefou. Norové se snažili zkorigovat stav při dvou přesilovkách, mezitím měl šanci Zohorna, který ještě hledal Martina Růžičku.

V druhé části se hrálo dlouho bez větších šancí. Až ve 27. minutě se po Mozíkově ráně jen těsně nedostal k dorážce Nosek. Vzápětí při Skröderově trestu po Zaťovičově přihrávce tečoval mimo osamocený Kašpar a pak z úhlu netrefil odkrytou branku Martin Růžička.

Další tři nováčci se uvedli gólem

Po středečních premiérových trefách hned čtyř hráčů se pak dočkali zápisu mezi střelce další tři čerství reprezentanti. Při vyloučení Bryhnisveena v 35. minutě si najel na Radilovu ideální přihrávku Jank a mohl se radovat na stadionu, kde na střídavý start z Hradce Králové hrál i první ligu. Z dorážky pak zvýšil 70 sekund před koncem druhé části Zaťovič, který rovněž čekal na gól do čtvrtého reprezentačního zápasu.

V úvodu závěrečného dějství měli díky přesilovkám několik možností ke snížení Norové, ale Jakub Kovář vychytal Mathise Olimba, Rindala, Steffena Thoresena i Skrödera. Potom ujel v oslabení Kašpar, ale na Haugena nevyzrál.

Ve 49. minutě se dočkal také při čtvrtém startu první branky havlíčkobrodský odchovanec Zohorna, který byl na konci kombinace Martina Růžičky a Kousala. Závěr zápasu ještě nabídl bitvu kapitána Smoleňáka s Öksnesem, Noskovu šanci v přesilovce a v 59. minutě snížení Kena Andreho Olimba v početní výhodě Norů.

Zápas Euro Hockey Challenge v Havlíčkově Brodu:

ČR - Norsko 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. T. Nosek (Jank, Mozík), 11. Valský (Smoleňák), 35. Jank (Radil, Mozík), 39. Zaťovič (L. Kovář), 49. T. Zohorna (Kousal, Martin Růžička) - 58. K. A. Olimb (Skröder, M. Olimb). Rozhodčí: Hradil, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. Diváci: 3014.

ČR: Jakub Kovář - Kolář II, Linhart, Mozík, Jank, L. Kovář, Kudělka, Vitásek, Gulaši - Martin Růžička, T. Zohorna, Kašpar - Radil, Kousal, T. Nosek - Valský, Vincour, Smoleňák - Pohl, Filippi, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Norsko: Haugen - Mats Trygg, Nörstebö, Rindal, Bryhnisveen, Öksnes, Saxrud Danielsen, E. Fröshaug - M. Olimb, K. A. Olimb, Skröder - Roest, M. Hansen, Jacobsen - Martinsen, Stene, S. Thoresen - M. Fröshaug, K. Forsberg, Dahlström. Trenér: Roy Johansen.

Savonlinna: Finsko - Německo 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 38. Sallinen, 44. Savinainen, 51. Pöysti.

Grodno: Bělorusko - Švýcarsko 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)

Branky: 2. Kosticyn, 44. Stepanov - 10. Grossmann, 12. Kparghai, 24. Plüss, 25. Suri, 27. Walser.