reklama

Ruský příliv, prodloužení 3 na 3 i video. Nová sezona NHL startuje

David Pastrňák si v loňské sezoně vybojoval místo v hlavním týmu Bostonu. Vydaří se mu zrádná druhá sezona? David Pastrňák si v loňské sezoně vybojoval místo v hlavním týmu Bostonu. Vydaří se mu zrádná druhá sezona? autor: Reuters
Už v noci na čtvrtek odstartuje nejslavnější hokejová liga světa – NHL. Nabídne víc Čechů i Rusů, souboj supertalentů či experimenty v pravidlech.

Praha – Nejen zpráva, že Jaromír Jágr chystá na Floridě návrat k mulletu, tedy legendárnímu účesu z 90. let, může tuzemským příznivcům vyčarovat úsměv.

Podstatnější je fakt, že Čechů v nejlepší hokejové lize světa neubylo. Jeden naopak přibyl. Podařilo se tak zacelit místo po veteránech, kteří ztrácejí výkonnost… Martin Erat pláchl do Kontinentální ligy, Martin Havlát se neprobil do kádru Floridy a Jan Hejda neuspěl na zkoušce v Chicagu.

Místo nich budou hrát NHL mladíci, kteří loni museli skousnout start na farmě: Dmitrij Jaškin ze St. Louis, Michal Jordán z Caroliny, Petr Mrázek z Detroitu a David Pastrňák z Bostonu. Ano, nikdo z nich nemá jistotu, že znovu nespadne do nižší soutěže, ale na druhou stranu jsou tu další, kteří mohou povýšit. Třeba washingtonský Jakub Vrána či detroitský Tomáš Nosek.

Právě v Detroitu, kde už nastupují Mrázek a Jakub Kindl, se rýsuje zajímavá česká kolonie. Kromě Noska vzhlíží k elitě i Martin Frk a Richard Nedomlel.

Ale nepředbíhejme. Nejvíc Čechů zatím nabídnou zápasy Philadelphie a Calgary, kde Jakub Voráček, Radko Gudas a Michal Neuvirth (pokud jako druhý brankář nastoupí) můžou hrát proti Jiřímu Hudlerovi, Michalu Frolíkovi a Ladislavu Šmídovi (až se uzdraví).

Překoná Jágr další velikány?

Nejvíc pozornosti však jistě přitáhne slavná osmašedesátka, i pokud ustoupí od plánovaného mulletu. Suverénně nejstarší hráč ligy v průběhu sezony oslaví už 44. narozeniny a vedle floridských mladíků Huberdeaua s Barkovem se opět může posunout v historických tabulkách.

Na dosah má třetí místo v kanadském bodování…

Zápasy Body
Wayne Gretzky 1 487 2 857
Mark Messier 1 756 1 887
Gordie Howe 1 767 1 850
Jaromír Jágr 1 550 1 802

… i tabulce střelců:

Zápasy Góly
Wayne Gretzky 1 487 894
Gordie Howe 1 767 801
Brett Hull 1 269 741
Marcel Dionne 1 348 731
Jaromír Jágr 1 550 722

Další slavný veterán – Rus Sergej Gončar – už své statistiky nejspíš nevylepší. Poté, co neuspěl na zkoušce v Pittsburghu, je bez angažmá a velká sháňka po něm v zámoří není.

To však neplatí o dalších ruských hráčích, kteří poté, co pocítili ekonomickou nestabilitu KHL, začali myslet na zámoří. A podepisovat kontrakty. Arťom Panarin a Viktor Tichonov v Chicagu, Sergej Plotnikov v Pittsburghu, Jevgenij Medveděv ve Philadelphii, Sergej Kalinin v New Jersey, Anton Slepyšev v Edmontonu a Alexandr Burmistrov ve Winnipegu.

Na krvácející Kontinentální lize však hokejové Rusko paradoxně může i vydělat. V září příštího roku totiž v Torontu vypukne Světový pohár, kde budou mít výhodu hokejisté přivyknutí na užší zámořské kluziště.

Co dalšího NHL nabídne? Určitě to nebudou noví favorité. Přední kluby východu – Rangers, Tampa Bay, Pittsburgh či Washington – se opět pokusí nabourat dominanci západu, odkud vzešel vítěz Stanley Cupu pětkrát za posledních šest let. Naposledy triumfovalo Chicago, které je i přes odchody několika opor stále silné. Větší šance se však dávají Anaheimu či St. Louis.

Méně nájezdů a křivd

Spoustu pozornosti však přitáhnou i relativní outsideři – Edmonton a Buffalo. Oba kluby v létě přivedly nové trenéry a v draftu si rozebraly dva supertalenty, kteří zářili už v přípravě. Kanaďan Connor McDavid v pěti zápasech Edmontonu pětkrát asistoval a Američan Jack Eichel ve čtyřech kláních za Buffalo nastřádal dokonce šest bodů (2+4), což nezvládl žádný z jeho spoluhráčů.

Pod drobnohledem bude také hvězdný Phil Kessel. Ten má po výměně z Toronta pomoct Crosbymu s Malkinem k tomu, aby Pittsburgh znovu naháněl strach.

Zámořskou ligu zpestří i experiment s prodloužením tři na tři, které má za cíl omezit počet zápasů, v nichž rozhodují nájezdy. Nemůže však nastat absurdní situace, při které by mužstvo s dvěma vyloučenými poslalo na led jediného hokejistu. Pokud některý tým poruší pravidla, soupeř získá jednoho, případně dva hráče navíc. Diváci tudíž uvidí klasické přesilovky.

NHL také chce, aby ubylo křivd. Trenéři proto budou mít právo dožadovat se videa u sporných momentů, zejména gólů. A aby se nové pravidlo nezneužívalo, bude ho moct využít jen tým, který ještě nevyčerpal oddechový čas. V případě, že se námitka ukáže jako neoprávněná, mužstvo time out ztratí.

Hokejová show, jež vyvrcholí v červnu, startuje už v noci na čtvrtek.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama