Šéf asociace hokejistů: Jágr můj nápad hned posvětil

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
16. 8. 2013 6:00
Předseda České asociace hokejistů Marek Černošek věří, že třetí pokus sjednotit hráče v tuzemských vodách bude už úspěšný. Vzniklá asociace se chce stát rovnocenným partnerem pro vedení klubů i svazu.
Hokejistům bude od nové sezony pomáhat nové vzniklá hráčská asociace
Hokejistům bude od nové sezony pomáhat nové vzniklá hráčská asociace | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Předseda České asociace hokejistů Marek Černošek věří, že třetí pokus sjednotit hráče v tuzemských vodách bude už úspěšný. Vzniklá asociace (CAIHP) se chce stát rovnocenným partnerem pro klubová vedení i svazové orgány.

"Je to naše denní zaměstnání, živnost a zábava, a tak bychom se chtěli k tomu, co se v hokeji děje, vyjadřovat a nějakým způsobem to ovlivnit," říká Černošek, jenž navíc stále hraje za extraligové Kladno.

Co Vás vedlo k tomu, aby jste asociaci založil?
"Asociace hráčů je nutnost, jelikož funguje všude v Evropě i ve světě. U nás tato služba chyběla, proto jsem se rozhodl ji rozjet. S pomocí kolegů a kamarádů se mi podařilo to dát nějakým způsobem dohromady. Asociace je založena jako občanské sdružení prioritně hájící zájmy hráčů ledního hokeje."

Co si můžeme pod její činností představit?
"Jde především o právní a finanční servis a také o propagaci hokeje jako takového."

Co z toho pro hráče vyplývá?
"Hráči doteď neměli možnost jakkoliv dění v hokeji ovlivňovat a komunikovat se svazem nebo APK (Asociace profesionálních klubů - pozn. redakce). Rád bych, abychom se dostali do pozice, že už to ovlivňovat půjde. Naši pomoc mohou využít nejen při sporech s klubem, ale i v osobním životě. Má jít prostě o komplexní poradenství."

Můžeme dát za příklad třeba kauzu Lukáše Pecha? Ten v Karlových Varech kvůli neplacení ze strany klubu podal výpověď, kterou mu ale klub nechtěl uznat. V budoucnu by se už asociace za hráče postavila?
"Jednoznačně. To je jeden z nejzářivějších příkladů, jak by to mělo fungovat. Hráč pak v takovém případě bude od nás mít k dispozici právní zastoupení. To je hned výhoda, než když se hráč musí bránit jen sám nebo skrz svého agenta. A těch možností, které se dají udělat, je pak hodně. Od působení na morální hledisko po právní kroky."

Jaké byly reakce hráčů, když jste jim myšlenku na založení asociace předložil?
"Hráči mají zájem, což je to nejdůležitější. Když jsem objížděl kluby, tak jsem se nesetkal s tím, že by byl někdo zásadně proti nebo nejevil o to zájem třeba kvůli tomu, že bude končit."

Byly tu však už dva předchozí neúspěšné pokusy...
"Snažil jsem se klukům vysvětlit, že to bylo nedůsledností lidí, kteří to předtím dělali. Bylo to většinou postaveno na hráčích z Ameriky, kteří sice dali asociaci nějakou myšlenku a tvář, ale a konci léta odletěli za svými povinnostmi pryč. Nakonec to zůstalo na dvou lidech, obchodníkovi a právníkovi, kteří o tom nic nevěděli. Pro ně pak bylo těžké s hráči komunikovat, protože nikdy neseděli v kabině, nikdy nepotili ta ribana."

Vy se tedy vydáváte jinou cestou, je to tak?!
"Zkusil jsem to postavit na tom, že kluby oběhnu já a potom se obklopím odborníky, kteří mi s tím pomůžou."

Jak nyní s hráči spolupracujete?
"V každém týmu máme jednoho až dva styčné zástupce, s nimiž komunikuji. Když něco připravujeme nebo projednáváme, pošlu klukům mail, oni to v kabině proberou a pošlou nazpátek."

