reklama

Šatan: Můj gól rozhodl, pak jsme zápas kontrolovali

Miroslav Šatan se na výhře podílel dvěma góly Miroslav Šatan se na výhře podílel dvěma góly autor: Reuters
Slovenští hokejisté si díky výhře nad Českem zahrají o zlato

Helsinky/Praha - Krásné déjà vu mohou zažít po deseti letech slovenští hokejisté. Tehdy ve Švédsku získali svůj prozatím jediný titul mistrů světa, když ve finále porazili Rusko 4:3.

Nyní je do souboje proti stejnému soupeři, i když v sousedním Finsku, dostalo vítězné semifinále s českým týmem.

"Strašně moc jsme chtěli a dali jsme na ledě do toho úplně všechno. Je to velké vítězství nejen pro nás, ale pro celý národ." zářil po výhře 3:1 slovenský kapitán Zdeno Chára.

Radostí oplýval také střelec dvou branek Miroslav Šatan. "Klobouk dolů před všemi kluky," pochválil celé mužstvo.

Šatan jako český kat

Šatan vstřelil nejen úvodní branku utkání, ale také tu rozhodující. "Jsem hrozně rád, že jsem si ten gól po břevnu proti Kanadě nechal na semifinále," řekl.

Zkraje třetí třetiny využil při vlastním oslabení chyby českého týmu v útočném pásmu a po samostatném úniku zakončil perfektním blafákem. Vracející se čeští hráči už jej zastavit nedokázali. "Nevěděl jsem, jestli mne ten obránce stihne nebo ne, soustředil jsem se jen na gólmana," vrátil se ke klíčovému momentu střetnutí.

Následně se potvrdily předpoklady o vyrovnanosti tohoto derby a rozhodujícím vlivu chyb. Češi se pak už do mnoha šancí nedostali a ve 45. minutě navíc inkasovali třetí gól. "Podle mne ten můj gól rozhodl, od té chvíli jsme ten zápas měli pod kontrolou. Všichni bojovali, jak se dalo. Vyhazovali jsme puky a snažili se nedovolit soupeři, aby se dostal do šancí. Nějaké vždy jsou, ale měli jsme výborného brankáře," uvedl Šatan.

Na ruskou mašinu týmových duchem

V neděli se Slováci pokusí zaskočit ruskou mašinu, která na tomto mistrovství zatím přejela všechny soupeře.

"Když budeme táhnout za jeden provaz, můžeme to finále vyhrát. Je to klišé, ale je to tak," burcuje Šatan.

Kolektivního ducha jmenuje jako hlavní přednost svého celku také Chára. "Tituly vyhrávají týmy ne jednotlivci, tím se řídíme. Byli jsme skromní a pokorní. Postupně se nám ale otevírají oči a chceme si splnit sen. Pokusíme se tedy vyhrát i finále," dodává Chára.

reklama