reklama

Z rybníku až do Kanady. Byli z nás nadšení, jsme jedna rodina, říká strůjce prvního českého turnaje

Před třemi lety dostal nápad vrátit se do dětských let. Nazul brusle a šel si s přáteli zahrát hokej na rybník. O dva roky později již letěl se svým vlastním týmem na mistrovství světa v rybníkovém hokeji do Kanady. Letos tuto myšlenku posunul Slovák Matúš Kočiš se svým kolegou Gabrielem Staroněm ještě dál a uspořádal v České republice v tomto sportu turnaj, jehož vítěz bude reprezentovat v zámoří.

Kdy se ve vaší hlavě zrodila myšlenka na rybníkový hokej?

Začalo to před třemi lety, když jsem seděl ve své kanceláři a přemýšlel, proč bych nemohl hrát hokej alespoň na takové úrovni. Hledal jsem na internetu nějaký světový turnaj, kterého by se dalo zúčastnit.

Minulý rok jste tedy letěli na mistrovství světa v rybníkovém hokeji do Kanady. Jak to tam vypadalo?

Šampionát se koná na jednom velkém jezeře a účastní se jej sto dvacet mužstev. V jednom čase se hraje dvacet utkání. Mantinely jsou vytvořené ze sněhu. Zároveň se musíte vypořádat s nepříjemným počasím. Puk kolikrát hledáte v chumelenici, navíc tam je minus patnáct stupňů.

Rybníkový hokej vás pohltil natolik, že jste nyní uspořádali podobné mistrovství v České republice?

Když jsme byli před rokem v té Kanadě, tak z nás byli organizátoři velmi nadšení. Letěli jsme více než šest tisíc kilometrů vlastně kvůli tomu, abychom si zahráli hokej na rybníku. Sedli jsme si, zafungovala vzájemná empatie a vytvořili jsme s kolegou Gabrielem Staroněm tento kvalifikační turnaj.

Kolik mužstev se přihlásilo?

Zájem byl obrovský. Pomohlo nám i to, že jsme veřejnosti minulý rok ukázali, že něco jako mistrovství světa v rybníkovém hokeji existuje. Vznikl k tomu i dokument Hokejový sen, který odvysílala Česká televize. Nezávazně se nám na letošní turnaj přihlásilo přes sedmdesát mužstev, ale nakonec to vykrystalizovalo na dvacet čtyři.

Nemrzí vás, že se tento turnaj nemůže uskutečnit přímo na rybníku?

Asi ano. Počasí nám to ale neumožňuje. Museli jsme udělat kompromis a uspořádat turnaj v hale.

Už plánujete další ročník?

Po zážitku, který si z toho letos odnášíme, to poslední ročník určitě nebyl. Chtěli bychom to dělat v Česku i na Slovensku, ale z organizačních důvodů to letos nebylo možné. Určitě to bude za rok opět v České republice, ohledně Slovenska se v tuto chvíli nedokážu vyjádřit.

Starý pušky jedou na MS do Kanady. Vítězství na šampionátu rybníkářů oslavili šampaňským z lopaty Starý pušky jedou na MS do Kanady. Vítězství na šampionátu rybníkářů oslavili šampaňským z lopaty Prohlédněte zde

Byli účastníky úplní amatéři? Existuje i nějaká rybníková liga?

Není mi známo, že by něco takového fungovalo. Žádné omezení nemáme, vycházíme z toho kanadského stylu. Hrát mohou profesionální hokejisté i úplní amatéři.

Jaké jsou největší rozdíly v pravidlech oproti klasickému hokeji?

Herní plocha je daleko menší a hraje se na nižší brány. Vůbec tu nejsou brankáři, hraje se čtyři na čtyři a dva hráči střídají. Hraje se dvakrát patnáct minut. Buly se vhazuje pouze na začátku každé části.

Tresty jsou stejné jako v klasickém hokeji?

Rybníkový hokej je založen na gentlemanství. Mimo hrací plochu stojí takzvaný pozorovatel, jehož úkolem je zapisovat góly a sledovat fauly. Trest je automaticky počítaný jako gól. Setkáváme se se dvěma druhy trestů. Pokud se jedná o menší trest, pozorovatel do té hry nezasáhne a pouze si udělá záznam. V případě většího trestu, což je například inzultace nebo nesportovní praktiky, je hráči ukončena účast na turnaji.

Nevadí hráčům, že nikde nevidí, jaký je stav a kolik minut zbývá do konce?

V Kanadě jsme s tím měli problém. Většinou se to řeší tak, že ten, který střídá, stojí vedle pozorovatele a informuje tým.

Z turnaje v Praze tedy postoupily do Kanady tři týmy?

Starý pušky, které celý turnaj vyhrály, mají zajištěné letenky, ubytování i startovné. Dalším dvěma celkům hradíme pouze startovné a je na nich, zda se rozhodnou turnaje zúčastnit, protože ty další náklady si hradí samy.

A jaký osud má vaše mužstvo, které bylo v Kanadě loni?

Samozřejmě letíme znovu! Jsme tam jedna velká rodina sto dvaceti týmů. Pokud jeden rok vynecháte, ztratíte místo. Organizátoři mají každý rok na stole okolo tisíce přihlášek. Zhruba osmdesát týmů je stálých a zbytek se losuje.

Česko-slovenští hokejoví amatéři si plní sen. V Kanadě odehrají mistrovství světa na rybníku! Česko-slovenští hokejoví amatéři si plní sen. V Kanadě odehrají mistrovství světa na rybníku! Čtěte zde
reklama