Když jste se bavil s hráči v klubech, mluvil jste o tom i s majiteli a manažery? Hodně totiž také záleží na tom, aby vás právě oni respektovali.
"Se všemi jsem nemluvil, ani to nešlo časově stihnout. První, s nímž jsem mluvil, byl Jarda Jágr. Chtěl jsem, aby věděl, že něco takového připravuji. Ten s tím souhlasil. Řekl, že by bylo dobře, aby tohle v Česku vzniklo a získalo tradici. Úplně stejný názor má Martin Straka, který dokonce hráčům doporučoval, aby do asociace vstoupili. Petr Bříza proti tomu v zásadě také nic neměl. Akorát si myslel, že to nedotáhneme do konce. S ostatními bych také rád jednal. Doufám, že se nám podaří je přesvědčit o tom, že nechceme jít proti nim, že nechceme stávkovat. To by nebyl ten správný smysl."

Dalším důležitým partnerem bude vedení svazu a soutěže. Jak to vypadá v tomto směru?
"Prvním důležitým krokem, na němž už několik měsíců pracujeme, je dohoda s ČSLH naší o spolupráci. Máme už připravené memorandum, které, jak doufám, příští týden s panem Králem podepíšeme. Chci, abychom se v prvním roce fungování se svazem a s APK bavili o tom, jaké jsou možnosti k různým pozitivním změnám."

Chtěli byste postupně dojít až tak daleko, že by se mezi hráči a kluby vytvořila po vzoru NHL kolektivní smlouva, kterou byste mohli ovlivňovat chod extraligy, a mohli bychom se tak jednou dočkat třeba i výluky?
"Rád bych, aby to došlo do té fáze jako v NHL. Ale obávám se, že by to kvůli našemu právnímu systému a systému fungování klubů nešlo. Jsou tu jiné struktury klubů, které my ale nebudeme chtít měnit. To je daleko za našimi manévrovacími schopnostmi."

Jakým způsobem bude asociace financována?
"Jelikož občanské sdružení je příspěvková organizace, bude důležitá spolupráce s komerčními partnery."

Budou na chod asociace přispívat i sami hráči? Například procentem ze svého platu.
"První rok budou mít zdarma. Sehnali jsme od partnerů peníze, tak aby vše fungovalo od začátku. Od dalšího roku si budou platit příspěvky tak, jak je to všude ve světě. Rád bych, aby to fungovalo jako třeba v Americe nebo ve Švédsku, tzn. procentem z platu, jenže bohužel legislativa našich smluv to neumožňuje."

Byly i ve Vaší kariéře momenty, kdy by se Vám pomoc asociace hodila?
"Bylo jich hodně. Když pominu problémy s výplatou, které nakonec vyřešili mí agenti, tak se mi třeba stalo, že jsem měl problémy s makléři a dalšími lidmi, kteří nabízejí sportovcům služby finančního rázu. Bohužel jsem se už dvakrát spálil a zanechalo to ve mně velkou hořkost. Proto se chceme postarat také o to, aby se na hráčích nikdo nepřiživoval."

Určitě se o vše nemůže starat jen několik lidí. Je to tak, že jednotlivé oblasti a produkty budou mít své specialisty?
"Ano. Například ve spolupráci s Kooperativou mají jednotlivé produkty na starosti specialisté. Co se týče zdravotní péče, tak budeme pracovat na tom, aby vznikl nějaký nezávislý subjekt s respektovanými odborníky. Tak aby v případě sporů s pojišťovnou nebo i s klubem, měl hráč zastání."

Plánujete také nějak pomáhat hráčům vypořádat se s tím, že skončili kariéru a přemýšlejí, co v životě dál?
"Kdyby se nám podařilo šetřit peníze a kumulovat je, mohli bychom vytvořit pro takové hráče fond. Má druhá vidina je taková, že hráči by se s končící kariérou začali nějak vzdělávat a mohli pro asociaci pracovat."

Nebude předsednictví v asociaci pro Vás osobně až příliš velký zápřah? Přece jen, stále ještě hrajete extraligu za Kladno.
"Předpokládám, že spojit hokej s touto prací, bude náročné. Mám ale kolem sebe tým lidí, kterým můžu věřit. Pevně věřím, že ten začátek zvládneme tak, aby se to rozběhlo. Už taky nejsem nejmladší a až skončím, tak se tomu budu věnovat na plný úvazek. Pokud bude vše vycházet, jak chceme, tak by se asociace měla rozrůstat, rozvíjet a měly by se na ní nabalovat další produkty."

 

Právě se děje

Další zprávy